شهید بتول حسینی

بتول حسینی
  • نام : بتول حسینی
  • تاریخ تولد : 1339/10/15
  • محل تولد : سنندج
  • تاریخ شهادت : 1365/10/28
  • محل شهادت : سنندج

شهیده بتول حسینی

 

شهیده بتول حسینی در روز پانزدهم دیماه سال 1339 در شهرستان سنندج متولد شد. پدرش احمد و مادرش فاطمه نام داشت. بتول هیچ گاه توفیق تحصیل علم را پیدا نکرد، اما در کنار مادر دلسوزش درس چگونه زیستن را فرا گرفت.

 

بتول دوران کودکی را در کانون گرم خانواده و تحت تربیت مادرش پشت سر نهاد و با رسیدن به سن هفده سالگی با آقای شکرالله مشیری علی آباد ازدواج کرد زندگی مشترکش در کمال سادگی شکل گرفت.

 

اولین روز از شهریور ماه سال 1358 بود که اولین فرزند بتول و شکرالله دیده به جهان گشود؛ نامش را چنور نهادند. چنور دو ساله نشده بود که برادرش در آستانه سال جدید و در روز شانزدهم اسفندماه سال 1359 به جمع آنان پیوست. چنور و خبات به محفل خانواده صفای خاصی بخشیده بودند و گاهی در بازی های کودکانه خود، پدر و مادرشان را نیز شریک می کردند.

 

روز 31 شهریور ماه سال 1362 بود که سومین فرزند این خانواده دیده به جهان گشود. این بار چنور و خبات صاحب خواهری شده بودند به نام چیمن. خانواده بانو بتول گرمی و صفای خاصی پیدا کرده بود. او هم اکنون مادر سه فرزند قد و نیم قد شده بود.

 

سال تحصیلی 1365-66 از راه رسید و چنور که حالا هفت ساله شده بود، راهی مدرسه شد و در کلاس اول ثبت نام کرد. حالا دیگر چنور شده بود مپسر برادر و خواهر کوچکتر از خودش و مشق های کلاس درس را در کنار بازی های کودکانه با خبات و چیمن مرور می کرد.

 

بعد از ظهر روز یک شنبه بیست و هشتم دیماه سال 1365 واقعه تلخی برای بانو بتول رقم خورد. جنگنده های رژیم بعث عراق در عرض چند دقیقه زندگی شیرین بانو بتول و همسر و فرزندانش را زیر و رو کردند. بانو بتول به همراه سه فرزند دلبندش در خانه نشسته بودند که یک بمب بر فراز خانه آن ها فرود آمد و بانو بتول به همراه چنور، خبات و چیمن زیر خروارها خروار آوار به شهادت رسیدند.

 

پیکر مطهر شهیده بتول حسینی و فرزندانش چنور، خبات و چیمن مشیری علی آبادی در گلزار شهدای بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شد تا برای همیشه تاریخ روایتگر مقاومت، ایثار و از خودگذشتگی مردم این دیار باشند.

 

بیست و هشتم دیماه که به عنوان "روز مقاومت و ایثار مردم سنندج" شناخته می شود، یادآور جنایت هولناک رژیم بعث عراق در بمباران شهرستان سنندج و به شهادت رساندن 220 نفر از مردم مظلوم و بی دفاع سنندج است. در این روز 123 تن از هم وطنان سنندجی به درجه جانبازی نائل آمدند.