مصاحبه » 1260 نفر بیکار در جامعه ایثارگری کردستان/ دولت ها باید بستر لازم برای ایجاد اشتغال را فراهم نمایند

1260 نفر بیکار در جامعه ایثارگری کردستان/ دولت ها باید بستر لازم برای ایجاد اشتغال را فراهم نمایند

 

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان با بیان اینکه برای ریشه کن کردن مشکل بیکاری باید همه نهادها همکار لازم را داشته باشند ابراز داشت: دولت ها باید بستر لازم برای ایجاد اشتغال و کسب و کار سالم در جامعه را فراهم نمایند تا جوانان بتوانند با داشتن شغل مناسب، زمینه ازدواج و زندگی مشترکشان را فراهم نمایند.


 

محمد سلیمانی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کردستان در گفتگو با خبرنگار پیشمرگ روح الله در رابطه با استخدام فرزندان شاهد و ایثارگر در نهادهای دولتی گفت: یکی از دغدغه هایی که امروز گریبان جامعه ایثارگری را گرفته که البته جدای از کل جامعه نیز نمی باشد، مشکل بیکاری فرزندان شاهد و ایثارگر است.  

 

مدیرکل بنیاد شهید استان با اشاره به اهمیت بحث استخدام و به کارگیری فرزندان شاهد در ادارات و سازمان های دولتی و هم چنین توجه به نقش فرزندان شاهد و ایثارگر در تکریم ارباب رجوع گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران تمام تلاش خود را برای ارتقاء توان و کارایی فرزندان شاهد و ایثارگر به کار گرفته است تا فرزندان شاهد و ایثارگر به عنوان توانمند ترین نیروها در ادارات و سازمان ها مشغول به کار شوند.

 

وی با اشاره به محدودیت بخش دولتی در استخدام نیروی تازه نفس گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران در صورتی می تواند فرزندان شاهد و ایثارگر را برای گزینش و استخدام به ادارات معرفی نماید که بحث پذیرش و استخدامی در سطح جامعه وجود داشته باشد. در این حالت با توجه به قوانینی که وجود دارد 25 درصد استخدامی ها متعلق به سهمیه فرزندان شاهد و ایثارگر می باشد.

 

 سلیمانی با اشاره به وجود بانک اطلاعاتی در بنیاد شهید گفت: فرزندان شاهد و ایثارگر بعد از تکمیل تحصیلات دانشگاهی، در بانک اطلاعاتی بنیاد ثبت نام می کنند و بنیاد بر اساس اولویت به ترتیب فرزندان شاهد، فرزندان جانبازان 70 درصد، فرزندان جانبازان 50 درصد، فرزندان جانبازان 25 درصد، را به ادارات مورد نظر معرفی می کند.

 

مدیرکل بنیاد شهید استان با اشاره به فعالیت های بنیاد شهید برای توانمند کردن فرزندان شاهد و ایثارگر گفت: برپایی کلاس های کارورزی و کارآفرینی ویژه فرزندان شاهد و ایثارگر و هم چنین پیشنهاد تخصیص بخشی از منابع قرض الحسنه بانک ها جهت مرتفع نمودن بخشی از مشکلات جامعه ایثارگری از جمله اقدامات در دست اجرای بنیاد شهید و امور ایثارگران می باشد.

 

وی با بیان اینکه برای ریشه کن کردن مشکل بیکاری باید همه نهادها همکار لازم را داشته باشند ابراز داشت: دولت ها باید بستر لازم برای ایجاد اشتغال و کسب و کار سالم در جامعه را فراهم نمایند تا جوانان بتوانند با داشتن شغل مناسب، زمینه ازدواج و زندگی مشترکشان را فراهم نمایند.

 

سلیمانی با بیان اینکه بانک اطلاعاتی جامعه ایثارگری آخرین آمار بیکاران را به صورت کاملاً هوشمند ثبت می کند اظهار داشت: آمار نهایی فرزندان شاهد، خود جانبازان، فرزندان جانباز بالای 25 درصد، همسران جانباز بالای 25 درصد، خواهران و برادران شهدا در استان کردستان 1260 نفر می باشد که البته این آمار بدون در نظر گرفتن جانبازان زیر 25 درصد و آزادگان کمتر از یک سال اسارت می باشد. در واقع قانون اجازه ثبت نام این دو قشر را در بانک اطلاعاتی فرزندان شاهد و ایثارگر به ما نمی دهد.

 

مدیرکل بنیاد شهید استان با اشاره به تحصیلات بالای جامعه ایثارگری گفت: از مجموع 1260 نفر بیکار ثبت نام شده در بانک اطلاعاتی بنیاد شهید استان کردستان، تعداد 612 نفر دارای مدرک لیسانس، 73 نفر دارای مدرک فوق لیسانس و بالاتر و مابقی هم دارای مدرک فوق دیپلم، دیپلم و زیر دیپلم هستند. البته افرادی که هیچ گونه سوادی ندارند دراین بانک اطلاعاتی ثبت نام نمی شوند.