شهید شیدا نیکخواه وزیری

شیدا نیکخواه وزیری
  • نام : شیدا نیکخواه وزیری
  • تاریخ تولد : 1343/1/1
  • محل تولد : قروه
  • تاریخ شهادت : 1357/11/23
  • محل شهادت : قروه

شهیده شیدا نیکخواه وزیری

 

شهیده شیدا نیکخواه وزیری در اولین روز از فروردین ماه سال 1343 در شهرستان قروه دیده به جهان گشود. پدرش محمدعلی فروشنده بود و از طریق خرید و فروش زندگی را اداره می کرد و مادرش شیرین خانم به کار خانه داری مشغول بود.

 

 شیدا در سال 1349 در دبستان ثبت نام کرد و تحصیلات دوره ابتدایی را با موفقیت پشت سر نهاد و به مقطع بالاتر راه پیدا کرد و سه سال تحصیل در دوره راهنمایی را در مدرسه پروین اعتصامی یکی پس از دیگری با موفقیت پشت سر نهاد.

 

شهیده نیکخواه وزیری از همان ایام نوجوانی به انجام فرائض دینی پای بند بود و روزه واجبش را ترک نمی کرد و در همان سن نوجوانی با شور و حال خاصی شب های قدر را به زنده داری مشغول بود و با وجود کم رنگ بودن حجاب در دوران ستم شاهی ایشان با چادر و حجاب کامل در مدرسه حاضر می شد و گاهی توسط بعضی از دست اندرکاران مدرسه که تحت تأثیر تبلیغات حکومت پهلوی قرار داشتند مورد اعتراض قرار می گرفت. بعضی از مسئولان مدرسه به ایشان زخم زبان می زدند، ولی شیدا به کار خود اعتقاد و باور قلبی داشت و رضای خدا را بر هر چیز ترجیح می داد.

 

شهیده نیکخواه وزیری در کنار تحصیل علم، تابستان ها به کار قالیبافی مشغول بود و از این راه به خانواده اش کمک می کرد. با اوجگیری قیام امام خمینی(ره) در سال 57 و برپایی اجتماعات و تظاهرات خیابانی بر علیه رژیم پهلوی در کنار مردم انقلابی حاضر می شد و دیگران را نیز به شرکت و حضور در صحنه تشویق می کرد.

 

بهمن ماه سال 57 که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، شهیده شیدا نیکخواه وزیری دانش آموز سال اول دبیرستان بود و در روز بیست و سوم بهمن ماه در حالیکه به همراه مردم در جشن پیروزی انقلاب اسلامی شرکت کرده بود، بر اثر اصابت گلوله مزدوران و عوامل وابسته به رژیم پهلوی به مقام رفیع شهادت نائل آمد و نام مبارکش در لیست فجر آفرینان سال 57 جاودانه شد و پیکر پاکش در قبرستان عمومی شهرستان قروه در دل خاک مأوا گرفت.