شهید برجعلی گیچلو

برجعلی گیچلو
  • نام : برجعلی گیچلو
  • تاریخ تولد : 1311/4/3
  • محل تولد : روستای‌ قشلاق محمدلو - قروه
  • تاریخ شهادت : 1362/7/4
  • محل شهادت : روستای‌ کوله دیواندره

شهید برجعلی گیچلو

 

 نام مادر: افروز ­ نام پدر: اروجعلی‌

 تاریخ تولد: 1311/4/3

 محل تولد: روستای‌ قشلاق محمدلو - قروه

 تحصیلات: در حد خواندن و نوشتن

 وضعیت شغل: کارگر

 وضعیت تأهل: متأهل

 ارگان اعزام کننده: بسیج

 تاریخ شهادت: 1362/7/4

 محل شهادت: روستای‌ کوله دیواندره

 نحوه شهادت: اصابت گلوله به قلب

 محل دفن: گلزار شهدای‌ شهرستان بیجار

 

 درنگ:

 

 شهید با اشاره به آیه 20 سوره توبه، با نام خدا و درود بر خاتم انبیاء، ولی‌ّ خدا، نجات دهنده عالم بشریت، رهبر کبیر انقلاب، شهدای‌ کربلا تا شهدای‌ کربلای‌ ایران و دشت خوزستان و رزمندگان اسلام در جبهه و پشت جبهه وصیت را آغاز می‌کند.

 وی‌ به بازماندگانش از آرزوی‌ شهادت خود سخن می‌گوید و اینکه با الهام از قرآن به جنگ با دشمن رفته است. او از بازماندگانش می‌خواهد که در مرگ وی‌ گریه و بی‌ تابی‌ نکنند و او را حلال کنند. و سفارش می‌کند که در شهادت وی‌ نگریند. و مکرر همسر و فرزندانش را به حفظ حجاب می‌خواند و زندگی‌ زینب وار و الگو قراردادن حضرت فاطمه( س). وی‌ بازماندگانش را به نمازهای‌ جمعه و جماعت و دعاهای‌ کمیل و توسل دعوت می‌کند.

 

وصیت نامه شهید برجعلی‌ گیچلو ­

 

« بسم الله الرحمَن الرحیم »1

 اَلَّذینَ امَنُوا وَ هاجَرُوا وَ جاهَدُوا فی‌ سَبیلِ اللهِ باَِموالهِم وَاَنفُسِهِم اَعظَمُ دَرَجَهً عِندَاللهِ وَ اُولئِکَ هُمُ الفآئِزُون2 : آنانکه ایمان آوردند و هجرت کردند وبا جانشان جهاد کردند در نزد خدا مقام بلندی دارند و آنان به خصوص3 رستگاران و سعادتمندان دوعالمند.

 [ به] نام4 الله پاسدار حرمت خون شهیدان و با درود بر خاتم انبیا محمد( ص) و علی( ع) ولی خدا و مهدی صاحب الزمان( عج) نجات دهنده عالم بشریت و با درود به رهبرکبیر انقلاب اسلامی جهان امید مستضعفان و بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی و با سلام بر تمامی شهدا از شهیدان کربلا گرفته تا شهدای کربلای ایران و دشت خوزستان و با درود به رزمندگان دلیر اسلام چه آنانکه در خط مقدم جبهه با ایثار خون خود درخت اسلام را آبیاری می کنند و با کافران از خدا بی خبر در حال نبرد هستند و چه آن خواهران و برادران که با تمام توانایی5 خود در پشت جبهه به برادران رزمنده کمک می کنند وصیتهایم را از اینجا آغاز می کنم.

