شهید غلامرضا ضیایی

غلامرضا ضیایی
  • نام : غلامرضا ضیایی
  • تاریخ تولد : 1345/3/3
  • محل تولد : شهر سریش آباد از توابع شهرستان قروه
  • تاریخ شهادت : 1357/11/23
  • محل شهادت : قروه

شهید غلامرضا ضیایی

 

شهید غلامرضا ضیایی در سومین روز از خردادماه سال 1345 در شهر سریش آباد از توابع شهرستان قروه دیده به جهان گشود، غلامرضا اولین فرزند عبدالله و ملیحه بود. غلامرضا دوران کودکی را در زادگاهش و در کانون گرم خانواده و محیط مذهبی زادگاهش پشت سر گذاشت.

 

شهید ضیایی تحصیلاتش را تا کلاس سوم راهنمایی در زادگاهش به پایان رساند. ایشان همگام با ملت ایران اسلامی، در تظاهرات مردمی علیه رژیم پهلوی شرکت می کرد و در نهایت این نوجوان معصوم انقلاب در حالیکه از فروپاشی رژیم ستم شاهی مسرور و شادمان بود در اولین روز پیروزی انقلاب ـ 23 بهمن ماه سال 1357 ـ و در مراسم جشن انقلاب در شهر قروه شرکت کرد. اما در حین مراسم، با تیر مستقیم عوامل خود فروخته رژیم سفاک پهلوی بال در بال ملائک گشود و جسم مطهرش در گلزار شهدای شهر سریش آباد آرام گرفت.

 

غلامرضا در یکی از روزهای پاییز سال 1357 اعلامیه امام (ره) را همراه خود به مدرسه می برد و به دوستانش می گوید: این اعلامیه را یک روحانی اهل قم به سریش آباد آورده است. غلامرضا اعلامیه امام خمینی(ره) را در جمع دوستانش قرائت می کند و بعد از صحبت های شهید ضیایی، غوغایی در مدرسه برپا می شود و دانش آموزان شروع به شعار دادن علیه رژیم ستم شاهی می کنند.

 

بهمن ماه سال 57 وقتی مدارس تعطیل می شود، شهید ضیایی برای ادامه مبارزه فرهنگی همگام با مبارزه خیابانی، دوستانش را برای شرکت در کلاس های قرآن ترغیب می کند و خطاب به آن ها می گوید: حالا که مدارس تعطیل شده است بهتر است که به یادگیری قرآن کریم مشغول شویم.

 

شهید ضیایی در خطرناکترین مراحل انقلاب، اعلامیه های انقلابی را با خود به مدرسه می برد و عکس های حضرت امام (ره) را در تابلوی اعلانات نصب می کند. ایشان علی رغم اینکه ظاهر آرامی داشت، اما در باطن بسیار نا آرام بود و نسبت به نتیجه بخش بودن انقلاب بسیار ناآرام بود. شهید ضیایی در مورد شرکت در تظاهرات به دوستانش می گفت: هرکس در تظاهرات شرکت نکند به انقلاب خیانت کرده است.