شهید حسینعلی پیشقدم

حسینعلی پیشقدم
  • نام : حسینعلی پیشقدم
  • تاریخ تولد : 1341/2/10
  • محل تولد : مشهد
  • تاریخ شهادت : 1362/6/18
  • محل شهادت : مریوان

شهید حسینعلی پیشقدم

 

گروهبان یکم شهید حسینعلی پیشقدم در همان روزهایی که امام خمینی(ره) در پاسخ به عوامل ستم شاهی می فرمودند:« یاران من در گهواره اند» پا به عرصه وجود نهاد. شهید پیشقدم در روز دهم اردیبهشت ماه سال 1341 در مشهد دیده به جهان گشود و تحت تربیت پدرش غلامرضا و مادرش اختر رشد و پرورش یافت.

 

با سپری شدن دوران کودکی در زادگاهش روستای پابشلو از توابع شهرستان درگز خراسان در مدرسه ثبت نام کرد و تحصیل در مقاطع ابتدایی و راهنماییی را با موفقیت پشت سر گذاشت. در کنار درس خواندن و رفتن به مدرسه در کارگاه خیاطی هم کار می کرد.

 

همزمان با آمدن امام خمینی(ره) به میهن اسلامی، حسینعلی شانزده سال داشت و در یک کارگاه خیاطی کار می کرد. کم کم خیاط ماهری شد و می توانست از طریق دوخت و دوز و کار در کارگاه خیاطی زندگی خود و خانواده اش را اداره کند.

 

یکسالی از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران می گذاشت و حسینعلی در پایه دوم متوسطه درس می خواند که با عشق به امام و انقلاب به استخدام ارتش جمهوری اسلامی ایران در آمد و در صف یاران امام (ره) قرار گرفت و با پشت سر گذاشتن دوره های آموزشی به عنوان درجه دار در ارتش مشغول به خدمت شد.

 

خیلی زود علاوه بر آموزش های نظامی، مهارت های دیگر از جمله رانندگی را فرا گرفت. یکسال بیشتر از خدمتش در ارتش نمی گذشت که رژیم بعث عراق به مرزهای ایران اسلامی تجاوز کرد. با شروع جنگ تحمیلی و از همان روزهای آغازین راهی جبهه های حق علیه باطل شد و در منطقه اسلام آباد غرب و گیلان غرب در کنار سایر رزمندگان سپاه اسلام از کیان میهن اسلامی دفاع کرد.

 

پس از دو سال خدمت صادقانه در لشکر 81 کرمانشاه، برای ادامه خدمت به لشکر28 پیاده کردستان منتقل شد و در همان زمان به امر مقدس ازدواج اهتمام ورزید. چند ماه بیشتر از ازدواجش نگذشته بود و تنها فرزندش هنوز به روی پدر لبخند نزده بود که در حین پاسداری از میهن اسلامی در شهر مرزی مریوان در روز هیجدهم شهریورماه سال 1362 در سن 21 سالگی به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پیکر پاکش پس از انتقال به زادگاهش در دل خاک مأوا گرفت.