شهید جهانبخش زندیه

جهانبخش زندیه
  • نام : جهانبخش زندیه
  • تاریخ تولد : 1319/2/7
  • محل تولد : روستای‌ فتح آباد -بیجار
  • تاریخ شهادت : 1362/5/14
  • محل شهادت : روستای‌ خوشمقام بیجار

شهید جهانبخش زندیه

 

 نام مادر: صغرا ­ نام پدر: غلامحسین

 تاریخ تولد: 1319/2/7

 محل تولد: روستای‌ فتح آباد -بیجار

 تحصیلات: بی‌ سواد

 وضعیت شغل: پاسدار

 وضعیت تأهل: متأهل

 ارگان اعزام کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌

 تاریخ شهادت: 1362/5/14

 محل شهادت: روستای‌ خوشمقام بیجار

 نحوه شهادت: اصابت گلوله

 محل دفن: گلزار شهدای‌ همان شهرستان

 

 درنگ:

 

 شهید افکار خود را به دو بخش جهاد در راه خدا و شهادت در راه پروردگار تقسیم می‌کند و تحقق هر دو مورد را نشانه پیروزی‌ و مایه سربلندی‌ اسلام به رهبری‌ امام می‌داند. با آرزوی‌ شهادت در مبارزه علیه کفر به بازماندگان توصیه می‌کند که از رهنمودهای‌ امام پیروی‌ کرده و با اجرای‌ دستورات اسلام راه سعادت را در پیش بگیرید. در ادامه با دعا برای‌ طول عمر امام از بستگان خود طلب بخشش نموده و رسیدگی‌ به امور خانواده را به عمویش می‌سپارد.

 

وصیت نامه شهید جهانبخش زندیه ­

 

[ به] نام1 خدا2

 در حال حاضر دو فکر در سر خود می پرورانم 1 - جهاد در راه3 خدا و پیروزی اسلام بر کفر، 2 - شهادت در راه خد[ ا]، و هرکدام از این دو مورد که نصیب من شد [ برای‌] من خوشبختی [ و] برای سربلندی اسلام و مسلمین به رهبری زعیم عالیقدر امام خمینی4 [ است]. خداوند ان شاءالله5 اعمال ما را قبول کند و این جان ناقابل ما [ را] که از خود اوست قبول کند. من از خدا می خواهم که اگر خون من برای اسلام می تواند [ کاری] انجام دهد مرا به درجه شهادت برساند که در جنگ اسلام با کفر [ است]. لذا امام می فرماید: اگر کشته شوید پیروزید و اگر بکشید باز هم پیروزید.6 ای عزیزانم برای شما پیامی دارم، از شما تقاضا دارم که اگر به اسلام معتقد ه[ س] تید از رهنمودهای امام پیروی کنید و د[ س] تورات اسلام را مو به مو اجرا کنید که حق پیروز است و سعادتمان در عمل کردن است نه ( فقط) شعاردادن.

 

 خدایا امام ما را تأیید بفرما و به عمرش بیفزا و عمر او را چون عمر [ حضرت] نوح طولانی کن. خدایا امید امام و امت ما حضرت آیت الله منتظری را در پناه خود خودت نگهدار. در آخر پیامی دارم7 به عمو عزیز[ م] مشهدی علی زندیه، اگر ان شاءالله8 [ خداوند] من9 [ را] درجه شهادت10 [ ببخشد] از خانواد[ ه] ی‌ من رس[ ی] دگی نماید. [ از] عمو11 عزیز که مدت[ ی‌ با او] در یک جای‌ زندگی کردم و از زن عمو تقاضا دارم که من را ببخشد12 چون زحمت13 دادم حلال کند ما را. والسلام14 61/2/6 جهانبخش زندیه

 

 1 . در اصل وصیت: بنام

 2 . وصیت دیگرنوشت با خودکار آبی‌ و در یک برگه خط دار نوشته و ممهور به مهر بنیاد شهید شهرستان بیجار است. در بین خطوط با خط دیگری‌ نوشته شده: 12411/62.

 3 . در اصل وصیت: اره

 4 . در اصل وصیت: خیمنی‌

 5 . در اصل وصیت: اشاءالله

 6 . اشاره به فرموده امام خمینی‌ ( ره): ما چه کشته بشویم و چه بکشیم پیروزیم. صحیفه امام جلد 13 ص 441 ، در جمع گروهی‌ از جانبازان و داوطلبان اعزامی‌ به جبهه 1359/10/4.

 7 . در اصل وصیت: دارنم

 8 . در اصل وصیت: ایشاءالله

 9 . در اصل وصیت: من به

 10 . در اصل وصیت: شهادت رسم

 11 . در اصل وصیت: ما با عمو

 12 . در اصل وصیت: به بخشی‌

 13 . در اصل وصیت : زامت

 14 . در اصل وصیت: وسلام