شهید علی اصغر ضیایی

علی اصغر ضیایی
  • نام : علی اصغر ضیایی
  • تاریخ تولد : 1343/5/1
  • محل تولد : شهر سریش آباد- قروه
  • تاریخ شهادت : 1362/6/5
  • محل شهادت : کامیاران

شهید علی اصغر ضیایی

 

 نام مادر: مستوره ­ نام پدر: عزت الله

 تاریخ تولد: 1343/5/1

 محل تولد: شهر سریش آباد- قروه

 تحصیلات: چهارم ابتدایی‌

 وضعیت شغل: کشاورز

 وضعیت تأهل: متأهل

 ارگان اعزام کننده: بسیج

 تاریخ شهادت: 1362/6/5

 محل شهادت: کامیاران

 نحوه شهادت: اصابت گلوله

 محل دفن: گلزار شهدای‌ زادگاهش

 

 درنگ:

 

 شهید وصیت خود را با استفاده از آیه 156 سوره بقره و سخنی‌ از امام خمینی‌ آغاز کرده است و پس از سلام و درود بر امام خمینی‌ و شهدای‌ راه خدا، مردم شهید پرور ایران را به مراقبت از انقلاب و تلاش برای‌ پیشرفت آن و حمایت از ولایت فقیه و ادامه راه شهدا توصیه می‌کند. شهید بازماندگان را به صبر بر شهادت خود و حلالیت طلبیدن از آنها خوانده و از زحمات مادر خود تشکر نموده است. وی‌ با آرزوی‌ پیروزی‌ انقلاب و صدور آن به سراسر جهان وصیت خود را به پایان می‌برد.

 

وصیت نامه شهید علی‌ اصغر ضیایی‌ ­

 

بسمه تعالی1

 انِالِله وَ انِا الَِیهِ رَاجِعوُن2

 [ به] درستی که3 ما از آن خدائیم و [ به] سوی4 او بازگشت می کنیم

 بکشید ما را ملت ما بیدارتر می شود.5 امام خمینی

 با درود فراوان به رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی ایران، نایب بر حقّ مهدی موعود و امام زمان عجل الله تعالی، امام خمینی.

 وصیّت نامه خود را آغاز می نمایم، سلام و درود بی پایان خدا بر امام خمینی بزرگوار آن بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و سلام [ و] درود بر شهیدان راه فی سبیل الله که از جان و اموال خود گذشتند و به میدان مبارزه با دشمن مُزدور تاختند و [ به] درجه6 شهادت نائل آمدند.

 وصیّت من به تمام مردم غیور و شهید پرور ایران این است که نسبت به انقلاب خویشتن مواظب باشند و برای پیشرفت7 آن کوشا باشند و [ در] خط ولایت فقیه، که در حقیقت همان ادامه راه ایشان و ائمه است، باشند و راه شهیدان ما را ادامه دهند و نگذارند که خون سرخ8 شهیدان به هدر9 برود، و پایمال بگردد و امیدوارم که راه شهیدان را ادامه داده [ تا به]10 پیروزی برسند.

 و وصیّت من به خانواده محترم این است که اگر من شهید شدم برای من هیچ گریه و ناله نکنند و بر این شهادت افتخار کنند و هرچه بدی از من دیده اند حلال کنند و مادر گرامی، تو که در آغوش گرمت مرا بزرگ کردی و خیلی زحمت هایی‌ برای من کشیدی

 1 . وصیت با خودکار مشکی‌ در یک برگ بدون خط نوشته شده و ممهور به مهری‌ است که به دلیل پاک شدگی‌ ناخواناست. در کنار مهر آمده: .165

 2 . در اصل وصیت: انا لله و انا علیه راجعون ( سوره بقره  بخشی‌ از آیه 156 / ... ما به فرمان خدا آمده ایم و باز بسوی‌ او رجوع خواهیم کرد.)

 3 . در اصل وصیت : بدرستیکه

 4 . در اصل وصیت: بسوی‌

  5 . اشاره به فرموده امام خمینی‌ در جمع مردم درباره جایگاه شهدا و نقش شهید مطهری‌ در انقلاب، 1358/2/14 ، صحیفه امام جلد 7 ص 183.

 6 . در اصل وصیت: بدرجه

 7 . در اصل وصیت: پیشرو

 8 . در اصل وصیت: سرخین

 9 . در اصل وصیت: حدر

 10 . در اصل وصیت: تمام

ادامه وصیت نامه

تنها وصیّت من [ به] تو1 این است که شیر پاکت را [ به] من2 حلال کنی، ان شاءالله. [ به] امید3 پیروزی انقلاب اسلامی ایران و صادر شدن آن به تمامی جهان و السلام.

 خداحافظ پدر مادر برادران و خواهران گرامی

 وصیّت نامة اصغر ضیائی تاریخ 61/1/30

 1 . در اصل وصیت: بتو

 2 . در اصل وصیت: بمن

 3 . در اصل وصیت : بامید