شهید محمد خان اکبری

محمد خان اکبری
  • نام : محمد خان اکبری
  • تاریخ تولد : 1343/9/6
  • محل تولد : روستای لون سادات از توابع شهرستان کامیاران
  • تاریخ شهادت : 1373/7/15
  • محل شهادت : زادگاهش

شهید محمد خان اکبری

 

شهید محمد خان اکبری در ششمین روز از آذرماه سال 1343 در روستای لون سادات از توابع شهرستان کامیاران دیده به جهان گشود. پدرش عبدالله به کار کشاورزی مشغول بود و مادرش بانو سیما به کار خانه داری اشتغال داشت.

 

محمد در روزگاری دیده جهان گشود که رهبر آزادگان جهان امام خمینی(ره) در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسیده بود: شما با یاری چه کسانی می خواهید به قیام خود ادامه دهید؟ فرموده بودند: « یاران من در گهواره اند». امام خمینی(ره) پشتوانه قیام تاریخی اشان را محمد و کودکان هم سن و سال محمد عنوان کرده بودند.

 

محمد دوران کودکی را پشت سر نهاد و با رسیدن به سن یادگیری وارد مدرسه شد و تا پایان مقطع ابتدایی به تحصیلش ادامه داد، ولی بعد از آن به دلیل مشکلاتی که سد راهش بود نتوانست به تحصیلش ادامه دهد و به همین منظور مشغول به کار شد تا باری از روی دوش خانواده اش بردارد.

 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با اشغال کردستان توسط گروهک های ضد انقلاب، محمد همکاری اش را با نیروهای انقلابی آغاز کرد و بعد از مدتی به عضویت سازمان پیشمرگان مسلمان کرد درآمد و برای دفاع از انقلاب اسلامی و آرمان های امام خمینی(ره) سلاح به دست گرفت.

 

محمد در سال 1361 ازدواج کرد و صاحب سه فرزند پسر و دو فرزند دختر شد.

 

پاکسازی کوه ها و دره های کردستان از لوث وجود مزدوران استکبار جهانی به بخش جدایی ناپذیر زندگی محمد تبدیل شده بود و محمد برای خلاص شدن مردم مظلوم کردستان از شر گروهک های ضد انقلاب جای جای کردستان را زیر پا می گذاشت تا امنیت و آرامش را نصیب مردم سرزمینش نماید.

 

نیروهای ضد انقلاب علی رغم کینه ای که از نیروهای انقلابی به دل داشتند، اما از رویایی با محمد خان و همرزمانش در میدان مبارزه بیمناک بودند و به همین دلیل در روز پانزدهم مهرماه سال 1373 محمد را در زادگاهش مورد سوءقصد قرار دادند و با شلیک چندین گلوله به سینه و پهلوی شهید محمد خان اکبری، این مبارز خستگی ناپذیر را به میهمانی همرزمان شهیدش فرستادند.