شهید پرویز حیدری‌ ­

پرویز حیدری‌ ­
  • نام : پرویز حیدری‌ ­
  • تاریخ تولد : 1340/9/5
  • محل تولد : سریش آباد -قروه
  • تاریخ شهادت : 1362/3/31
  • محل شهادت : روستای‌ هانیس سنندج

شهید پرویز حیدری‌ ­

 

 نام مادر: نرگس ­ نام پدر: علی‌ حسین

 تاریخ تولد: 1340/9/5

 محل تولد: سریش آباد -قروه

 تحصیلات: دیپلم اقتصاد

 وضعیت شغل: پاسدار

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌

 تاریخ شهادت: 1362/3/31

 محل شهادت: روستای‌ هانیس سنندج

 نحوه شهادت: اصابت گلوله

 محل دفن: گلزار شهدای‌ زادگاهش

 

 درنگ:

 

 شهید در دو وصیت که به نظر می‌رسد دیگرنوشت است مواردی‌ را توصیه نموده است. شهید با سلام بر امام خمینی‌ و اشاره به آیه 169 سوره آل عمران مرگ در راه خدا را بهترین مرگ دانسته و شهادت را عین سعادت معرفی‌ نموده و اجرای‌ دستورات خداوند را راه نزدکی‌ به خدا می‌داند. شهید بازماندگان را به خودسازی‌، پیروی‌ از روحانیت و امام، حفظ حجاب و حفاظت از خون شهدا توصیه نموده و از خانواده اش می‌خواهد که بر مرگ وی‌ نگریند. در پایان با تعیین سهم الارث برای‌ اعضای‌ خانواده با نام خدا که در هم کوبنده ستمگران است وصیت را به انتها می‌رساند.

 

وصیت نامه شهید پرویز حیدری

 

بسمه تعالی1

 پس از گذشت چند سال از عمرم ب[ ه] یاری حق و ارشادات.... به حزب الله پیوسته و اکنون نیز در مسیر جهاد تا شهادت هستم  هیچ چیز غیر از شهادت آروزی من نیست و جز شهادت هیچ چیز نمی تواند گلوی تشنه مرا سیراب کند و می خواهم مسیر از لجن تا روح خدا را طی کنم و آن گاه شهادت دهم، امیدوارم که درخت اسلام با خون من و برادران من سیراب شده و جوانه زده و برای ملت ثمربخش باشد زیرا من در راه عقیده ام شهید شده ام پس بدانید که این راه را آزادانه انتخاب کرده ام که مسئولیت شیعه بودن بود که بر دوشم سنگینی می کرد.

 پس هر انقلابی دو چهره دارد. یکی خون و یکی هم پیام که ما امروز باید هم حسینی‌ و هم زینبی باشیم  پدر و مادر...

 و ای برادر تو وارث اسلحه من هستی و من بعد از خودم اسلحه ام را بتو می سپارم چون وارثی بهتر از تو ندارم و تنها امید من تو و برادرم ... می باشد و مادرم ... با تمام [؟]2 بگویید3 که تنها آرزوی‌ من این است که پشت من را خالی‌ مگذارید و از مرگ نترسید که سعادت جاوید آن دنیا است.

 و به همه شما سفارش می کنم که همیشه پشتیبان امام و ولایت فقیه و روحانیت باشید و تنها امام و ولایت فقیه است که رهبر و پیغمبر است. و در مسیر الله پیش می روند و هر که از خط این قشر خارج شود خط الله را نفی کرده است. که در مسیر الله پیش می روند و در آخر از برادران می خواهم که برای من طلب آمرزش کنید.

 والسلام [ محل امضاء]

 

1 . وصیت دیگرنوشت در دو برگ نوشته شده و ممهور به مهر بنیاد شهید انقلاب اسلامی‌ شهرستان قروه است.

 2 . در اصل وصیت یک کلمه ناخواناست.

