شهید محمد جعفر رضایی

محمد جعفر رضایی
  • نام : محمد جعفر رضایی
  • تاریخ تولد : 1343/8/1
  • محل تولد : شهرستان بیجار
  • تاریخ شهادت : 1361/11/21
  • محل شهادت : جنگل امعقر خوزستان

شهید محمد جعفر رضایی

 

 نام مادر: اختر ­ نام پدر: مجید

 تاریخ تولد: 1343/8/1

 محل تولد: شهرستان بیجار

 تحصیلات: دوم متوسطه انسانی‌

 وضعیت شغل: بسیجی‌

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: بسیج

 تاریخ شهادت: 1361/11/21

 محل شهادت: جنگل امعقر خوزستان

 نحوه شهادت: دشمن بعثی‌

 محل دفن: گلزار شهدای‌ زادگاهش پس  از تفحص در تاریخ1375/11/17

 درنگ:

 

 شهید با راز و نیاز با خداوند وصیت خود را آغاز نموده و آرزوی‌ شهادت می‌گوید. وی‌ امام خمینی‌ را منجی‌ خود دانسته و از سعادت شهادت و رضایت به قضای‌ الهی‌ سخن می‌گوید. شهید بازماندگان را به اجرای‌ فرامین امام خمینی‌ و مبارزه با ظلم و بی‌عدالتی‌ فرامی‌خواند و ایشان پدر و مادر را به گریه نکردن بر شهید سفارش نموده و خاطراتی‌ را از زمان حرکت برای‌ حضور در جبهه بازمی‌گوید.

 

وصیت نامه شهید محمدجعفر رضایی‌ ­

 

وصیت نامه1

 بار خدایا تو را شکر می کنم که مرگ مرا شهادت قرار دادی تا چون مولایم حسین بن علی( ع) از خون خود وضو بگیرم و در محراب رنگین و خونین به نماز و راز و نیاز با تو بایستم. آری شهادت بالاترین و والاترین مرتبه ای است در عروج و تکامل انسان  پروردگارا تو خود شاهدی که من آگاهانه راه خود را انتخاب کرده و به سویت می آیم و هیچ زور و اکراهی مرا تهدید نکرد. رنج ها برای رسیدن به تو بر تن رنجور خود قبول کردم. چه تهمت های[ ی‌] را پشت سر گذاشتم هم اکنون که من به کام خود رسیدم  شادم و می خواهم که همه2 در این شادی من شریک باشید و خم به ابروان خود نیاورید در ضمن هیچ کس حق ندارد این بندة حقیر درگاه خداوند را ناکام خطاب کند چون من به کام خود رسیدم آری به کام خود رسیدم و این شادکامی را مدیون امامم نایب ولی عصر می باشم که با رهنمودهای گهربار و پیامبرگونه اش از خواب غفلت بیدارم کرد و همچنین ندای هل من ناصر ینصرنی3 امام حسین( ع) را شنیدم و با تمام وجودم فریاد زدم لبیک لبیک یا حسین و سپس روانة جبهه گشتم و همیشه در این بیم و وحشت بودم که نکند من سعادت و لیاقت شهادت را نداشته باشم4 امّا از[ آن] جای که خداوند الرحم الراحمین است. نظر لطف پروردگار عالم شامل حال ما گشت و به ملکوت اعلا پیوستم. خدایا! مطمئن هستم که مرگ هر کس و سرنوشت هرکس از قضای لایزال تو می باشد و آنگاه که اجل5 معلق فرا رسد هیچ قدرتی نمی تواند و قادر نیست آن را دفع کند و همچنین یقین دارم با فضیلت ترین مومنان کسی است که راضی به رضا و قضای تو باشد. برادران و خواهران گرامی این مطلب را به خاطر بسپارید تا موقعی که ظلم و بی عدالتی در این دنیای فانی، در این مزرعة آخرت باقی است باید مبارزه کرد و خون ریخته شود6 تحقق یابد. بدانید تا ابرجنایتکاری در جهان « جاءَ الحَق وَ زَهَقَ الباطِل » تا فرموده خداوند هست مبارزه هم حتماً باید باشد باید با او بجنگید و در غیر این صورت خون شهدا به

 1 . وصیت نامه در 4 برگه خط دار و با خودکار آبی‌ نوشته شده و ممهور به مهر بنیاد شهید انقلاب اسلامی‌ شهرستان بیجار است. در بین خطوط با خط دیگری‌ آمده: 1358/61 .

 2 . در اصل وصیت: همة

 3 . ( آیا کسی‌ هست مرا یاری‌ کند؟)

 4 . در اصل وصیت: ندارم

 5 . در اصل وصیت: عجل

 6 . در اصل وصیت: جاء الحق و زهق الباطل( سوره اسرا، قسمتی‌ از آیه 81 / ... حقّ آمد و باطل را نابود ساخت...)

هدر رفته است و آرزو دارم که همة شما از فرمان های امام1 سرپیچی نکنید زیرا که امام خمینی روحی له الفداء شخص بزرگواری است که از آقا امام زمان ( عج) پیروی می کند پیوستن این » و مطمئن باشید که هرچه ایشان بفرمایند حتماً [ محقق] خواهد شد؛ مثلاً2 پس آگاه باشید زمان حساسی را در بردارید خوب « انقلاب به انقلاب حسینی‌ امام زمان از آن استفاده کنید.

 و از پدر و مادرم می خواهم که هیچ در سوگم نگریند چون شادم من و اگر شما ناراحت باشید روحم آزرده خواهد شد.

 در آخر چند کلمه ای با مادرم حرفی دارم  مادرم یادت هست که وقتی می خواستم به جبهه بیایم تو خیلی ناراحت شدی و به من گفتی جعفر به جبهه نرو  بعد من به مادرم گفتم ای مادرم، تنها من نیستم که به جبهه می روم بلکه هزاران نفر مثل من هستند که به جبهه می روند و از اسلام و قرآن دفاع می کنند، پس من به جبهه می روم از دین خدا یاری کنم یادت3 هست ای‌ مادرم که شبی را که می خواستم به جبهه بروم تو خیلی گریه کردی و برای من زاری می کردی4 ، ولی من تو را دلداری دادم و گفتم مادرم برایم گریه مکن و این بیت[ شعر]5 تقدیم به مادرم:

 مادرم، ای مادرم، در مرگ من گریه مکن، زاری مکن، مادرم حلالم کن و شیرت را

 حلالم کن و من را ببخش ای مادرم، فرزند با ایمان تو به میدان نبرد می رود تا راه حسین

 علی‌ را ادامه دهد مادرم حلالم کن، من را ببخش ای مادرم...

 و[ ال] سلام

  محمدجعفر رضائی 1361/10/6

 از شما خواهش می کنم که امام را دعا کنید و دعای فرج آقا امام زمان( عج) را زیاد بخوانید.

 در ضمن جنازه من را در وطنم بیجار به خاک بسپارید.

 خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگه دار

 1 . در اصل وصیت: امّام

 2 . اشاره به سخن امام خمینی‌: ملت ایران ... این انقلاب را به انقلاب جهانی‌ موعود ادامه دهند. ( صحیفه امام، جلد 17 ، صفحه 484 / سالگرد  15 خرداد ، جماران، 1362/3/15)

 3 . در اصل وصیت: یادد

 4 . در اصل وصیت: می‌ کردی‌ تا،

 5 . در اصل وصیت: شعر بیت