عملیات ها » عملیات بیت المقدس 6

با انجام عملیات بیت المقدس 6، سه تیپ از لشکر 4 پیاده عراق منهدم شد

 

عملیات بیت المقدس 6 در تاریخ 27/2/67 با رمز «یا امیرالمومنین(ع)» در منطقه عمومی سلیمانیه عراق برای پاسخ به شرارتهای دشمن در خلیج فارس و روستاهای مرزی کشور و با هدف خارج کردن نیروهای خودی از تیررس دشمن و اشراف بر سّد دوکان آغاز شد.

 

در این تهاجم، یگانهایی از دشمن از جمله سه تیپ منهدم می شوند و تلفات و خساراتی بر آنها وارد می آید. با حمله نيروهای ايرانی، مواضع رزمندگان از دید و تیررس خارج و سد و شهر دوکان نیز تحت کنترل آنها در می آید. در مرحله اول این عملیات بیش از 1300 تن از نيروهای عراقی کشته و زخمی شده و بیش از 320 تن اسیر می شوند.

 

مرحله دوم عملیات بیت المقدس 6

 

مرحله دوم این عملیات در تاریخ 28/2/67 در منطقه عمومی ماووت از استان سلیمانیه آغاز می شود و رزمندگان نیروی زمینی سپاه در حالی که دشمن از تحرکات آنها آگاه است، مواضع آنها را مورد هجوم قرار می دهند و تعداد دیگری را کشته و زخمی و عده را از جمله سرهنگ دوم صلاح احمد حسن، فرمانده گردان دوم از تیپ 448 و چند افسر بلند پایه را به اسارت در می آورند.

 

با انجام این مرحله، اهداف عملیات به طور کامل حاصل می شود و تلاش دشمن برای بازپس گیری مواضع از دست داده بی نتیجه می ماند. دشمن در اوج استیصال به سلاح شیمیایی متوسل می شود که با عکس العمل پدافند شیمیایی خنثی می شود و رزمندگان اسلام به تثبیت مواضع جدید می پردازند.

 

در نتيجه اين عملیات نيز 30 تا 70 در صد از تیپ های 448 و 606 از لشکر 4 پیاده عراق منهدم و تیپ 76 از لشکر 4 پیاده عراق تقريبا از بين مي‌رود. در اين عمليات بیش از 2 هزار نفر از نيروهای عراقی كشته و زخمی می ‌شوند و 400 نفر از آنان به اسارت در می‌آيند.

 

خلاصه گزارش عملیات:

 

نام‌ عملیات: بیت‌ المقدس ‌6

زمان‌ اجرا : 26 و 27/2/1367

تلفات‌ دشمن‌ :2400 (کشته، زخمی‌ و اسیر)

رمز عملیات: یا امیرالمؤ‌منین(ع)

مکان‌ اجرا: شمال‌ شهر ماووت‌ کردستان‌ عراق‌ و بلندی‌های‌ شیخ‌ محمد، آسوس‌ و استروک‌

ارگان‌های‌ عمل‌کننده: نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌

اهداف‌ عملیات: پیشروی‌ و استقرار مناسب‌ نیروها در شمال‌ منطقه‌ سلیمانیه‌ عراق‌ و تکمیل‌ عملیات‌ انجام‌ شده‌ در منطقه‌ عملیاتی‌ ماووت‌ و امکان‌ خروج‌ معارضان‌ کرد عراق‌ از مناطق‌ تحت‌ هجوم‌ ارتش‌ عراق

نوع تک : نیمه گسترده

فرماندهی : سپاه

استعداد نیروهای درگیر :

ایران : 13 گردان پیاده و کماندو و 8 گردان توپخانه

عراق : 26 گردان پیاده و کماندویی