شهید محمد صفری

محمد صفری
  • نام : محمد صفری
  • تاریخ تولد : 1323/4/4
  • محل تولد : روستای نمشیر از توابع شهرستان بانه
  • تاریخ شهادت : 1372/7/30
  • محل شهادت : ترور بعد از نماز جمعه در شهر بانه

شهید حاج محمد صفری

شهید حاج محمد صفری در روز چهارم تیرماه سال 1323 در روستای نمشیر از توابع شهرستان بانه در خانواده ای متدین دیده به جهان گشود. شهید صفری خیلی کوچک بود که پدرش ایشان را به روحانی روستا سپرد که روخوانی قرآن کریم را فرا گیرد. ایشان که از هوش و ذکاوت سرشاری برخوردار بود توانست ضمن یادگیری کامل قرآن، مقدمات علوم دیگر را نیز به نیکویی بیاموزد.

پدر شهید صفری که آرزوهای بزرگی برای فرزندش داشت بعد از مدتی در بستر بیماری افتاد و دار فانی را وداع گفت و محمد با تمام وجود درد یتیمی را چشید و از همان زمان مسئولیت اداره خانه را عهده دار شد و برای تأمین معاش، سختی های فراوانی را به جان خرید و با قامتی استوار در برابر مشکلات ایستاد و صبر پیشه کرد.

در روزهای خروش امام امت علیه دیو سلطنت پهلوی، با ایمان و اعتقادی راسخ پای در میدان مبارزه نهاد و از هیچ کوششی در مبارزه با حکومت ستم شاهی دریغ نکرد و زمانی که آفتاب عمر رژیم ستم شاهی در حال غروب بود، جزو اولین کسانی بود که وارد پادگان بانه شد و به خلع سلاح عمال رژیم پهلوی پرداخت و در همان آغازین روزهای انقلاب اسلامی، همراه جمعی از همفکرانش، اقدام به تأسیس کمیته انقلاب اسلامی بانه نمود و به دلیل درایت و لیاقتی که داشت به فرماندهی این کمیته منصوب شد.

با آغاز رویش قارچ گونه گروهک های ضد انقلاب در بانه، مردانه در برابر آنان ایستاد و پس از تسلط ضد انقلاب بر این شهر، ایشان نیز همچون دیگر یارانش داغ آوارگی را چشید و در این مسیر مصائب فراوانی را تحمل کرد و بارها توسط ضد انقلاب دستگیر و شکنجه شد، اما بر عهد و پیمانی که با امام خود بسته بود همچنان ثابت و استوار باقی ماند.

با آغاز ورود اولین گروه از نیروهای سپاه اسلام به شهر بانه، به لشکریان اسلام ملحق شد و عاشقانه گام در میدان مقابله با ضد انقلاب نهاد و در پاکسازی جاده بانه به سردشت با فرماندهی کم نظیر خود حماسه ماندگاری را خلق کرد که هنوز هم زبانزد همرزمانش می باشد.

شهید صفری که استوره دین داری، ظلم ستیزی و تقوا بود، اولین کسی بود که در بانه اقدام به ایجاد گروه ضربت پیشمرگان برای تعقیب ضد انقلاب در این شهرستان نمود و خود فرماندهی این گروه را بر عهده گرفت و دست به آنچنان رزمی زد که تمام محاسبات ضد انقلاب را به هم ریخت. شهید صفری در هر منطقه ای که وارد می شد به دلیل شهامت بالا و استفاده از تاکتیک های منحصر به فرد، موجبات نابودی و از هم گسیختگی صفوف دشمن را فراهم می آورد.

حاج محمد یکی از فرماندهان موفق رزم در عملیات والفجر4 بود. همرزمان ایشان در توصیف ایمان، استقامت، مدیریت و فرماندهی ایشان در حمله به پادگان گرمک عراق با زیباترین واژه ها، نابترین تصاویر پایمردی و ایثار را از ایشان به تصویر کشیده اند.

آقای ناصر علیزاده همرزم و همراه شهید در این عملیات می گوید: «در تاریکی شب و در لا به لای صخره های عظیم و دره های عمیق و پر پیچ کوه نهینی، غیور مردی از تبار حسینیان غرق در فکر بود و در حالی که دوربین را در میان دستان با صلابت خود گرفته بود، نیم نگاهی به ما انداخت و مثل همیشه تبسمی بر چهره اش نقش بست، در همان حال گویی جان تازه ای در کالبدمان دمیده شد، چون بارها دیده بودیم، زمانی که حاجی نقطه عملیات را شناسایی و بعداً لبخندی بر لبانش نقش می بندد، پیروزی سپاه اسلام حتمی است».

بدون شک شهید حاج محمد صفری از جاودانه های تاریخ خواهد بود و هیچ گاه تاریخ دیار کردستان صلابت، شوکت و قدرت ایمان این شهید عزیز را فراموش نخواهد کرد و کوه های سر به فلک کشیده این سرزمین برای همیشه، پژواک خروش این شیرمرد را در گوش آیندگان زمزمه خواهند کرد.

شهید حاج محمد صفری پس از سال ها مجاهدت، سرانجام در روز سی ام مهرماه سال 1372 هنگام بازگشت از نماز عبادی سیاسی جمعه توسط دشمنان انقلاب اسلامی مورد سوءقصد قرار گرفت و در جوار خوان پر تنعم الهی جاودانه شد.