شهید مرتضی کاوه

مرتضی کاوه
  • نام : مرتضی کاوه
  • تاریخ تولد : 1345/12/19
  • محل تولد : شهر سریش آباد- قروه
  • تاریخ شهادت : 1362/5/15
  • محل شهادت : حاج عمران

شهید مرتضی کاوه

 

 نام مادر: زیبا ­ نام پدر: حسین

 تاریخ تولد: 1345/12/19

 محل تولد: شهر سریش آباد- قروه

 تحصیلات: سوم راهنمایی‌

 وضعیت شغل: دانش آموز

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: بسیج

 تاریخ شهادت: 1362/5/15

 محل شهادت: حاج عمران

 نحوه شهادت: اصابت ترکش

 محل دفن: گلزار شهدای‌ قروه

 

 درنگ:

 

 شهید با اشاره به آیه 169 سوره آل عمران وصیت را آغاز نموده است. ایشان با آرزوی‌ ظهر امام زمان ( عج) و پیروزی‌ رزمندگان بازماندگان را به دعا برای‌ طول عمر امام و رزمندگان توصیه نموده و از آنها حلالیت می‌طلبد. شهید در وصیت خویش به آغاز یکی‌ از عملیات والفجر اشاره نموده است. وی‌ با اشاره به آیه 154 سوره بقره وصیت خود را به پایان می‌برد.

 

وصیت نامه شهید مرتضی‌ کاوه ­

 

بسم الله الرحمن الرحیم1

 وَلَاتَحسَبَنَّ الَّذیِنَ قُتِلوُا فِی سَبیلِ اللهِ اَمواتًا بَل اَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقُون2

 امید ظهور هرچه زودتر امام زمان( عج) و پیروزی سریع رزمندگان و طول عمر امام امت بت شکن زمان:

 

 عرض سلام به تمامی اعضای خانواده و آرزوی سلامت و موفقیت در کارهایتان این چند سطر را می نگارم. ایشان از اینجانب نگرانی نداشته باشند: پدر و مادر عزیز حالم خوب و سرحال هستم و امیدوارم در کارهایتان موفق باشید بنده چندین روز است که در سفر هستیم و هیچ جایی برای مشخص نشده در آنجا بمانیم امروز در یکی از مدرسه های نقده3 مستقر4 شده ایم و قرار است ان شاءالله در یکی از عملیات والفجر5 شرکت کنیم. دعا برای طول عمر امام و رزمندگان را فراموش نکنید. از قول من به تمام اقوام و خویشان سلام برسانید از اینکه نامه را کوتاه می نویسم معذرت می خواهم به علی و زهره و فاطمه و زهرا و مصطفی سلام می رسانم و این که آدرس خودم را نمی نویسم به خاطر این است که معلوم نیست چه وقت به منطقة عملیاتی می رویم و هر آن زمان حرکت است. از تمامی اهل خانواده تقاضای آمرزش می طلبم و اگر اذیت کردم شما را به بزرگواری خودتان مرا حلال کنید ان شاءالله بعد از عملیات که معلوم نیست کی شروع می شود برایتان نامه مفصلی می نویسم.

 

 ولاتقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموات بل احیاء ولکن لاتشعرون سوره بقره آیه6 154

 والسلام علیکم و رحمه الله برکاته

 

 1 . وصیت در یک برگ نوشته شده و بدون مهر است.

 2 . ( سوره آل عمران، آیه 169 / البته نپندارید که شهیدان راه خدا مردند بلکه زنده به حیات ابدی‌ شدند و در نزد خدا متنعّم خواهند بود.)

 3 . شهرستان نقده در قسمت جنوبی‌ استان آذربایجان غربی‌ ایران است.

 4 . در اصل وصیت: مستغر

5 . عملیات والفجر( مقدماتی‌) در تاریخ 61/11/18 با رمز یا الله در محدوده مناطق میشداغ، هورالهویزه و چزابه و رودخانه دجله رخ داد.

 6 . ترجمه: ( سوره بقره، آیه 154 / و آن کسی‌ را که در راه خدا کشته شد مرده نپندارید بلکه او زنده ابدی‌ است ولیکن همه شما این حقیقت را در نخواهید یافت.)