مقاله » اولین پاکسازی کردستان 15 روزه به نتیجه رسید/ مذاکرات هیئت حسن نیت منجر به خروج پاسدران از سنندج شد

اولین پاکسازی کردستان 15 روزه به نتیجه رسید/ مذاکرات هیئت حسن نیت منجر به خروج پاسدران از سنندج شد

 

بعد از صدور دستور امام خمینی(ره) مبنی بر پاکسازی کردستان، نیروهای مردمی در کنار رزمندگان سپاه اسلام توانستند، طی 15 روز کردستان را از لوث وجود گروهک های ضد انقلاب پاک نمایند.


 

به گزارش پیشمرگ روح الله، بعد از تسلط گروهک های ضد انقلاب بر شهرهای مریوان و پاوه در تیرماه و مردادماه سال 1358 و به شهادت رسیدن تعدادی از پاسداران و مردم بی گناه به دست گروهک های ضد انقلاب، امام خمینی (ره) در 27 مردادماه با صدور پیامی از مردم و نیروهای مسلح خواستند به سرعت به طرف پاوه حرکت کنند و نیروهای محاصره شده را نجات دهند.

 

گروهک های ضد انقلاب برای مقابله با اقدام نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، آشوب و اغتشاش را به شهرهای سقز و سنندج کشاندند و با محاصره پادگان های ارتش و با ایجاد ناامنی در شهر، تعدادی جوانان مسلمان و انقلابی شهر سنندج را به گروگان گرفتند.

 

امام خمینی(ره) در 28 مردادماه با صدور پیامی به نیروهای مسلح دستور دادند تا با تمام قدرت و توان کردستان را پاکسازی و امنیت را به نقطه از ایران اسلامی بازگردانند.

 

پیام امام خمینی(ره) شور و شوق حرکت انقلابی را در مردم و نیروهای مسلح ایجاد کرد و واحدهایی از سپاه پاسداران، ارتش، ژاندارمری و نیروهای مردمی پاکسازی منطقه را از دو محور آغاز کردند:

 

در محور اول؛ واحدهایی از سپاه پاسداران، ارتش، ژاندارمری و نیروهای مردمی به فرماندهی شهید چمران شهر پاوه را در روز 28 مرداد از اشغال گروهک های ضد انقلاب خارج نمودند و در روز 31 مرداد با ورود به شهر مریوان  این شهر را نیز پاکسازی کردند و در روز 12 شهریور ماه از طریق جاده مریوان ـ بسطام وارد شهر بانه شدند و موفق به پاکسازی این شهر شدند.

 

در محور دوم؛ واحدهایی از سپاه پاسداران، ارتش، ژاندارمری و نیروهای مردمی از کرمانشاه به طرف کامیاران حرکت کردند و در اولین روز از شهریورماه سال 1358 موفق به جمع آوری 3.000 قبضه اسلحه از سطح شهر شدند. این نیروها در دومین روز از شهریورماه وارد شهر سنندج شدند و این شهر را نیز از لوث وجود گروهک های ضد انقلاب پاک نمودند و بعد از آن راهی دیواندره و سقز شدند و در مرحله بعدی یعنی در روز دهم شهریورماه وارد شهر بوکان شدند و این شهر را نیز به طور کامل پاکسازی نمودند.

 

نیروهای انقلابی در مدت 15 روز موفق به پاکسازی کردستان از لوث وجود گروهک های ضد انقلاب شدند و امنیت و آرامش را یک بار دیگر به کردستان بازگرداندند. تعدادی از نیروهای ضدانقلاب در این درگیری ها کشته شدند و تعدادی نیز به کشور عراق گریختند. فرماندهی ارتش بعد از استقرار امنیت در کردستان دستور داد نیروهای ارتش هر چه سریعتر به پادگان ها بازگردند و امنیت شهرها و روستاها یک بار دیگر به نیروهای ژاندارمری محول شد.

 

نیروهای ضد انقلاب که فکر نمی کردند با صدور پیام از جانب امام خمینی(ره)، در کمتر از 15 روز توسط نیروهای مسلح و مردمی تار و مار شوند، بار دیگر روش سیاسی را برگزیدند و خواستار مذاکره با دولت موقت شدند.

 

امام خمینی(ره) که از سوء نیت سران گروهک های شورشی فعال در کردستان آگاه بودند، اما به تداوم گفت و گو و مذاکره نمایندگان دولت موقت با سران گروهک های سیاسی راضی شدند، اما نظر خود را چنین اعلام نمودند:« بخدا قسم شما را اغفال می کنند، آنها دروغ می گویند، می خواهند از شما مهلت بگیرند تا تهیه و تدارک ببینند و بیشتر مجهز بشوند. اگر به اشخاص خدا نشناس و یاغی مهلت دهید و یا با آنها مذاکره کنید و یک طوری کنار بیائید بخدا قسم شما را اغفال کرده اند، اگر یک روز هم شده ما دست از جنگ برداریم تا آنها تجهیز قوا کنند و آخرین ضربه خود را به ما بزنند اما من تا اوضاع کردستان آرام نشود آرام نخواهم نشست و تا تمام گوشه و کنار این منطقه در اختیار دولت اسلامی در نیاید از پای نخواهم نشست و اگر خودم شخصا باید حرکتی بکنم به کردستان خواهم رفت و غائله را خواهم خوابانید»( کیهان، ۱۰شهریور ۵۸، صفحه ۹)

 

دولت موقت در پی سخنان امام خمینی(ره) تا مدتی موضوع را مسکوت نگاه می دارد، ولی در روز 23 مهرماه سال 1358 داریوش فروهر را برای مذاکره با گروهک های ضد انقلاب و احزاب سیاسی راهی کردستان می کند. نمایندگان دولت موقت به جای مذاکره با مردم کرد با نمایندگان و سران گروهک های ضد انقلاب مذاکره می کنند؛ مذاکره ای که نتیجه اش خروج پاسداران و قدرت گرفتن مجدد نیروهای ضد انقلاب بود.