 3 . در اصل وصیت: بگوئید

 

[ وصیت نامه ای‌ دیگر]

 

بسمه تعالی1

 [؟] الحق صرعه2

 هر که [؟]3 با حق ستیزد، حق با او می جنگد و هیچ قدرتی نمی تواند با قدرت خدا پنجه نرم کند.

 با درود و سلام فراوان به رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران و با سلام به شهداء از صدر اسلام تاکنون، و با سلام به پیروان راه شهداء و خط ولایت فقیه که ادامه دهنده راه انبیاء می باشند، وَلاتَحسَبَّنَ اَّلذیِنَ قُتِلوُا فِی سَبیلِ اللهِ اَمواتاً بَل اَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقوُن4 ، آنان که در راه خدا کشته میشوند مرده مپندارید بلکه آنان زنده اند و در پیش خدا روزی دارند، چراکه آنان با آگاهی کامل به راه که برای خودشان انتخاب کرده اند و به این درجه عظیم از درجاتی که خداوند برای انسان مومن قرار داده رسیده اند. یعنی مرگ در راه خدا بهترین مرگ می باشد که انسان مومن با آگاهی و اختیار کامل برای خودش انتخاب می کند زیرا این تنها مرگی است که انسان از بین مرگ ها با شناخت خودش انتخاب می کند و در راهش هجرت می کند و از همه چیز خودش می گذرد تا به این مرگ که مرگ با شهادت است می رسد، بنابراین اگر کسی بخواهد به این سعادت نایل آید باید سختی های آن را تحمل کند، زیرا اسلام دینی است که انسان باید همه چیزش را تسلیم دستورات خدا بکند تا بتواند به خدا نزدیک شود. و کسی هم که این راه را انتخاب بکند بداند که خدا یار اوست، پس هر که حق را یاری کند، حق نیز او را یاری می کند، لذا پیام این جانب پرویز حیدری به ملت غیور ایران ب[ ه] خصوص مردم سریش آبادی5 و [ توصیه ام]6 به جوانان این است که هرچه توانایی دارند در خودسازی کوتاهی نکنند تا به نحو احسن ساخته شوند و موقعی که این چنین شدند در دیگرسازی کوتاهی ننمایند و هم چنین همیشه دست از روحانیت و امام عزیز آن پیرجماران برندارند چون او نایب آقامان مهدی است و از خدا بخواهید که امام را تا نهضت امام زمان( ع) برایمان نگهدارد. و این پیام را برای خواهران دارم که سعی بکنند با حجاب خودشان مشتی محکم به دهان یاوه گویان

 1 . وصیت در سه برگ خط دار نوشته شده و مهر به دلیل پاک شدگی‌ ناخواناست. بالای‌ صفحات شماره صفحه خورده است.

2 . اشاره به سخن علی‌ ع: هرکس به جنگ با حق برخیزد، حق او را به خاک می‌ افکند. ( نهج البلاغه، خطبه 400)

 3 . در اصل وصیت یک کلمه ناخواناست.

 4 . آیه 169 سوره آل عمران.

 5 . روستای‌ سریش آباد از توابع شهرستان قروه است.

 6 . در اصل وصیت یک کلمه ناخواناست.

ادامه وصیت نامه

تاریخ بزند و با این اسلحه از خون شهداء حفاظت کنند. و به خانواده ام می گویم که اگر من لیاقت شهادت را یافتم، برایم [ ناراحت]1 نشوند و بدانند که من در راه خدا و برای خدا فدا شده ام و به مادرم بگویید2 که برای من گریه نکند و بر شهادت من افتخار بکند و سعی کند که فرزندان دیگرش را نیز به قربانی خدا بدهد و به مادرم بگویید3 که هر موقع دلش برای من تنگ شد دوستانم را به جای من ملاقات کند و به دیگر دوستان می گویم که مرا ببخشند و همیشه پیرو خط ولایت فقیه باشند.

 به امید رسیدن به این سعادت

 1 . در اصل وصیت یک کلمه ناخواناست.

 2 . در اصل وصیت: بگوئید

 3 . در اصل وصیت: بگوئید