مقاله » بوالحسن؛یادمانی با بیشترین عملیات دوران دفاع مقدس

به گزارش پیشمرگ روح الله، تاریخ هشت سال جنگ تحمیلی جلوه هایی آشكار از ارزش هایی چون پایداری و ایثار در نظام جمهوری اسلامی را به نمایش گذاشت و پیروزی های شگفت انگیز رزمندگان اسلام سبب برانگیختگی شور و شعف ملت ایران شد.

 

شهادت هنر مردانی است که با آگاهی و اعتقاد عمیق به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) پا در این مسیر گذاشتند و برای خود و کشور عزت و حماسه آفریدند.

به طور یقین اگر مرور یاد و خاطره شهدای انقلاب و دفاع مقدس نباشد ایثارگری‌های آن‌ها به دست فراموشی سپرده می‌شود.

به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی گرامیداشت یاد شهدا کمتر از شهادت نیست.


می خواهم بگویم که این جنگ یک گنج است. آیا خواهیم توانست این گنج را استخراج کنیم یا نه؟

این هنر ماست که بتوانیم استخراج کنیم امام سجاد(ع) توانست همان چند ساعت گنج عاشورا را استخراج کند .امام باقر(ع) و ائمه بعد از ایشان استخراج کردند و آن چنان این چشمه جوشان را جاری نمدند که نوز هم جاری است و همیشه در زندگی مردم منشا خیر بوده؛ همیشه بیدار کرده، همیشه درس داده و یاد داده که چه کار باید کرد، الان هم همین طور است. من مشتاقم که جوان های ما قصه جنگ تحمیلی هشت ساله را بدانند که چه بود این را بارها گفته ایم؛ افراد هم گفته اند و تشریح کرده اند. اما یک نگاه کلان به این هشت سال با اطلاع از جزئیاتی که وجود داشته خیلی برای برنامه ریزی آینده ی جوان در روزگار ما مهم است.

حضرت آیت الله خامنه ای

 

بوالحسن از خاطره انگیزترین یادمانهای دفاع مقدس در شمال غرب کشور به شمار می‌رود و رزمندگان بسیاری‌در دو سال پایانی جنگ تحمیلی, از اینجا پا به مناطق عملیاتی گذاشتند. این مکان خاطرات بسیاری از آن روزها به یاد دارد. از رفتن به میدان نبرد, آخرین خداحافظی‌ها, گریه‌های شبانه و

...

بوالحسن نام روستایی در 27 کیلومتری غرب شهر بانه و 12 کیلومتری رودخانه مرزی چومان و در دامنه کوه کاگر واقع است که این منطقه نامش را از آن گرفته است و دارای مردمانی بسیار مهمان‌نواز و مهربان است . برای رسیدن به این مکان خاطره انگیز, پس از حرکت از بانه به سمت سردشت و گذشتن از گردنه زروار, به یک سه راهی می‌رسید که به طرف منطقه بوالحسن می‌رود.

 

در اغلب عملیات برون مرزی انجام گرفته در ارتفاعات ماووت عراق،رزمندگان اسلام با عبور از این ناحیه و گذر از رودخانه چومان توانستند به نقاط هدف دسترسی پیدا کنند گذر از این مناطق صعب العبور و رودخانه چومان فقط به خواست خداوند و به واسطه حضور توانمند جهاد سازندگی(باساخت پل و جاده) میسر بود.شاید بتوان گفت که در دوران جنگ تحمیلی در این منطقه بیشترین عملیات انجام گفرته است که مهمترین آن ها عبارتند از: فتح یک( 19/7/65)، فتح 5 (25/1/66)، کربلای 10(25/01/66)، نصر4 (31/3/66)، نصر8 (29/8/66)، بیت المقدس2 (25/10/66)، بیت المقدس3( 24/12/66) و بیت المقدس6 (27/2/67)

 

اولین عملیات بزرگ در این منطقه کربلای 10 نام داشت که طی آن مناطق بسیاری به دست رزمندگان آزاد شد.حضور نسبتا گسترده کردهای معارض عراقی در این مناطق سبب گردید تا در مرحله نخست گشایش جبهه تازه در غرب کشور، تلاش ها برای اتصال مناطق آزاد شده ایران به عقبه نیروهای معارض معطوف شود منطقه عمومی این عملیات در محور بانه-سردشت از شمال به رودخانه مرزی گلاس از جنوب به رودخانه آوسیوسل از شرق به سورکوه و از غرب به ارتفاعات گرده رش و سپس ارتفاعات عمومی آسوس منتهی شد.این منطقه دارای عوارض ساس و ارتفاعات نسبتا بلند و صعب العبور است. تردد در این مناطق به خاطر نبود راه بسیار دشوار می نمود اما به دلیل وجود ارتفاعات وضعیت برای اختفای  نیروهای عمل کننده و حتی تحرک و جابه جایی آنها در روز کاملا مناسب بود.

 

نکته مهم این است که تعداد نیروهای دشمن در این منطقه تاقبل از عملیات والفجر 9 که در پاییز سال 1364 صورت گرفت،قابل توجه نبود، اما پس از آن و بویژه پس از دو عملیات فتح یک و 2، دشمن حساس شد و تلاش وسیعی را برای تصرف مناطق تحت تسلط کردها و مسدود کردن معابر وصولی به عمق خاک عراق انجام داد ،اما باوجود همه تلاش های دشمن سرانجام در 30 فروردین سال 1366 عملیات کربلای 10 در منطقه ای به وسعت 250 کیلومتر مربع آغاز شد.این عملیات که نخستین عملیات گسترده در غرب کشور،پس از انتقال میدان اصلی جنگ از جنوب به شمال بود هماهنگ با تک نیروهای منظم در جبهه ماووت و عملیات نامنظم قرارگاه رمضان و اتحادیه میهنی کردستان عراق،در شمال سلیمانیه انجام گرفت،در این عملیات حسن شفیع زاده فرمانده توپخانه سپاه و سید محمد تقی رضوی فرمانده مهندسی جنگ به شهادت رسیدند.

 

انتهای پیام/