کتاب » "کدخدا شریف" یکی از جذابترین کتاب های تألیف شده استان کردستان است

 

نویسنده کتاب "کدخدا شریف" گفت: کتاب مذکور زندگینامه و خاطرات سردار شهید شریف صالحیان است. این کتاب به واسطه مبارزات بی امان شهید شریف صالحیان قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از جذابیت خاصی برخوردار است.


علی کلوندی نویسنده کتاب "کدخدا شریف" در گفتگو با خبرنگار پیشمرگ روح الله گفت: کتاب "کدخدا شریف" زندگینامه و خاطرات سردار شهید شریف صالحیان است. شهید صالحیان یکی از مبارزان انقلابی استان کردستان بوده که به واسطه مبارزاتش با عمال رژیم شاه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و هم چنین مبارزه با گروهک های ضد انقلاب بعد از سال 57، از محبوبیت خاصی در بین مردم برخوردار بوده است و به همین علت مرکز حفظ آثار و نشر ارزش های سپاه بیت المقدس، نگارش و تدوین زندگینامه این شهید شاخص را بر عهده گرفت.

 

کلوندی با اشاره به تدوین کتاب در پنج فصل اظهار داشت: کتاب "کدخدا شریف" با مروری بر تاریخچه شهرستان سقز و نقش این شهرستان در هشت سال دفاع مقدس آغاز می شود و با اشاره به تولد و ازدواج شهید صالحیان ادامه می یابد، تا به درگیری با عمال رژیم پهلوی و هجرت شهید صالحیان به عراق می رسد. مروری بر تقابل شهید صالحیان با گروهک دموکرات نیز بخش مهیجی از این کتاب است و در نهایت این کتاب جذاب با شهادت شهید صالحیان خاتمه می یابد.

 

نگارنده کتاب "کدخدا شریف" با بیان اینکه یکی از جذاب ترین زندگینامه هایی که تا کنون تدوین شده است همین کتاب است گفت: شهید صالحیان به جهت مبارزات بی امانش در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سه بار مجبور به هجرت به کشور عراق می شود که دو مرتبه قبل از انقلاب و یک مرتبه هم بعد از پیروزی انقلاب و تسلط گروهک های مزدور بر منطقه، مجبور به هجرت به کشور عراق می شود.

 

وی با اشاره به تربیت یافتن شهید صالحیان در یک خانواده متدین و اصیل گفت: شهید صالحیان در دوران نوجوانی مربی قرآن بوده و به هم سن و سالان خود قرائت صحیح قرآن را آموزش می داده است و همین ویژگی خاص در جهت دهی به افکار و اعتقادات شهید صالحیان نقش بارزی داشته و یکی دیگر از ویژگی های شهید صالحیان ایستادگی ایشان در برابر ظلم و ستم بوده؛ ایشان قبل از انقلاب در مقابل مقابل ظلم و ستم عمال رژیم پهلوی سینه سپر کرده است و بعد از انقلاب هم در مقابل گروهک های معاند تا پای جان ایستادگی کرده است.

 

کلوندی با اشاره به نامگذاری کتاب "کدخدا شریف" گفت: شهید صالحیان در میان مردم سقز به کدخدا شریف مشهور بوده و مردم ایشان را با این نام می شناختند. ایشان به دلیل پایگاه اجتماعی و مردمی بالایی که در بین مردم داشته، از جمله افراد شاخص این شهرستان بوده و به همین دلیل با حضور ایشان در سازمان پیشمرگان مسلمان کرد، تعداد زیادی از مردم منطقه به عضویت ایت سازمان در می آیند.

 

 بر اساس این گزارش کتاب "کدخدا شریف" به قلم آقایان علی کلوندی و عثمان صالحیان ـ فرزند شهید ـ به رشته تحریر درآمده و توسط سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه بیت المقدس به چاپ رسیده است.