شهید عبدالله نظری

عبدالله نظری
  • نام : عبدالله نظری
  • تاریخ تولد : 1333/1/1
  • محل تولد : روستای‌ حسین آباد - دیواندره
  • تاریخ شهادت : 1362/9/9
  • محل شهادت : شهرستان تکاب

دگی: نظری‌ ­ نام: عبدالله

 

 نام مادر: صراحی‌ ­ نام پدر: احمد

 تاریخ تولد: 1333/1/1

 محل تولد: روستای‌ حسین آباد - دیواندره

 تحصیلات: بی‌ سواد

 وضعیت شغل: پاسدار

 وضعیت تأهل: متأهل

 ارگان اعزام کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌

 تاریخ شهادت: 1362/9/9

 محل شهادت: شهرستان تکاب

 نحوه شهادت: اصابت گلوله

 محل دفن: گلزار شهدای‌ دیواندره

 

 درنگ:

 

 شهید در زمان رژیم شاه به عراق رفته و پس از پیروزی‌ انقلاب به ایران بازگشته است. وی‌ با دعوت از دوستان و بازماندگان برای‌ پیوستن به جمهوری‌ اسلامی‌ به منظور کوتاه کردن دست دشمنان و ظالمان شرق و غرب و دفاع از حق و حقیقت، بازماندگانش را به حفظ سنگرها و همکاری‌ با برادران پیشمرگ مسلمان کرد و جلوگیری‌ از تصرف خاک ایران اسلامی‌ سفارش می‌کند.

 

وصیت نامه شهید عبدالله نظری‌ ­

 

بسمه تعالی1

 وصیت اینجانب عبدالله نظری فرزند احمد به شرح زیر می باشد. وصیت من این است چون در رژیم گذشته ظلم و ستم بود، بنده مدت چند سال از ایران به عراق از دست رژیم شاه فرار کردم و در موقع پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی به ایران بازگشتم و در سال 59 [ به]2 سپاه پیوستم.

 

 وصیت من این است به دوستان و آشنایان نزدیک [ که]3 به جمهوری اسلامی ایران بپیوندن[ د] ، چون از حق و حقیقت دفاع می کند و امیدوارم همه مردم ایران به رهبری امام امت4 کمک نمایند تا دست ظالمان و زورگویان شرق و غرب کوتاه شود. و جنگ تحمیلی‌ عراق را برای ایران به پیروزی برسانند ان شاالله.

 

 وصیت من این [ است] به برادرم یدالله، سنگر من را خالی نکنید و شما هم به فرزندانت وصیت کنید [ برای‌] کمک5 [ به] برادران پیشمرگ 6 مسلمان کرد در کردستان همکاری داشته باشید و7 [ دست] ضد انقلاب را کوتاه کنید. و به آنها اجازه ندهید8 خاک ایران اسلامی را تصرف کنند.

 

و[ ال] سلام عبدالله نظری در تاریخ شب 61/4/22

 1 . وصیت دیگرنوشت در یک برگه بدون خط نوشته شده و ممهور به مهر بنیاد شهید است که نام شهرستان خوانا نیست.

 2 . در اصل وصیت : بر

 3 . در اصل وصیت : و به

 4 . در اصل وصیت : اومت

 5 . در اصل وصیت: به کمکی‌

 6 . با مهاجرت مردم مسلمان کرد در اثر آزار و اذیت گروه ها و سازمان های‌ ضد انقلاب در مناطق کردنشین، زمینه تشکیل سازمان پیشمرگان کرد مسلمان فراهم شد. شهیدان محمد بروجردی‌ و فریدون تعریف در پاییز سال 1358 ، با همکاری‌ مهاجران ، این سازمان را با نیزوهای‌ شبه نظامی‌ کرد تأسیس کردند. سازمان با جذب نیروهای‌ بومی‌ استان کردستان به سرعت گسترش یافت و به دلیل موفقیت در پاکسازی‌ کامیاران در تاریخ 58/ 11/ 10 در همکاری‌ با سپاه، عملیات های‌ پاکسازی‌ راه های‌ مواصلاتی‌ و روستا ها را به عهده گرفت. نیروهای‌ این سازمان از سال 1361 به مرور جذب بسیج و سپاه شدند.

 7 . در اصل وصیت : و راه

 8 . در اصل وصیت: ندهند