عملیات ها » عملیات محمد رسول الله

عملیات محمد رسول الله که با رمز و ذکر لا اله الا الله ، محمد رسول الله در روز 12 در ماه سال 60 به مدت دو روز در منطقه بیاره و طویله عراق در غرب شهر نوسود ایران صورت پذیرفت ، یکی از آزمون های سخت و بزرگ چنین فرماندهانی بود. این عملیات به منظور پس زدن قوای عراق و ضد انقلاب از غرب پاوه و جنوب مریوان به پشت مرزهای بین المللی طرح ریزی شده بود .

وجود نیروهای گروهک های کوموله و دموکرات خود مایه آسودگی خیال و قوت قلب صدام در جبهه شمال گشته بود ، اما با ضعف و اضمحلال این گروه ها ارتش عراق مجددا دست به تجاوزات و حملات اشغالگرانه خود زد و حاشیه مرزی نوسود تا مریوان را در زمستان به تصرف در آورد ، اما در تیرماه 1360 رزمندگان اسلام با انجام عملیات روح الله منطقه شرق نوسود را از دست دشمن خارج و آزاد کردند .

عملیات محمد رسول الله نیز با همین هدف و با همکاری نیروهای سپاه و ارتش ، در دو محور مریوان و پاوه به اجرا در آمد و رزمندگان شرکت کننده در این عملیات توانستند به بیشترین اهداف تعیین شده از جمله آزاد سازی شهرهای مرزی نوسود ، هانی گرمله ، بیاره و طویله عراق دست یابند . ولی عواملی چون فقدان راه های ارتباطی و نیز حضور نیروهای دشمن در ارتفاعات مشرف به این مناطق ، پشتیبانی از رزمندگان خط شکن را با مشکل مواجه ساخت و یگان های عمل کننده نتوانستند پیروزی و فتح خود را بر مناطق آزاد شده تثبیت کنند ، بنابراین به مواضع خودی بازگشتند .

در روند این عملیات دو مقر فرماندهی از تیپ 116 و شماری از پایگاه های دشمن در اطراف طویله و بیاره عراق را منهدم و مقداری سلاح سبک و تجهیزات انفرادی به غنیمت رزمندگان اسلام در آمد .ضمن آنکه بیش از 800 تن از نیروهای دشمن کسته و زخمی شده یا به اسارت نیروهای خودی در آمدند .

خلاصه گزارش عملیات:

نام عملیات : محمد رسول الله

زمان عملیات : 12/10/1360

مدت عملیات : 2 روز

مکان عملیات : منطقه عمومی شهرهای بیاره و طویله عراق در غرب شهر نوسود ایران

رمز عملیات : لااله الا الله محمد رسول الله

تلفات دشمن : 800 نفر کشته ، زخمی و اسیر

ارگان های عمل کننده : سپاه و ارتش

اهداف عملیات : پس زدن قوای عراق و ضد انقلاب از شهر پاوه و جنوب مریوان به پشت مرز بین المللی.