مصاحبه » کتابی كامل از فعالیت پیشمرگان مسلمان كُرد

به گزارش پیشمرگ روح الله، استان کردستان دارای بیش از سه هزار نقطه یادمانی دفاع مقدس است كه می تواند دستمایه ای برای نوشتن مطالب ارزشمندی توسط نویسندگان باشد، این استان دارای نویسندگان و شاعرانی است كه آثار آنها در دنیا شناخته شده اما در حوزه دفاع مقدس تاكنون كار زیادی انجام نشده است و این نیازمند کار بیشتر؛ حوزه دفاع مقدس در استان کردستان می باشد.

 

 

کتاب«فریاد آزادی پیشمرگ مسلمان کرد» عنوان کتابی از «علی کلوندی» است که به تفصیل درباره ماهیت، شکل‌گیری و نقش آفرینی آن در طول جنگ تحمیلی توضیح داده شده است.

 

 

کتاب در 9 فصل شامل، «تاریخچه کردستان، سرزمین مسجد و مناره»، «بسترها و زمینه‌های ناآرامی و غائله کردستان»، «تحولات کردستان در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی»، «از تعامل تا تقابل»، «تشکیل هسته اولیه‌ی مقاومت‌های مردمی»، «از کردستان تا کرمانشاه تا تشکیل سازمان»، «اعلام موجودیت، پاکسازی از کرمانشاه تا کردستان»، «شکل و شمایل سازمان»، «نقش سازمان در پاکسازی مناطق کردستان»، به انضمام فصل جداول، اسناد، تصاویر و منابع تنظیم شده است.

 

 

در واقع می توان گفت؛ کتاب "فریاد آزادی پیشمرگ مسلمان کُرد" کاملترین منبع درباره سازمان پیشمرگان مسلمان کرد و ناآرامی های اوایل منطقه کردستان است.

 

در همین رابطه با علی کلوندی از نویسندگان كردستانی حوزه دفاع مقدس به گفتگو نشستیم که در ادامه می آید:

 

لطفا خودتان را بیشتر معرفی کنید:

علی كلوندی نویسنده در حوزه دفاع مقدس، متولد سال 55 شهرستان قروه؛ دارای كتاب برگزیده سال با عنوان "فریاد آزادی پیشمرگ مسلمان کُرد" در سال 96 و سه عنوان مقاله برتر در همایش های ملی و بین المللی است.

 

 

لطفا دیگر آثار خود را معرفی نماید

کتاب های همانند؛ نقشه‌های خاکی، فریاد آزادی، دادا، حدیث سرو، راسخون جهاد و شهادت، کدخدا شریف، برسکوی افتخار، حماسه تپه الله‌اکبر، ستارگان هدایت، فانوس‌های معابر و حدیث سرو قامتان.

 

 

درباره "کتاب فریاد آزادی پیشمرگ مسلمان کُرد" بیشتر برایمان توضیح بدهید از تاریخ نوشتن موضوع کتاب؛  سال 92 نوشتن كتاب فریاد آزادی را آغاز كردم،  این کتاب ماحصل قریب به 2 سال کار فشرده تحقیقی و پژوهشی می باشد این كتاب شامل تاریخچه كامل از فعالیت پیشمرگان مسلمان كُرد است و در واقع می توان اینچنین گفت کتاب "فریاد آزادی پیشمرگ مسلمان کُرد" کاملترین منبع درباره سازمان پیشمرگان مسلمان کرد و ناآرامی های اوایل منطقه کردستان است.

 

 

در نوشتن کتاب از چه منابعی استفاده شد؛

با وجود نبود منبع مکتوب در حوزه سازمان پیشمرگان مسلمان کرد، جهت تکمیل اطلاعات با اکثر افرادی که با سازمان پیشمرگان ارتباط داشته اند، مصاحبه کرده ایم، به همین علت بخش اعظم اطلاعات راجع به سازمان پیشمرگان مسلمان کرد، در مصاحبه با بازماندگان سازمان پیشمرگان مسلمان کرد گردآوری شده است و از ده شهرستان استان، افرادی شناسایی شده و با آن ها مصاحبه شده است.

 

 

نامگذاری کتاب شما آیا نشات گرفته از چیزی بود یا نه؟ فلسفه نامگذاری کتاب برمی گردد به اینکه سازمان پیشمرگان مسلمان کرد در سال 58 در استان کرمانشاه نشریه ای با نام فریاد آزادی پیشمرگ مسلمان کرد را منتشر می کرد و ما برای نامگذاری این کتاب، این نام را برگزیدیم تا تجدید خاطراتی باشد از همان سالهای اوایل تکشیل این سازمان.

 

 

از دیگر ویژگی های کتاب برایمان بگویید؟

مصور بودن کتاب یکی دیگر از مزایای این کتاب است؛ تصاویری از اولین روزهای انقلاب اسلامی و پایین کشیدن مجسمه شاه در شهرهای استان تا دیدار امام خمینی(ره) با علما و روحانیون اهل سنت و مردمی که از استان کردستان به دیدار امام(ره) رفته‌اند و همچنین تصاویر شهدا و عکس‌هایی که از رزمندگان سازمان پیشمرگان مسلمان کرد به یادگار مانده است، در این کتاب موجود است.

 

 

یکی از حوزه های که جا برای کار در استان دارد را ذکر کنید:

کردستان یکی از آن استان‌هایی بود که بیش از هشت سال درگیر جنگ با ضد انقلاب و رژیم بعث بود لذا این امر باعث شد که ۳ هزار نقطه یادمانی در کردستان ایجاد شود.

 

به عنوان مثال در حوزه راهیان نور که هرساله میزبان کاروان های راهیان نور از سراسر کشور است، راهیان نور  یک منبع پایان ناپذیر برای نویسندگان و فیلم‌سازان است؛ در واقع حرکت فرهنگی راهیان نور بسیار تأثیرگذار است که از لایه‌های مختلف جامعه شروع می‌شود و تأثیرات آن نیز به لایه‌های جامعه باز می‌گردد.

 

 

آقای کلوندی سخن پایانی شما؟ تمام تلاش خود را بکار بستم تا دستاوردهای شهدای مظلوم پیشمرگ مسلمان كُرد را به رشته تحریر در آورم چراكه همه وظیفه داریم فرهنگ دفاع مقدس و سبك زندگی شهدا را به طرز صحیحی به نسل آینده انتقال دهم و ادامه این راه نیازمند تلاش بیشتر نویسندگان استانی برای کار در حوزه دفاع مقدس می باشد.

 

 

کتاب" فریاد آزادی پیشمرگ مسلمان کُرد" به عنوان كتاب برگزیده سال در سال 96 شناخته شد و از خوانندگان و علاقمندان به این حوزه می خواهم تا این کتاب را تهیه و مطالعه نمایند تا با فلسفه و تاریخچه پیشمرگان مسلمان کُرد بیشتر آشنا شوند.

 

 

 

انتهای پیام/