شهید موسی مرادی

موسی مرادی
  • نام : موسی مرادی
  • تاریخ تولد : 1346/4/1
  • محل تولد : شهرستان بیجار
  • تاریخ شهادت : 1362/5/10
  • محل شهادت : حاج عمران عراق

شهید موسی مرادی

 

 نام مادر: ماه زر ­ نام پدر: علی‌ اصغر

 تاریخ تولد: 1346/4/1

 محل تولد: شهرستان بیجار

 تحصیلات: دوم راهنمایی‌

 وضعیت شغل: بسیجی‌

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: بسیج

 تاریخ شهادت: 1362/5/10

 محل شهادت: حاج عمران عراق

 نحوه شهادت: اصابت ترکش

 محل دفن: گلزار شهدای‌ زادگاهش

 

 درنگ:

 

 شهید رزمندگان را زاهدان شب و دلیران روز می‌داند. وی‌ با دعا برای‌ روزی‌ قراردادن شهادت در راه خدا به پرداخت خمس و زکات اموال، تنها نگذاشتن امام، دوری‌ از فرقه و داشتن اتحاد سفارش نموده است. شهید بازماندگانش را برای‌ رفتن به جبهه توصیه نموده وی‌ درباره چهره نورانی‌ شهید در ورود به بهشت و اینکه اسلام و امام حکم قلب را دارند سخن می‌گوید. حمایت از مادرش را بعد از شهادتش به عمویش می‌سپارد. وی‌ با آروزی‌ زیارت کربلا نامه را به پایان می‌برد.

 

وصیت نامه شهید موسی‌ مرادی‌ ­

 

[ وصیت نامه]1

« بسم الله الرحمن الرحیم »

 وَلَاتَقُولوُا لمَِن یُقتَل فِی سَبیلِ اللهِ اَمواتا بَل اَحیاءٌ وَ لکِن لَاتَشعُرُون2

 و نگویید3 آنان که کشته می شوند در راه خدا مرده هستند بلکه زنده هستند و نزد خدایشان روزی می خورند ولی شما درک نمی کنید.

 [ به] نام4 الله پاسدار حرمت خون شهیدان و با درود بر رهبر کبیر انقلاب، و آقا امام زمان و با سلام بر رزمندگان، این زاهدان شب و دلیران روز و با درود بر روح تابناک شهدا از هابیل تا شهدای جنگ تحمیلی و تا شهدای این لحظه و سلام بر اُمت قهرمان

متن وصیت نامة موسی مرادی فرزند علی اصغر متولد 1346 اعزامی از بیجار5 جمعی تیپ انصارالحسین( ع)

 اَللهُمَّ الرزُقنی توُفِیقَ الشَّهادَه فِی سَبیلِ [ ک]6

 شهادت بالاترین درجه است در نزد خدا و هرکس به این مقام عظمی برسد اجرش در نزد خدا زیاد است تمام انسان ها بالاخره روزی دار فانی را ترک می کنند و به سرای آخرت می روند هرکدام با وضعی و علتی می روند، نورانی ترین این چهره ها که وارد سرای آخرت می شود چهرة کسی است که در راه خدا با جان و مالش قیام کرده و شهید شده پس چرا ما هم این راه نگیریم و خوشا بحال آنانکه که مرگشان شهادت در راه الله است که دعا می کنیم که نصیب تمام نیکان و پاکان کند.

 

و حال سخنی با پدر و مادرم، ای پدر و مادر گرامی و عزیز اگر نتوانستم در دنیا فرزند خوبی برایتان باشم امیدوارم در دنیای آخرت بتوانم روسفید باشم نزد خداوند تعالی. اگر هرکس مالی داشته باشد باید خمس و زکاتش را بدهد فرض کنید شما هم خمس و زکات فرزندانتان را تقدیم کرده اید یعنی من را تقدیم خدا و قربانی خدا کرده اید

 

 1 . در بالای‌ صفحه به قلم متفاوت از خط شهید نوشته شده است. وصیت به ضمیمه نامه با خودکار مشکی‌ و در 4 برگ خط دار نوشته شده که بالای‌ همه برگ ها شماره یک تا چهار آمده است.

 2 . ( سوره بقره، آیه 154 / و آن کسی‌ که در راه خدا کشته شد مرده نبپندارید بلکه او زنده ابدی‌ است ولیکن همه شما این حقیقت را درنخواهید یافت).

 3 . در اصل وصیت: نگوئید

 4 . در اصل وصیت: بنام

 5 . شهرستان بیجار در بخش باختری‌ استان کردستان واقع شده و بعد از شهرکرد بلندترین شهر ایران است.

