مصاحبه » شهیدان آوینی و صیاد شیرازی الگوهای جنگ نرم و سخت هستند/ تجلیل و تکریم از هنرمندان متعهد و انقلابی

 

به گزارش خبرنگار پیشمرگ روح الله، شهید سیدمرتضی آوینی، تمام لحظه های عمر با برکت خود را به ویژه پس از انقلاب اسلامی، در مسیر به فعالیت رساندن ارزش ها و احکام اسلامی در قالب هنر صرف کرد و به حق در این راه خدمات ارزنده کم نظیری را در عرصه های گوناگون و گسترده هنر و اندیشه از خود به یادگار گذاشت.

 


پس از شهادت هنرمند متعهد و بسیجی، شهید سید مرتضی آوینی در روز بیستم فروردین سال 1372، با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به مقام معظم رهبری، این روز به عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نام گذاری شد، لذا در این مورد با عباس داوودنیا مسئول بسیج هنرمندان سپاه بیت المقدس استان کردستان به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید؛

 


1.  لطفاً شهید شاخص سال ۹۷ را معرفی بفرمایید؟


امسال با توجه به اینکه کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان برگزار خواهد شد، و همچنین اجلاسیه شهدای هنرمند نیز در ماههای آینده برگزار خواهد شد لذا شهید شاخص معرفی نمی کنیم و هر شش شهید هنرمند استان امسال بصورت مفصل به جامعه معرفی خواهند شد.اسامی شهدای هنرمند شامل شهید حاج سعید توقیفی در عرصه تجسمی و نقاشی از سنندج. شهید غلامرضا نریمان در عرصه عکاسی و خبرنگاری از بیجار. شهید فریدون نعمتی در عرصه تئاتر و نمایش از قروه. شهید مسلح مرادی در عرصه نمایش و تجسمی از سروآباد. شهید فارس خالدی در عرصه موسیقی از مریوان. شهید پیمان ویسی در عرصه نمایش و تئاتر از کامیاران بعنوان شهدای هنرمند استان هستند.

 


2.  . درباره هنر انقلاب اسلامی کمی توضیح دهید؟


شهیدان آوینی و صیاد شیرازی الگوهای جنگ نرم و سخت هستن ودر واقع هنر انقلاب اسلامی را شهید سید مرتضی آوینی کاملا واکاوی کرده و با بیان رسایی به مخاطبین خود بصورت هنرمندانه ای عرضه کرده است فقط می توانم بگویم هنر از دیدگاه مقام معظم رهبری اینگونه بیان شده که " هنر حقيقى خواهد توانست تفكر انقلاب را عمق ببخشد" پس هنر حقیقی می تواند تفکرات و اندیشه های ناب انقلاب اسلامی ما را به جهان صادر کند.

 


3.  چه برنامه هایی برای این هفته در نظر گرفتید؟


برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی و روز قشر بسیج هنرمندان بصورت مشترک با حوزه هنری استان شامل برنامه‌های دیدار با حاج آقا شاهرودی ، مراسم تجلیل و تکریم از هنرمندان متعهد و انقلابی و محفل شعر و ادب که روز چهارشنبه بیست و دوم انجام خواهد شد ، غبارروبی از مزار شهدا و سرکشی از خانواده شهدای هنرمند استان و دیدار و سرکشی از هنرمندان پیشکسوت و شاخص از دیگر برنامه های این هفته خواهد بود.

 


4.  در راستای گرامیداشت کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان در این هفته چه برنامه شاخصی دارید؟


همه این برنامه‌ها با یاد و نام شهدای استان و در راستای کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان برگزار خواهد شد و فعالیتهایی از قبیل تولید و پخش مستند زندگی شهدای هنرمند استان و تولید و پخش موسیقی و کلیپ در این خصوص نیز خواهد بود معرفی شهدای هنرمند استان توسط سخنرانان مراسمات نیز از این قبیل هستند.

 

انتهای پیام/