شهید سردار سینایی

سردار سینایی
  • نام : سردار سینایی
  • تاریخ تولد : 1342/3/12
  • محل تولد : روستای‌ سیوری‌ -بیجار
  • تاریخ شهادت : 1362/4/30
  • محل شهادت : پیرانشهر

شهید سردار سینایی

 

 نام مادر: حبیبه ­ نام پدر: چراغعلی‌

 تاریخ تولد: 1342/3/12

 محل تولد: روستای‌ سیوری‌ -بیجار

 تحصیلات: بی‌ سواد

 وضعیت شغل: کشاورز

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: ارتش جمهوری ‌اسلامی ‌ایران

 تاریخ شهادت: 1362/4/30

 محل شهادت: پیرانشهر

 نحوه شهادت: انفجار مین

 محل دفن: زادگاهش

 

 درنگ:

 

 آغاز وصیت سخنی‌ از فرمایشات امام خمینی‌ است.

 شهید وصیت خود را با اظهار ارادت به ولایت حضرت علی‌( ع) می‌آغازد و آنچه را قبل از انقلاب بر مردم ایران رفته است یادآور می‌شود. وی‌ با اشاره به سخن امام خمینی‌ رفتن به جبهه ها را واجب دانسته و بازماندگان را به جنگ بین اسلام و کفر خوانده و آنها را به دفاع از دین و مملکت و اسلام دعوت می‌کند و از مردم می‌خواهد تا با الگو قراردادن قاطعیت امام در برابر امریکا و شوروی‌ با سلاح ایمان به نبرد برخیزند. شهید به پدر و مادر خود درباره افتخار به فرزندی‌ که در راه خدا شهید می‌شود بشارت داده است. شهید بازماندگان را به صبر بر شهادت وی‌ و حضور در مزار خود خوانده است.

 

وصیت نامه شهید سردار سینایی‌ ­

 

وصیت نامه سرباز شهید1

 چه بکشید و چه کشته شوید در هر صورت پیروزی با شماست.2 ( امام خمینی)

 ما شیعیان علی بن ابی طالب پدر3 حسین سَروَر شهیدان هستیم. برادران می دانید که قبل از انقلاب اسلامی ایران چه فشارهای[ ی] از طرف رژیم منفور پهلوی بر ما طبقه مستضعف و بر ما روستائیان وارد می شد. الحمدالله انقلاب اسلامی ایران برهبری امام امت خمینی بت شکن با پشتیبانی شما ملت غیور و ایثارگر به پیروزی رسید. بعد [ از] پیروزی انقلاب، جنگ تحمیلی با همکاری های[ ی‌] که از طرف غرب جنایتکار و شرق تجاوزگر [ به] وسیله4 صدام خائن، آن نوکر خود فروخته در منطقه برافروخته شد که هدفشان از بین بردن انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی بود، [ به] قول5 رهبرمان بر ما واجب است که به جبهه ها برویم و از انقلاب و از اسلام و از قرآن دفاع کنیم6 . برادران اکنون جنگ بین حق و باطل است، جنگ بین اسلام و کفر است. عاشورا را در نظر بیاورید، هر روز عاشورا و هر زمینی کربلاست7 . غفلت نکنید و به حرفهای امام عزیز خمینی کبیر گوش فرا دهید؛ اسلام در خطر است اسلام به خون احتیاج دارد تا می توانید به جبهه ها بروید [ و] پوزه صدام و حامیانش را [ به] خاک8 بمالید. [ به] عنوان9 یک سرباز اسلام به شما وصیت می کنم و به شما مژده می دهم  تا آخرین قطره خون خود می ایستیم ولی زیر بار ستم زندگی نمی کنیم10 . ننگ است که ما بنشینیم به مملکت ما به دین ما و به ناموس ما تجاوز شود. می میریم و از مرگ هراسی نداریم چرا [ که] پیشوایمان11 حسین ( ع) این چنین فرموده12 است. چرا که رهبرمان قاطع در برابر امریکا و شوروی ایستاده است سلاح

1 . وصیت تایپی‌ و ممهور به مهر« فتوکپی‌ برابر اصل است بنیاد شهید انقلاب اسلامی‌«است. مهر بنیاد شهید به دلیل پاک شدگی‌ ناخواناست.

 2 . اشاره به فرموده امام خمینی‌: ما چه کشته بشویم و چه بکشیم پیروزیم. در جمع گروهی‌ از جانبازان و داوطلبان اعزامی‌ به جبهه 1359/10/4. صحیفه امام جلد 13 ص 441.

 3 . در اصل وصیت: جد

 4 . در اصل وصیت : بوسیله

 5 . در اصل وصیت : بقول

 6 . برای‌ نمونه به سخنی‌ از امام خمینی‌ اشاره می‌ کنم که فرمود: دفاع، حقی‌ که شرعاً و عقلاً بر همه مسلمانان واجب است، خصوصاً مردم ایران که مورد تجاوز قرار گرفته اند. ( جلد 19 ، صفحه 310)

 7 . اشاره به: کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا

 8 . در اصل وصیت : بخاک

 9 . در اصل وصیت: بعنوان

 10 . بر گرفته از سخنان حضرت سیدالشهداء( ع) ( هیهات من الذلّه)

 11 . در اصل وصیت: پیشوایانمان

 12 . در اصل وصیت: فرمورده

ادامه وصیت نامه

ما ایمان است رهبرمان خمینی آن روح خدا است.

 پدر جان و مادر جان من اکنون در پادگان شاهرود1 به جبهه اعزام شدم، به یاری خدا پیروز [ می‌ شویم] و کشور عزیزمان را از چنگال چپاولگران شرق و غرب آزاد می کنیم. افتخار کنید که فرزندتان در این راه تا آخرین نفس می جنگد. اگر کشته شدم بد[ ا] نید که زنده ام، چرا [ که] قرآن فرموده2 [ و] به ما مژده داده [ است.]3 پدر جان و مادر جان، خواهران عزیز، برادران مهربانم در شهادت من گریه نکنید. هر شب جمعه بر مزار من بروید و از خدا بخواهید که مرا بیامرزد. و این شعار را فراموش نکنید، خدایا4 [ خدایا] تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار. در خاتمه سلام مرا به تمام اقوام و آشنایان  برسانید به سربازان اسلام دعا کنید. شما را [ به] خدا5 می سپارم، سلام بر همه شما به امید دیدار در قیامت و به امید پیروزی‌ رزمندگان اسلام بر کفر.

 سردار سینائی

 1 . شاهرود از توابع استان سمنان است.

 2 . در اصل وصیت: فرمورده

 3 . اشاره به آیه ی‌ 169 سوره ی‌ آل عمران دارد. ( ولا تحسبن الذین قتلوا فی‌ سبیل الله امواتاً بل احیاء عند ربهّم یرزقون. البته نپندارید که شهیدان راه خدا مرده اند بلکه زنده به حیات ابدی‌ شدند و در نزد خدا متنعّم خواهند بود.)

 4 . در اصل وصیت : خدایا 2

 5 . در اصل وصیت : بخدا