شهید عبوالحسن منصوری

عبوالحسن منصوری
  • نام : عبوالحسن منصوری
  • تاریخ تولد : 1337/12/17
  • محل تولد : شهر بیجار
  • تاریخ شهادت : 1361/6/29
  • محل شهادت : سقز

شهید عبوالحسن منصوری

 

 نام مادر: بتول ­ نام پدر: جعفر

 تاریخ تولد: 1337/12/17

 محل تولد: شهر بیجار

 تحصیلات: پایان دوره متوسطه

 وضعیت شغل: پاسدار

 وضعیت تأهل: ؟

 ارگان اعزام کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌

 تاریخ شهادت: 1361/6/29

 محل شهادت: سقز

 نحوه شهادت: اصابت گلوله

 محل دفن: گلزار شهدای‌ زادگاهش

 

 درنگ:

 

 شهید در آغاز با راز و نیاز با پروردگار خود به آیه 169 سوره آل عمران اشاره نموده است. ایشان شهادت را مرگ آگاهانه در راه هدف مقدس دانسته و مجاهدتت را مخصوص خاصان درگاه خدا می‌داند. وی‌ از والدین خود حلالیت طلبیده و پیروزی‌ را نشانه صبر دانسته و آنها را از گریه بر شهید حذر می‌دهد. ایشان اعتقاد به اسلام راستین و یاری‌ امام خمینی‌ را تنها وصیت خود می‌داند. شهید در توصیه به برادر خود ایشان را به انجام وظایف خویش در راه رضای‌ خدا و مهربانی‌ با بازماندگانش فراخوانده و برایشان رسیدن به سعادت را آرزو می‌کند. وی‌ با آرزوی‌ پیروزی‌ حق بر باطل و خون بر شمشیر وصیت خود را پایان می‌دهد.

 

وصیت نامه شهید ابوالحسن منصوری‌ ­

 

[ به نام خدا]1

 [ به] نام2 او که همه چیزم اوست، [ به] نام3 او که زندگیم در جهت اوست، [ به] نام4 او که زنده به اویم، [ به] نام5 او که از اویم، [ به] نام6 او که به اویم، زنده به اویم، زندگیم [ به] خاطر7 اوست، شدنم در جهت اوست، بودم از اوست، رفتنم به اوست، یادم اوست، جانم اوست، معشوقم اوست، معبودم اوست، مقصودم اوست، مرادم اوست، امیدم اوست، احساس می کنم با قلبم، با ذره ذره وجودم، با تمام سلول هایم احساس می کنم، اما بیانش8 نتوانم کرد ای همه چیزم به یادت هستم [ به] یادم9 باش که بی تو هیچ و پوچ خواهم10 گمان نبرید « وَلاَتَحسَبَّن الَّذینَ قُتِلوُا فِی سَبیلِ اللهِ اَمواتاً، بَل اَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقوُن » . بود آنانکه در راه حق شهید شده اند مرده اند، خیر آنها زندگانی هستند در نزد پروردگار و متنعم به انعامات او.

 

 در اسلام آنچه11 منجر به شهادت یعنی مرگ آگاهانه در راه هدف مقدس می گردد [ به] صورت12 یک اصل درآمده است و نام آن جهاد است هر فردی لیاقت ندارد که باب الجهاد به رویش گشوده شود، هر فردی شایستگی مجاهد بودن را ندارد، خداوند این در را به روی دوستان خاص خویش گشوده است، مجاهدین بالاترند از اینکه بگوییم13 مساوی با اولیاءالله هستند مجاهدین با فاصله اولیاءالله می باشند.

 

 خوب در اینجا باید سخن با پدر و مادر خوبم بگویم و از محضر پاکشان پوزش بطلبم، چون هرگز نتوانستم فرزند خوبی برایشان باشم، پدرم، مادرم هرگز برایم اشک مریزید چون آگاهانه در این راه گام برداشته ام و هم اکنون که این چند سطر را می نویسم

 

 1 . وصیت تایپی‌ و ممهور به مهر بنیاد شهید انقلاب اسلامی‌ شهرستان بیجار و مهر " فتوکپی‌ برابر با اصل است بنیاد شهید انقلاب اسلامی‌ شهرستان بیجار" است.

 

 2 . در اصل وصیت: بنام

 3 . در اصل وصیت: بنام

 4 . در اصل وصیت: بنام

 5 . در اصل وصیت: بنام

 6 . در اصل وصیت: بنام

 7 . در اصل وصیت: بخاطر

 8 . در اصل وصیت : بیانس

 9 . در اصل وصیت: بیادم

 10 . سوره آل عمران، آیه 169

 11 . در اصل وصیت: آنچ آنچه

 12 . در اصل وصیت: بصورت

 13 . در اصل وصیت: بگوئیم

 

ادامه وصیت نامه

 

ساعت 9 شب یکشنبه 18/؟1/61 که عازم به جبهه حق علیه باطل می باشم. آری مادر  مهربانم فرزندت راه خویش را خیلی خوب پیدا کرد و در این راه قدم گذاشت، مادرم، پدرم صبر داشته باشید که بعد از آن نوبت پیروزی است و بار دیگر تکرار می کنم که برای من گریه نکنید و تنها وصیت من اینست که به اسلام راستین معتقد باشید و دست از یاری رهبر عزیزمان خمینی بت شکن برندارید ان شاءالله خداوند با شماست. سخنی دارم با برادرم، سلام علیکم امیدوارم مرا ببخشید که هرگز نتوانستم وظیفه برادری خود را خوب انجام دهم ولی در اینجا از شما پوزش می طلبم، پدر و مادرم را دلداری بده و فرزندی خوب و برادری مهربان برای برادران و خواهران مان باشید که خداوند را خوش آید، باشد که [ به] سوی2 سعادت رهنمون شوی و از [ خواهران و برادران خود]3 می خواهم که مرا ببخشند و هم چنین از تمام اقوام و دوستان خداحافظی [ می‌ کنم]4 خداحافظ همگی‌ شما به امید پیروزی حق علیه باطل و پیروزی خون بر شمشیر [ و] من الله توفیق. در خاتمه با عرض سلام به امام زمان( عج) منجی بشریت [؟]5

 1 . در اصل وصیت پاک شده است.

 2 . در اصل وصیت: بسوی‌

 3 . در اصل وصیت سه کلمه زیر مهر بنیاد و ناخواناست.

 4 . در اصل وصیت یک کلمه زیر مهر بنیاد و ناخواناست.

 5 . ادامه جمله در متن اصلی‌ ناخواناست.