عملیات ها » عملیات شهید ناصر کاظمی

به گزارش پیشمرگ روح الله، کوه چهل چشمه در جنوب سقز و غرب دیواندره واقع شده است و در دامنه های آن روستاهای متعددی قرار دارند.گروه های ضدانقلاب با استقرار در این روستاها ضمن ایجاد ناامنی در میان مردم به آسانی از مرز شیلر به عراق رفت و آمد و سلام و تجهیزات به ایران منتقل می کردند.

 

 

قرارگاه حمزه سید الشهداء با به کار گیری تیپ قدس سپاه و گردان های جندالله سنندج، دیواندره،سقز و پیشمرگان مسلمان کرد در 27 مرداد 1362 عملیات شهید ناصر کاظمی (فرمانده ناحیه ی کردستان) را در اولین سالگرد شهادت وی به مدت چهار روز در دو مرحله اجرا کرد؛

 

 

در مرحله اول این عملیات با استفاده از اطلاعات دریافتی از یکی از نیروهای ضد انقلاب که تسلیم شده بود،رزمندگان روستاهای کانی سفید، کیله کبود، برده رش، تبریز خاتون، یاپل و شریف آباد را پاکسازی کردند.

 

 

در مرحله دوم، روستاهای دره دوزان،شاقلعه، توکلان، بست و شیخ ابراهیم و در مرحله سوم این عملیات، روستاهای بناوچان، آب باره و آلیجان پاکسازی شدند.

 

 

در نتیجه ی این عملیات 56 نفر از شورشیان از جمله سروان اقبال کریمی افسر فراری ارتش-که فرماندهی هیز شریف زاده از حزب دمکرات را به عهده داشت- کشته شد و رزمندگان وسایل و تجهیزات فراوانی مانند خودرو، دستگاه های تایپ و تکثیر و سلاح های سبک و نیمه سنگین به غنیمت گرفتند.

 

 

به دلیل طولانی شدن مدت عملیات و کمبود نیرو، بعد از پایان عملیات پایگاه های ثابت در همه ی منطقه ایجاد نشد.

 

انتهای پیام/