شهید ماشاءالله قائینی

ماشاءالله قائینی
  • نام : ماشاءالله قائینی
  • تاریخ تولد : 15/8/1345
  • محل تولد : شهرستان بیجار
  • تاریخ شهادت : 1364/11/2
  • محل شهادت : اهواز

شهید ماشاءالله قائینی

 

 نام مادر: مچول ­ نام پدر: شهاب

 تاریخ تولد:15/8/1345

 محل تولد: شهرستان بیجار

 تحصیلات: پایان دوره ابتدایی‌

 وضعیت شغل: کارگر

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: ارتش جمهوری‌ اسلامی‌

 تاریخ شهادت: 1364/11/2

 محل شهادت: اهواز

 نحوه شهادت: اصابت ترکش

 محل دفن: گلزار شهدای‌ زادگاهش

 

 درنگ:

 

 شهید از سربازان این آب و خاک است که بنا به وظیفه شرعی‌ در کنار دیگر رزمندگان در صف واحد به رهبری‌ امام خمینی‌ با کفار دلیرانه می‌جنگد تا از انقلابی‌ که حامی‌ مستضعفان و ستمدیدگان جهان است دفاع کند. وی‌ شهادت را معراج انسان و مایه کمال او می‌داند و وسیل های‌ برای‌ باروری‌ درخت اسلام و زنده کردن مکتب قرآن می‌شمارد. حلالیت از والدین، توصیه به صبوری‌، دعا برای‌ رسیدن به فیض شهادت، آرزوی‌ پیروزی‌ رزمندگان و دعا برای‌ طول عمر امام امت از دیگر موارد بارز وصیت وی‌ است.

 

وصیت نامه شهید ماشاءالله قائینی‌ ­

 

بسم الله الرحمن الرحیم1

 اینجانب ماشاا... قائینی بنابه وظیفه شرعی2 هم اکنون به خدمت مقدس سربازی اعزام شده ام تا در کنار رزمندگان اسلام و در یک صف واحد از میهن اسلامی و اسلام عزیز3 به رهبری قائد  بزرگ امام خمینی بر علیه کّفار4 از خدا بی خبر  که [ به] دستور5 اربابان خود به میهن اسلامی ما تجاوز کرده تا بدین وسیله از شکوفایی6 این انقلاب، که حامی مستضعفان جهان و امید ستمد[ ید] گان این سرزمین و جهان است، جلوگیری کند  با نثار خون خود دلیرانه دفاع کنم تا بتوانم دِین خود را به این آب و خاک و کشور اسلامی ادا کرده باشیم. از آنجا که شهادت معراج انسان به سوی الله است و شهادت کمال انسانیت می باشد؛ این بنده حقیر نیز جان ناقابل خود را تقدیم خداوند بزرگ می کنم تا از این راه توانسته باشم در باروری درخت اسلام و زنده شدن مکتب قرآن7 سهمی برده باشم. و امیدوارم که خداوند مرا شایسته این امر دانسته و شهادت، این هدیه را از من پذیرا باشد.

 پدر و مادر گرامیم می دانم تحمل این مساله برای شما مشکل و غیرقابل تحمّل است صبر را پیشه کنید که خدای‌ متعال صابران را دوست دارد.8 و از شما می خواهم که همواره دعا کنید که خدا شهادت مرا پذیرفته باشد. و مرا حلال کنید از این که نتوانستم که با توجّه به پیری‌ و کهولت [ سن] شما دین و وظیفه خود را نسبت به شما ادا9 کنم. و در پایان این آرزوی پیروزی برای رزمندگان و طول عمر برای امام امت می کنم.

 ماشاءالله قائینی

 1 . وصیت دیگرنوشت با خودکار مشکی‌ در دو برگ خط دار نوشته شده و در پایان با همان خط متن آمده است: شهاب قائینی‌ پدر محترم شهید ماشاءالله قائینی‌.

 2 . در اصل وصیت: شرعی‌ که

 3 . در اصل وصیت: عریز

 4 . در اصل وصیت: کُقار

 5 . در اصل وصیت: بدستور

 6 . در اصل وصیت: شکوفائی‌

 7 . در اصل وصیت: قران

 8 . اشاره به آیه 46 سوره انفال ( ان الله مع الصابرین).

 9 . در اصل وصیت : اداء