 ای اقوام و خویشاوندان عزیزم، من به عنوان فرزند و خویش ناقابل شما برای رضای خدا و برای دفاع از حریم اسلام و قرآن به کمک رزمندگان اسلام شتافتم و شما می دانید که من چقدر این آرزو را داشتم که خدا قسمتم کند تا به جبهه بروم و من می دانم که فرزند و قوم خوبی برای شما نبودم و در زندگی هیچ خدمتی به اسلام نکرده ام و حالا به جبهه آمده ام تا وظیفة شرعی خود را که همانا خدمت به اسلام عزیز باشد انجام داده باشم و در این راه با الهام  از قرآن با دشمنان از خدا بی خبر بجنگم تا شهید شوم تا بلکه با شهادتم خدمتی به اسلام کرده باشم. پس اگر من شهید شدم شما برای من گریه و بی تابی نکنید و امیدوارم که مرا حلال کنید. من خود از همان کودکی این آرزو را داشتم که ای کاش من هم در زمان امام حسین( ع) بودم و با کفار می جنگیدم و حالا فکر می کنم

 1 . از آنجا که شهید در حد خواندن و نوشتن سواد دارد به احتمال زیاد وصیت دیگرنوشت است. وصیت در دو برگ خط دار با خودکار آبی‌ نوشته شده و در خط تای‌ برگه ها آثاری‌ از خون باقیمانده است. وصیت ممهور به مهر بنیاد شهید شهرستان بیجار است که در کنار مهر شماره 6304/253 آمده است. در انتهای‌ بند دوم وصیت نامه با خط دیگری‌ نوشته شده: برجعلی‌ گیچلو  62/21641 در پایان به امضاء و تأیید فرزند شهید زینب گیچلو رسیده است.

2 . در اصل وصیت: الَّذین امنوا و هاجُرو وَ جاهَدو فی‌ سَبیل اللهَ باموالهم و انفسهم اَعظمُ وَجَهَ عِندَالله اولئک هم الفائزون( سوره توبه، آیه 20).

 3 . در اصل وصیت: باالخصوص

 4 . در اصل وصیت: بنام

 5 . در اصل وصیت: توانائی‌

 6 . در اصل وصیت : الحام

 

ادامه وصیت نامه

 

که به آرزوی خود یعنی جنگ در راه الله رسیده ام و این برای من افتخاری بزرگ است.

 و تو ای همسر گرامیم، می دانم که شهادت من برای شما خیلی سخت و ناگوار است و شما خود می دانید که اسلام [ به] خون1 ماها احتیاج دارد، پس اگر من در این راه کشته شدم - که آرزوی من همین است پس شما که هدف مرا می دانید که دستور امامان و پیشوایان ما این چنین است - پس برای من زیاد گریه نکن و حجابت را رعایت کن و سعی کن که زینب وار زندگی کنی. و امیدوارم که فرزندانم را در دامان پاکت بتوانی [ به] خوبی2 تربیت کنی و دختر کوچکم زینب را طوری تربیت کن که حضرت فاطمه و حضرت زینب را الگوی خود قرار دهد و به او گوشزد کن حجابش را رعایت کند و تو ای دختر بزرگم، حتماً حجابت را رعایت کن و حتماً در نمازهای جمعه و دعاهای کمیل شرکت کنید. از خداوند متعال صبر و استقامت شماها را خواهانم. وصیت دیگر بر خواهران و برادران عزیز دارم، می دانم که شهادت برادر برای شما خیلی سخت است ولی شما می دانید که امامان ما جان خود را فدای اسلام کرده اند و ما هم پیروان امامان هستیم و شما می دانید که سالار3 سر داد، یعنی آیا « هل من ناصر ینصرنی » شهیدان حسین بن علی( ع) در روز عاشورا ندای کسی هست که مرا یاری کند. بلی امروز همه ما جوانان به ندای تو، ای حسین عزیز، لبیک گفت هایم. پس شما هم اگر خواستید گریه کنید، به یاد حسین بن علی( ع) گریه کنید.

 وصیت دیگرم به کلیه خواهران و برادران عزیز این است که در دعای کمیل و توسل شرکت کنید و در نمازجمعه و نمازهای جماعت حتماً شرکت کنید و دعا به امام و آیت الله العظمی منتظری، امید امام و امت کنید و هیچ وقت امام را فراموش نکنید و دعا به رزمندگان اسلام بکنید و پیروزی همه رزمندگان را از خداوند طلب کنید و به ندای امام لبیک بگویید4 و آن هایی که توان جبهه رفتن را دارید5 در این راه کوتاهی نکنید و [ به] مال دنیا علاقمند نشوید که شما را از آخرت بازمی دارد و پیرو ولایت فقیه و روحانیت مبارز باشید و از اختلافات دوری کنید و وحدت و برادری خود را محکمتر بکنید.

 والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 برجعلی‌ گیچلو

 1362/ 4/ 4

 62/ 4/ در پایگاه گزیمل در تاریخ 30

 1 . در اصل وصیت: بخون

 2 . در اصل وصیت: بخوبی‌

 3 . ( آیا کسی‌ هست مرا یاری‌ کند)

 4 . در اصل وصیت: بگوئید

 5 . در اصل وصیت: دارند

ادامه وصیت نامه

بسم رب الشهدا

 وصیت نامه برادر برجعلی گیچلو1

 سلام بر خانواده عزیزم، امیدوارم حالتان خوب باشد. فرزندانم اگر من ش[ ه] ید شدم برایم گریه مکنید2 . من [ از] شهادت نمی ترسم. و در مرگ من شما بخندید3 و شادی کنید. . و چون شهادت آرزو4 برای من بود راضی ن[ ی] ستم که کسی [ برای‌] مرگم گریه کند5 من آگاهانه به این راه رفتم هرچه دارم برای زن [ و] بچه هایم6 خرج بکنید و فرزندانم را . به مدرسه بفرستید، قران یاد بدهید7

 والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 1  بیا مهد[ ی‌] بیا نوبت [ به] ما8 رسیده است

 2  این غنچه های پرپر از کربلا9 رسیده است

 3  این [ یاران]10 حسینی‌ است از جمله جان سپاریم

 4  روح11 خدا خمینی دست از تو برنداریم

 5  این غنچه های پرپر چون قاسم اند و اکبر

 6  شهر دیاری معشوق12 چون کربلا رسیده است

 مادر چرا 2 شب جمعه در سر13 قبرم نیامدید منتظرت14 بودم

 1 . وصیت با خودکار آبی‌ و در 1 برگ آرم دار بنیاد شهید منطقه کردستان - آذربایجان غربی « بیجار » نوشته شده که اشعاری‌ را در پشت برگه نوشته است. در بالای‌ برگ آرم دار سخنی‌ از امام خمینی‌ ( چشم امید من به شما رزمندگان اسلام است.) تایپ شده است. جمله آخر وصیت ( والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته) با خودکار قرمز نوشته شده و وصیت ممهور به مهر بنیاد شهید شهرستان بیجار است. در انتها با خط دیگری‌ نوشته شده: 6304/253 برجعلی گیچلو 62/21641.

 2 . در اصل وصیت: مکن کنید

 3 . در اصل وصیت: بخنید

 4 . در اصل وصیت: آروز

 5 . در اصل وصیت: کنند

 6 . در اصل وصیت: بچاهایم

 7 . در اصل وصیت: به دهید

 8 . در اصل وصیت : بما

 9 . در اصل وصیت: کربلای‌

 10 . در اصل ناخواناست.

 11 . در اصل وصیت: روحی‌

 12 . در اصل نسخة دست نوشت: مهشوق

 13 . در اصل وصیت: سری‌

 14 . در اصل نسخه دست نوشت : منطزرد

ادامه وصیت نامه

رفیقان آمدند رفتند من نشستم1 منتظرت2 بودم

 مادر برو اتاق همسرم بدهی3 تسلی بگو4 تسلیت

 بگو که هم سنگرم شهید شدن دیدار ما قیامت است

 ولی رفیقان آمدن[ د] نمی دانم چی جواب تو را می دهند جواب تو را می‌ دهند مادر ای‌ مادر

 من در این دنیا [ بار]5 سفر بستم سفر به کربلا بستم

 1 . در اصل وصیت : نشینم

 2 . در اصل نسخه دست نوشت: منطزری‌

 3 . و در اصل نسخه دست نوشت: به دهی‌

 4 . در اصل نسخه دست نوشت : بلو

 5 . در اصل وصیت ناخواناست.