شهید علی اردلان

علی اردلان
  • نام : علی اردلان
  • تاریخ تولد : 1326/9/8
  • محل تولد : بیجار
  • تاریخ شهادت : 1358/7/26
  • محل شهادت : بوکان

شهید علی اردلان

 

پاسدار شهید علی اردلان در روز هشتم آذر ماه سال 1326 در شهرستان بیجار گروس متولّد شد. پدرش علی محمّد و مادرش فاطمه همدانی نام داشت. علی در خانواده ا­ی اصیل رشد و نمو یافت و در همان کودکی دست تقدیر وی را از نعمت پدر محروم ساخت و علی تحت سرپرستی مادرش قرار گرفت.

 

علی با رسیدن به سن هفت سالگی، راهی مدرسه شد و در دبستان ابن­ سینای شهرستان بیجار، تحصیلات دوران ابتدایی را به اتمام رسانید. با فوت پدر، علی شرایط ادامه­ تحصیل را از دست داد و از آن پس در حد توان کار می کرد تا گره گشای زندگی خانواده اش باشد.

 

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در سال یک هزار و سیصد و پنجاه و هفت به زادگاهش شهر بیجار برگشت و به شغل فرش فروشی مشغول شد. با اوج گیری مبارزات مردمی علیه رژیم ستم­شاهی دوشادوش سایر انقلابیّون شهر به فعالیّت پرداخت.

 

علی در سال 1357 و به هنگام فراگیر شدن تظاهرات مردمی علیه حکومت ستم­شاهی در اوج جوانی قرار داشت و در بیجار در همان آغازین روزهای انقلاب و مبارزه در صف مدافعین انقلاب اسلامی قرار گرفت؛ تا جایی که بیشتر وقتش در مسجد سپری می شد و در پایگاه مسجد سیّدالشهدا که مرکز فعّالیّت جوانان انقلابی شهر بیجار بود به فعّالیّت مشغول بود.

 

با تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان بیجار، علی جزء اوّلین کسانی بود که در سال 1358 به صف رزمندگان سپاه درآمد و در اوّلین گروه اعزامی برای مقابله با ضّدانقلاب، داوطلبانه و با شور و شوق خاصی عازم منطقه شد و در همان ماًموریّت در روز بیست و ششم مهر ماه 1358 در شهر بوکان به دست مزدوران استکبار به شهادت رسید.

 

پیکر پاک شهید علی اردلان دو روز بعد در میان حزن و اندوه فراوان هم شهریانش در گلزار شهدای شهر در دل خاک جای گرفت و روح بلندش به ملکوت اعلاء پیوست و به سعادت در راه خدا دست یافت.

 

فرازی از وصیت­نامه­ شهید علی اردلان:

 

مدّتی است که در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیجار مشغول به خدمت هستم. چون سپاه پاسداران تحت نظر نایب ­امام زمان(عج)، امام خمینی است؛ بدون شک مورد توجّه امام زمان(عج) نیز هست. اگر ان­شاءالله در سپاه به مقام بزرگ شهادت رسیدم، این راه را با رضایت کامل انتخاب کرده ام و با بینش اسلامی قبول نموده ام.

 

به ترتیب از سمت راست: شهید علی اکبر خدایی و شهید علی اردلان