شهید احمد بافکار

احمد بافکار
  • نام : احمد بافکار
  • تاریخ تولد : 1347/7/1
  • محل تولد : روستای دره وران از توابع شهرستان مریوان
  • تاریخ شهادت : 1363/10/12
  • محل شهادت : روستای عصرآباد مریوان

شهید احمد بافکار

 

پیشمرگ مسلمان کرد شهید احمد بافکار در روز یکم مهرماه سال 1347 در روستای دره وران از توابع شهرستان مریوان دیده به جهان گشود. پدرش فتاح کشاورزی می کرد و مادرش آمنه خانم به کار خانه داری مشغول بود.

 

احمد دوران کودکی را در زادگاهش و در میان بازی های کودکانه پشت سر نهاد، اما زمانی که به سن یادگیری رسید به دلیل مشکلاتی که سد راهش بود نتوانست وارد مدرسه شود و به همین خیلی زود مشغول به کار شد و به کمک پدرش شتافت.

 

در روز 22 بهمن سال 1357 احمد ده سال بیشتر نداشت که انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) به پیروزی رسید. احمد که دلیل بی سوادی اش را بی کفایتی و بی لیاقتی زر اندوزان حکومت پهلوی می دانست، پیروزی انقلاب اسلامی را یکی از الطاف الهی می دانست که در سایه آن، کودکان زادگاهش می توانند با خیالی آسوده به تحصیلات خود ادامه دهند و در آینده ای نه چندان دور مشکلات کشورشان را خودشان برطرف نمایند.

 

اندکی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سر و کله گروهک های ضد انقلاب پیدا شد. گروهک های ضد انقلاب که با شعارهای خَلقی در پی فریب مردم بودند، توانستند برای مدت زمان کوتاهی کنترل کردستان را در دست بگیرند. گروهک های ضد انقلاب در این مدت با تبلیغات سوء علیه انقلاب اسلامی ایران می خواستند جای پای خود را در کردستان محکم نمایند.

 

علی رغم اینکه احمد هیچ گاه وارد مدرسه نشده بود و سواد خواندن و نوشتن نداشت، اما درک بالایی داشت که از ایمان و عمل صالحش نشأت می گرفت. احمد هیچ گاه فریب گروهک های ضد انقلاب را نخورد و همواره با سینه ای ستبر در برابر زیاده خواهی گروهک های ضد انقلاب ایستادگی کرد.

 

همزمان با آغاز پاکسازی کردستان از لوث وجود گروهک های ضد انقلاب، شهید احمد بافکار در روز هجدهم دیماه سال 1359 به عضویت سازمان پیشمرگان مسلمان کرد در آمد و در حالیکه 12 سال بیشتر نداشت، سلاح به دست گرفت و به مقابله با گروهک های ضد انقلاب برخاست. صغر سن نتوانست هیچ گاه نتوانست مانعی شود برای ابراز ارادت این نوجوان به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.

 

نزدیک به چهار سال از حضور دلاورانه و فداکارانه احمد در میان رزمندگان سپاه اسلام می گذشت که در روز دوازدهم دیماه سال 1363 در روستای عصرآباد مریوان و در درگیری با نیروهای ضد انقلاب، بر اثر اصابت گلوله مزدوران استکبار جهانی شربت شهادت را سر کشید و به همرزمان شهیدش ملحق شد و پیکر پاک و مطهرش در شهرستان مریوان به خاک سپرده شد.

 

شهید احمد بافکار در کنار همرزمش