 

دولت موقت به منظور فراهم کردن زمینه مساعد برای مذاکره، ابتدا دستور می دهد تمام عملیات های نظامی در مناطق کردنشین متوقف شود، سپس هیئتی را به نام هیئت حسن نیت برای مذاکره به کردستان اعزام می کند. شهید چمران(وزیر دفاع)، هاشم صباغیان(وزیر کشور)، عزت الله سحابی(رییس سازمان برنامه و بودجه) و داریوش فروهر(وزیر مشاور) به عنوان اعضای هیئت حسن نیت انتخاب می شوند.

 

شهید چمران به دلیل مخالفت با مذاکرات سیاسی، هیئت را در سفر به کردستان همراهی نمی کند. اولین سفر هیئت حسن نیت همراه می شود با استعفای مهندس بازرگان و بنا به دستور امام خمینی(ره) ادامه فعالیت این هیئت زیر نظر شورای انقلاب انجام می شود.

 

بعد از پایان دور اول مذاکرات، اعضای هیئت حسن نیت نتیجه مذاکرات را به اطلاع امام خمینی(ره) می رسانند و امام خمینی(ره) در روز بیست و ششم آبان ماه سال 1358 طی پیامی بر حق اداره امور داخلی کردستان برای برادران کرد و سایر اقوام تأکید می کنند و از مسئولین می خواهند در اسرع وقت قوانین و مقررات مربوط به آن را تدوین نمایند. با انتشار پیام امام خمینی(ره)، موجی از شادی و خوشحالی در میان مردم کردستان به راه می افتد.

 

بعد از گذشت یک هفته از جشن مردم کردستان، گروهک های ضد انقلاب از حسن نظر امام خمینی(ره) و هیئت اعزامی سوءاستفاده می کنند و خواستار امتیازات جدید می شوند. سران گروهک های ضد انقلاب تعدادی از سران احزاب را به عنوان هیئت نمایندگی خلق کرد انتخاب می کنند و خواسته های جدید خود را در قالب یک بیانیه هشت ماده ای صادر می کنند.

 

هیئت حسن نیت ضمن رد محتوای طرح هشت ماده ایی، به ترکیب اعضای هیئت نمایندگان خلق کرد نیز اعتراض می کند. هیئت نمایندگی خلق کرد نیز در روز هشتم دیماه سال 1358 طرح دیگری در 26 ماده منتشر می کند و ضمن اصرار برای به کار بردن کلمه خود مختاری به جای کلمه خودگردانی، خواستار خروج پاسداران از سنندج ظرف 48 ساعت آینده می شود.

 

بعد از این مذاکرات حزب دموکرات کردستان در روز چهاردهم دیماه سال 1358 با انتشار اطلاعیه اعلام می کند: مذاکرات در نتیجه بی توجهی هیئت حسن نیت به راه حل سیاسی به بن بست رسیده است و احتمال آغاز جنگ در کردستان وجود دارد.

 

در طول مذاکرات هیئت حسن نیت با سران گروهک های ضد انقلاب، احزاب دموکرات، کومله و چریک های فدایی خلق لحظه ای از شرارت و ایجاد ناامنی در کردستان دست نکشیدند و بارها به پادگان ها، ستون های نظامی، مراکز جمعیتی حمله کردند و با گروگان گیری و اذیت و آزار مردم به آشوب ها دامن زدند. این آتش افروزی های گروهک های ضد انقلاب در حالی صورت می گرفت که هیئت حسن نیت خواستار خروج پاسداران از سنندج و توقف عملیات های نظامی در مناطق کردنشین بود.

 

پس از به بن بست رسیدن مذاکرات، گروه های شورشی با وارد نمودن فشار به مردم و نیروهای انقلابی کردستان، آن ها را مجبور به مهاجرت به سایر استان می کنند. اما در این میان تعدادی از جوانان انقلابی کردستان توسط نیروهای ضدانقلاب به گروگان گرفته می شوند. در واقع گروهک های ضد انقلاب در طول مذاکرات با هیئت حسن نیت به تجدید قوا می پردازد و بعد از آن با آمادگی کامل در مقابل انقلاب اسلامی قد عَلَم می کند.

 

نیروهای انقلابی که در دور اول پاکسازی منطقه موفق شده بودند، تمامی شهرهای کردستان را در 15 روز از لوث وجود گروهک های ضد انقلاب پاک نمایند، در دور بعدی فقط برای پاکسازی شهر سنندج نزدیک به بیست و دو روز با نیروهای ضد انقلاب درگیر می شوند. این آمار نشان دهنده آمادگی و تجهیز گروهک های ضد انقلاب توسط دشمنان خارجی است. در واقع نیروهای ضد انقلاب با پیش کشیدن بحث مذاکرات، موفق شدند با ذخیره کردن مقدار قابل توجهی سلاح و مهمات و هم چنین تبلیغات بر علیه نظام خود را از عِده و عُده به خوبی مجهز نمایند.