شهید ابراهیم کاوه

ابراهیم کاوه
  • نام : ابراهیم کاوه
  • تاریخ تولد : 1347/6/1
  • محل تولد : شهر سریش آباد -قروه
  • تاریخ شهادت : 1364/4/25
  • محل شهادت : منطقه مریوان

شهید ابراهیم کاوه

 

 نام مادر: صفورا ­ نام پدر: احمد

 تاریخ تولد: 1347/6/1

 محل تولد: شهر سریش آباد -قروه

 تحصیلات: سوم راهنمایی‌

 وضعیت شغل: دانش آموز

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: بسیج

 تاریخ شهادت: 1364/4/25

 محل شهادت: منطقه مریوان

 نحوه شهادت: اصابت گلوله به سینه

 محل دفن: گلزار شهدای‌ زادگاهش

 

 درنگ:

 

 شهید آیه شریفه 154 سوره مبارکه بقره را سرآغاز وصیت خویش قرار داده و سپس به راز و نیاز با خدای‌ خود پرداخته و بازماندگان را به ادامه راه شهدا، حفظ حجاب، استقامت زینب وار و قدردانی از انقلاب و حمایت از روحانیت و امام توصیه نموده است. ایشان برای حُسن ختام، جمله پرباری از دکتر علی شریعتی را برگزیده اند.

 

وصیت نامه شهید ابراهیم کاوه ­

 

بسم الله الرحمن الرحیم1

 «وَلا تَقوُلوا لمَِن یُقتَلُ فی‌ سَبیلِ اللهِ اَمواتٌ بَل اَحیاءٌ وَ لکِن لاتَشعُرون2»

 [ به] نام3 خدای شهیدان، پاسدار حرمت خون شهیدان

 

 سپاس پروردگاری را که نعماتی برای ما فراهم کرد تا در راه تکامل از آن بهره مند شویم. سپاس خدایی را که نور ایمان در میان امت حزب الله تابانید و [ به] وسیله4 رهبر عظیم الشأن حضرت امام خمینی امت مسلمان را تحرکی بخشید و سپس با امدادهای غیبی خود انقلاب اسلامی را به تحقق برسانید. سپاس خدای را که به من این شعور و آگاهی را داد تا در مسیرش باشم، [ اما وظایفم را] خوب انجام ندادم. پروردگار ترا به آبرومندان درگاهت قسم می دهم این خون ناقابل مرا قبول فرمایی 5 و راست قامت جاودانه ام ساز[ ی‌]6 ان شاءالله.

 

 ای برادران امیدوارم که بعد از شهادتم راهم را ادامه دهید و تو ای‌ خواهر عزیزم با حجاب خویش مشت محکمی بر دهان متجاوزین بزن و تو ای‌ مادر گرامیم بعد از شهادت من زینب وار استقامت کن و تو ای پدر گرامیم امیدوارم که مرا ببخشی چرا که زحمات زیادی در جهت بزرگ کردن من کشیدی و امیدوارم که مرا حلال کنی.

 

 این حقیر ( ابراهیم کاوه) به تمام هم میهنانم7 سفارش می کنم که قدر این انقلاب و موهبت الهی را بدانند و حامی‌ و پشتیبان روحانیت و بالاخص امام بزرگوار و پدر پیرمان باشید تا این اسلام عزیز را گویاترین دین ها بکنیم. در آخر این گفته [ را] قبو[ ل] کنید که: آن ها که رفتند کاری حسینی‌ کردند آن ها که ماند[ ند باید] کاری زینبی کنند ( وگرنه یزیدیند)

8

 کوچک شما ابراهیم کاوه

1364/3/28

 1 . وصیت با خودکار آبی‌ و در برگه مخصوص نامه رزمندگان نوشته شده است. در بین خطوط با خط دیگری‌ نوشته شده: 12572/64 - ارش. در بالای‌ برگه دو سخن از امام خمینی‌ ( ما راضی‌ به جنگ نبودیم و نیستیم ولیکن اگر کسی‌ تعدی‌ کند دهان او را خورد خواهیم کرد - انشاءالله تعالی‌ برویم قدس و نماز وحدت بخوانیم.) و جمله السلام علیک یا ابا عبدالله تایپ شده و در کنار 3 تصویر ( حرم امام حسین ( ع)، امام خمینی‌، قدس شریف) آمده است. در انتها وصیت ممهور به مهر بنیاد شهید شهرستان قروه است.

 2 . در اصل وصیت: ولا تقولوا لمن یقتل فی‌ سبیل الله اموات بل احیاء و لکن لاتشعرون. ( سوره بقره، آیه 154 / و آن کسی‌ را که در راه خدا کشته شد مرده نپندارید بلکه او زنده ابدی‌ است ولیکن همه شما این حقیقت را در نخواهید یافت.)

 3 . در اصل وصیت: بنام

 4 . در اصل وصیت: بوسیله

 5 . در اصل وصیت: فرمائی‌

 6 . اشاره به جمله « شهدا راست قامتان جاودانه اند ».

 7 . در اصل وصیت: میهمانانم

 8 . برگرفته از کتاب« شهادت » دکتر علی‌ شریعتی‌