شهید احمدعلی کاوه

احمدعلی کاوه
  • نام : احمدعلی کاوه
  • تاریخ تولد : 1341/4/3
  • محل تولد : شهر سریش آباد - قروه
  • تاریخ شهادت : 1361/11/21
  • محل شهادت : اندیمشک

شهید احمدعلی کاوه

 

نام مادر: زرین تاج ­  نام پدر: محمد

 تاریخ تولد: 1341/4/3

 محل تولد: شهر سریش آباد - قروه

 تحصیلات: پایان دوره ابتدایی‌

 وضعیت شغل: سرباز

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: ارتش جمهوری‌ اسلامی‌

 تاریخ شهادت: 1361/11/21

 محل شهادت: اندیمشک

 نحوه شهادت: اصابت ترکش

 محل دفن: زادگاهش

 

 درنگ:

 

 شهید پس از حمد و ثنای‌ پروردگار، والدین خود را به صبر و بردباری‌ بر شهادت فرزند می‌خواند و دفاع از دین و شرف و حیثیت و مکتب و ایمان را از واجبات فرد مسلمان برمی‌شمرد. ایشان از والدین خود می‌خواهد که بده ی‌ او را به دیگران بپردازند.

 

وصیت نامه شهید احمدعلی‌ کاوه

 

بسم رب الشهداء و صدیقین1

 61/ 10/ 30

 با سلام به درگاه ایزد متعال که بزرگترین حق را بر ما منت نهاد. پس باید خدای را بپرستیم [ و] در پیشگاه او سر تعظیم فرود آوریم.

 باری عرض می شود پدر و مادرم، بر هر فرد مسلمان واجب و شایسته است که برای خودش یک وصیت نامه بنویسد و من هم که یکی از بندگان خدا هستم و برای رضای او کار می کنم.

 

 پدرجان و مادرجان اگر من در راه خدا کشته2 شدم برای من ناراحت نباشید و دل افسرده غمگین نباشید، که موجب ناراحتی من در آن دنیا باشد. و این [ را] بدانید که بر هر فرد مسلمان واجب است که از دین و شرف و حیثیت و مکتب و ایمانش [ دفاع کرده و] در مقابل هدف هایی که بر او واجب است انجام وظیفه بنماید.

 

 و من یک مقدار قرض دارم که آن را اگر لازم است بدهید که در آن دنیا من در پیشگاه عدل الهی جوابگوی باشم. پدرجان برای من جمعه ها قرآن بخوانید که مورد رحمت خداوند تبارک و تعالی قرار بگیرم و تنها خواهشم این است که مادرم برای من بی تابی نکند و من را فراموش کند و فکر کند که اصلاً احدی نبوده و نیست.

 

 باید شما کاری کنید که دشمن به ما نخندد و شادی [ ن] کند.

 زیرا من به حمداله الفبای چگونه مردن را دانسته ام3 پس دیگر چه باک است. رهبر بزرگ معلم ما هست [ آرزوی‌] پیروزی و موفقیت و سربلندی برای آنهایی دارم که در راه خدا کشته می شوند. و در آن دنیا مقامی شامخ دارند.

 

 والسلام علیکم و رحمه4 ا[ ل] له و برکاته

 

 

 احمدعلی کاوه

 1 . وصیت در یک برگ طرح دار با خودکار مشکی‌ نوشته شده است و در بالای‌ برگه با خط دیگری‌ نوشته شده: 58 ل و در پایین نامه نوشته شده: وصیت 6124552 ص 25.

 2 . در اصل وصیت: گشته

 3 . اشاره به دعای‌ دکتر علی‌ شریعتی‌ : خدایا تو چگونه زیستن را به من بیاموز خود چگونه مردن را خواهم آموخت.

 4 . در اصل وصیت: رحمت