شهید محمد نبی عبدالملکی

محمد نبی عبدالملکی
  • نام : محمد نبی عبدالملکی
  • تاریخ تولد : 1336/2/10
  • محل تولد : روستای‌ قلعه - قروه
  • تاریخ شهادت : 1359/11/24
  • محل شهادت : قروه

شهید محمد نبی عبدالملکی

 

 نام مادر: صغری‌ ­ نام پدر: الله مراد

 تاریخ تولد: 1336/2/10

 محلت ولد: روستای‌ قلعه - قروه

 تحصیلات: چهارم متوسطه

 وضعیت شغل: استوار دوم ارتش

 وضعیت تأهل: متأهل

 ارگان اعزام کننده: ارتش جمهوری‌ اسلامی‌

 تاریخ شهادت: 1359/11/24

 محل شهادت: قروه

 نحوه شهادت: اصابت ترکش توپ

 محل دفن: زادگاهش

 

 درنگ:

 

 شهید با نام خدا و درود بر مجاهدین راه خدا و سلام بر امام خمینی‌ وصیت خود را آغاز می‌کند. ایشان در توصیه به هموطنان خود آنها را به دفاع از دین اسلام و شرکت در جهاد مقدس فرامی‌خواند. شهید پدرش را که سه فرزند خود را به جبهه فرستاده چون ابراهیم ( ع) می‌داند و به پدر اطمینان خاطر می‌دهد که هرگز از فرمان خداوند سر باز نزده و شهادت را چون سعادت و بهترین نعمت ها می‌داند وی‌ پس از ستودن مادر در فرستادن فرزند به جبهه او را از سلاله فاطمه زهرا دانسته و خواهر خود را به تقوا می‌خواند. شهید دوستان، معلمان و همکلا سهای‌ خود را درباره ستون پنجم بیدار باش داده و از آنها می‌خواهد که بر مرگ وی‌ نگریند .

 

وصیت نامه شهید محمدنبی‌ عبدالملکی‌ ­

 

بسم رب الشهداء1

 ب[ ه] نام ایزد2 یکتا، ب[ ه] نام رب بی همتا، درود من به قوم و ملت ایران، درود من به اسلام و مسلمانان، درود به مجاهدین سبیل الله، و با درود و سلام فراوان به رهبر کبیر انقلاب امام خمینی، اینک بهترین موقعیت برای مبارزه با کافران و مشرکان3 پدیدار گشته4 و اینک مزدو[ ر] ان بی وطن به وطن و خاک مقدسمان هجوم آورده اند فرصت را برای دفاع از دین برترمان اسلام [ در]5 سرزمین دلاورمان ایران از دست نمی دهیم و از تمام ایرانیان می خواهم تا در این جهاد مقدس شرکت کنند که خدا یار و یاورمان است.

 پدرم درود من به تو که سه پسر خود را چونان ابراهیم[ ی‌ که] فرزند خویش را به فرمان خدای بزرگ به قربانگاه فرستاد. پدرم بدان و آگاه باش که [؟]6 همچون محمدنبی عبدالملکی در کربلا[ ی‌] آبادان هرگز از فرمان باریتعالی سر باز نمی زند و مرگ را در راه خدا جز سعادت نمی داند و زندگی‌ را جز[ و] جهاد در راه عقیدة درست می دانم و شهادت را جز[ و] بهترین نعمتها[ ی‌] خداوند می دانم. مادرم، سلام من بر تو که بالاخره بر احساس مادرانه ات پیروز شدی و فرزندت را روانة میدان نبرد کفار بر مسلمین فرستادی و گفتی که تو را در راه خدا هدیة انقلاب اسلامی می کنم و من به وجود تو افتخار می کنم که مادری از سلالة فاطمة زهرا ( ع) هستی. خواهرم تو هم زینب زمان باش و از آنچه که هوس کردی بپرهیز [ و] در را خدا مبارزه کن ثوابش با زینب کبری. برادران رزمنده ام راه خدا بهترین و برترین راههاست پوینده و کوشنده در این راه باشید. دوستان عزیزم، معلمین و تمام بچه های هم کلاسیم شما هم سعی و کوشش تان7 همین باشد هوشیار باشید

 1 . وصیت در 3 برگ فرم شهادتنامه دفتر فدائیان اسلام نوشته شده است. در برگه اول به صورت تایپی‌ آمده:

ولا تحسبن الذین قتلوا فی‌ سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون – گمان مدار آنانکه در راه حق کشته شدند مرده گانند بلکه آنان زنده از روزی‌ حق برخوردارند [ آیه 169 ، سوره آل عمران].

 به خط شهید: آدرس: قروه سنندج قریه قلعه منزل عباس عبدالملکی‌ پسر شما محمدنبی‌ عبدالملکی‌ آبادان ذوالفقاری‌ خط مقدم جبهه مورخ 1360/1/8.

 

 برگه های‌ دیگر نیز دارای‌ آرم مخصوص فدائیان اسلام به نام برگه خون است و در برگه ها آمده: نام و نام خانوادکی‌: محمدنبی‌ عبدالملکی‌ مورخ:1361/1/8 ستاد مرکزی‌ تهران خیابان پیروزی‌ بعد از کوکاکولا نبش خیابان سوم دفتر رفیعی‌ 348821.

 2 . در اصل وصیت: ایزت

 3 . در اصل وصیت: مشرگان

 4 . در اصل وصیت: کشته

 5 . در اصل وصیت: تو

 6 . در اصل وصیت یک کلمه ناخواناست.

 7 . در اصل وصیت: گوشش تان

ادامه وصیت نامه

ب[ ه] خصوص [ درباره] ستون پنجم حتی‌ امام می فرماید هوشیار باشید مردم بیدار باشید.1 آری فرصتی گرانبها برایم2 پیش آمده تا از بودنم [ و] هستی‌ خود بروم حرکت کنم و بشوم آنچه را که می خواهم و دوست دارم که اگر رفتم ان شاءالله مرا در قبرستان [؟]3 دهات4 که مردمش در فقر ب[ ه] سر می برند برده و به خاک بسپارید و تا می توانید لا [ اله] الا [؟] الله و درود بر امام خمینی را از ژرفای دلهاتان فریاد دارید هرگز سوگواری مگیرید بلکه جشن و سرور را بپایی5 دارید و بدانید که من به آرزوی خودم که وصال با خداوند است رسیده ام و از شما پدر و مادر و خواهرم و برادرانم و تمام دوستان خداحافظی نموده و از شما می خواهم که از من راضی باشید و مرا ببخشید و ح[ ل] الم کنید خداوند ان شاءالله به شماها صبر و تحمل عنایت فرماید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته. برقرار باد پرچم خونین اسلام در سراسر جهان

 محمدنبی عبدالملکی امضاء

 عبدالملکی 1360/1/8

 1 . اشاره به سخن امام خمینی‌: بیدار باشید هوشیار باشید مفسده جوها در کمینند. ( صحیفه امام، جلد 6 ، صفحه 271 / در جمع مردم، قم، 1357/12/10)

  بیدار باشید هوشیار باشید نگذارید اینها در صفوف شما رخنه کنند ( صحیفه امام، جلد 7 ، صفحه 63 / در جمع اقشار مختلف مردم، قم، 1358/1/30)

 2 . در اصل وصیت: برآیم

 3 . در اصل وصیت یک کلمه ناخواناست

 4 . در اصل وصیت یک کلمه ناخواناست

 5 . در اصل وصیت: بپائی‌