 6 . در اصل وصیت: سبیله ( پروردگارا! شهادت در راهت را روزی‌ من قرار ده.)

 

ادامه وصیت نامه

 

مگر کسی چیزی در راه خدا بدهد دوباره آن را طلب می کند و یا ناراحتی می کند. اگر شهید شدم خوشحال باشید مبادا گریه و زاری کنید که دل دشمنان شاد شود. پدر و مادر عزیز شما نورچشم من هستید و امام و اسلام قلب من. بدون چشم می توان زندگی کرد ولی بدون قلب زندگی امکان ندارد من بنا به فرمان امام وظیفة شرعی و نصب العین قرار1 برای خود و بنا به فرمان امام « اَطیعُوا الله وَ اَطیعُوا الرَّسُول وَ اُولیِ الاَمرِ مِنکُم » دادن آیة که فرمودند2 [ به] جبهه رفتن واجب [ شرئی‌]3 است4 . به جبهه آمدم و تنها وصیت من این است که خورشید جماران این قلب تپندة امت حزب الله و مستضعفین جهان را تنها نگذارند و به حبل خدا چنگ زنید و از تفرقه بپرهیزید5.

 

 پیامم به عموها و برادرهایم این است اگر لیاقت داشتم و شهید شدم مادر و مادربزرگم را دلداری دهند و نگذارند که ناراحتی کنند.

 [ وصیت نامه ای‌ دیگر]

 « به نام خدا »

1362/5/12

 « سلام علیکم و رحمه الله » خدمت عموی عزیزم جعفر مرادی سلام

 باری عموی عزیز چون مرگ همان طوری که گفته اند از پلک چشم به انسان نزدیکتر است و فرماندهان دستور دادند که باید حتماً وصیت نامه را به یک نفر تحویل می دادید من هم در میان خانواده تنها تو را با دل تر و به نسبت دیگران با تقوی تر یافتم و دانستم که ناراحت نمی شوید این چند کلمه وصیت نامه را نوشتم و الآن در نقده6 هستیم و صبح ما به ادامة عملیات والفجر 27 می رویم. همچنان که در وصیت نامه نیز نوشته ام دیگر خودت می دانی، اگر برنگشتم اولاً لیاقت ندارم دوماً اگر قسمت شد به شهادت رسیدم مادرم را دلداری دهید امیدوارم حال همگی شما خوب باشد در ضمن من در اینجا امدادگر هستم

 1 . ( سوره نساء، بخشی‌ از آیه 59 / ... فرمان خدا و رسول را اطاعت کنید و به حکم خدا و رسول بازگردید ...)

 2 . در اصل وصیت: فرمودند در

 3 . در اصل وصیت: شرئی‌

 4 . برگرفته از سخنرانی‌ های‌ امام خمینی‌، رجوع شود به صحیفه امام:

 - مسئله دفاع از اسلام و کشور اسلامی‌ و اموال و نوامیس مسلمین از واجبات کفایی‌ است. ( جلد 18 ، ص 322)

-  دفاع، حقی‌ که شرعاً و عقلاً بر همه ی‌ مسلمانان واجب است، خصوصاً مردم ایران که مورد تجاوز قرار گرفته اند. ( جلد 19 ، ص 310)

 5 . وَاعتَصِموُا بحَِبلِ اللهِ جَمیعاً وَ لَا تَفَرَّقوُا...( بخشی‌ از آیه 103 سوره آل عمران/ و همگی‌ به ریسمان الهی‌ که شما را به خدا پیوند می‌ دهد چنگ زنید و از اختلاف و پراکندگی‌ بپرهیزید.)

 6 . شهرستان نقده در قسمت جنوبی‌ استان آذربایجان غربی‌ ایران است.

 7 . عملیات والفجر 2 در ساعت 1 بامداد روز 1362/4/29 با رمز « یا الله » در منطقه پیرانشهر، در حد فاصل بین ارتفاعات قمطره و تمرچین آغاز شد.

 

ادامه وصیت نامه

 

و فقط یک کلاش تاشو با یک خشاب [ به من] تحویل داده اند. امیدوارم که مرا ببخشید این کار برای خودنمایی و خودشیرینی نیست. دستور فرماندهان و وظیفة شرعی است.1

 [ به] امید2 زیارت کربلا

  قربان شما موسی مرادی 62/5/12

 1 . اصل وصیت به ضمیمه نامه در 4 صفحه نوشته شده که در برگ آخر در نامه به عموی‌ شهید وصیت را برای‌ ایشان ارسال نموده است.

 2 . در اصل وصیت: بامید