شهید کریم منتشلو

کریم منتشلو
  • نام : کریم منتشلو
  • تاریخ تولد : 1347/1/20
  • محل تولد : روستای‌ داش کسان - قروه
  • تاریخ شهادت : 1365/10/4
  • محل شهادت : شلمچه

شهید کریم منتشلو

 

 نام مادر: حدیقه ­ نام پدر: گلشنعلی‌

 تاریخ تولد: 1347/1/20

 محل تولد: روستای‌ داش کسان - قروه

 تحصیلات: دانش آموز سوم متوسطه

 وضعیت شغل: بسیجی‌

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: بسیج

 تاریخ شهادت: 1365/10/4

 محل شهادت: شلمچه

 نحوه شهادت: اصابت ترکش خمپاره

 محل دفن: زادگاهش

 

 درنگ:

 

 شهید با درود به مهدی‌ موعود( عج) و رهبر کبیر انقلاب و شهیدان راه خدا و امت شهید پرور، آرزو می‌کند تا پیروزی‌ این جنگ ادامه یابد. وی‌ با اشاره به سخنی‌ از امام خمینی‌ از مردم ایران می‌خواهد تا جبهه و پشت جبهه را خالی‌ نگذارند. زیرا شهید اعتقاد بر نعمت بودن جنگ دارد و جنگ را مایه سرافرازی‌ ملت ایران می‌داند. ایشان روحانیت را شمع محفل انسانیت دانسته و از بازماندگان می‌خواهد که حرف امام را بپذیرند و حجابشان را حفظ نموده و چون اهالی‌ کوفه نباشند.

 

 در پایان شهید در چندین بند به راز و نیاز با خداوند پرداخته و برای‌ حفظ جندالله از خداوند حمایت می‌طلبد.

 

وصیت نامه شهید کریم منتشلو ­

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 متن وصیت نامه کریم منشلو1

 اَشهَدا اَنَّ لاالِهَ الَِاالله – اَشهَدُا اَنَّ مُحَمَّداً رَسول الله، اَشهَدُ اَنَّ عَلیَّ وَلیّ الله2

 وَ لاتَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فی‌ سَبیل اللهِ اَمواتَا بَل اَحیاء عِندَ رَبّهِم یُرزَقُون3

 میپندارید کسانیکه در راه خدا کشته شدند، مرده اند. بلکه آنان زنده اند و در نزد خدایشان روزی می خورند.

 با درود و سلام بر مهدی موعود( عج) و با درود و سلام بر رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران امام خمینی و با سلام بر شهیدان راه خدا از صدر اسلام تا شهیدان انقلاب اسلامی که با خون سرخ خویش درخت اسلام را آبیاری کردند. و با سلام بر امت شهید پرور ایران ملتی که در راه خدا و برای خدا با دشمنان اسلام به جنگ پرداختند. و امیدوارم این جنگ را تا پیروزی ادامه دهند و همچنان که در اول گفتند : اگر این جنگ 20 سال هم طول بکشد ایستاده ایم4 ؛ بایستند و مقاومت کنند. ای مردم هیچ موقع چه پشت جبهه چه خود جبهه را خالی نگذارید و هیچ موقع از جنگ ناراحت نباشید، چون واقعاً اگر فکر کنیم جنگ یک نعمت است. چون به خاطر همین جنگ بود که همه کشورها مخصوصاً ابرقدرتها ما را شناختند و زیر پای ایران و رهبرمان به التماس افتادند که با ما رابطه برقرار کنید.

 

 ای مردم قدر این روحانیت را بدانید که واقعاً راهنمای انسانیت هستند و شمع محفل انسانیتند. و خلاصه به برادران وصیت می کنم جبهه را خالی نگذارند. و حرف امام عزیز این قلب تپنده مردم را با دل و جان بپذیرند. و به خواهران می گویم: حجابتان را حفظ کنید و با حفظ حجابتان مشتی محکم بر ده[ ا] ن ابرقدرتها بزنید. و ای مردم عزیز ایران امیدوارم شما مثل اهل کوفه نباشید که امام حسین( ع) را تنها گذاشتند.

 

 و وصیت من به خانواده ام:

 

 1 . وصیت با خودکار و در 2 برگه خط دار نوشته شده و ممهور به مهر بنیاد شهید شهرستان قروه است. در بالای‌ برگه اول با خودکار آبی‌ با خط دیگر نوشته شده منتشلو کریم و در بالای‌ هر دو برگه که به خط دیگری‌ شماره 65/32408 نوشته شده و پایین برگ اول 7604/331 آمده است.

2 . در اصل وصیت: اَشهَدُ اَن لا الِهَ الَِا الله  اَشهَدُ اَن مُحَمَّدً رَسول ا...  اَشهَدُ اَن عَلی‌َ وَلی‌ الله( شهادت می‌ دهم همانا نیست خدایی‌ جز پروردگار شهادت می‌ دهم همانا محمد فرستاده خداست- شهادت می‌ دهم علی‌ جانشین خداست.)

 3 . در اصل وصیت: وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُو فی‌ سَبیل ا... اَمواتا بَل اَحیاءِ عِندَ رَبّهِم یُرزَقون( سوره آل عمران، آیه 169).

 4 . اشاره به سخن امام خمینی‌: بیست سال هم این جنگ طول بکشد ما ایستاده ایم. ( صحیفه امام، جلد 13 ، صفحه 315 / سخنرانی‌ در جمع دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، جماران، 1359/8/12).

 

ادامه وصیت نامه

 

ابتدا از همه شما حلالیت می طلبم. و اما مادرجان تو برای من خیلی زحمت کشیدی تا مرا به این حد رساندی و می دانم که مرا دوست داری و من نیز تو رادوست دارم. اما مادرجان چاره ای ندارم یا باید تو را رها1 کنم یا اسلام را اما اسلام از شما واجب تر است. مادرجان: در مرگ من اگر گریه کردی بکن چون نمی توانی جلو[ ی‌] اشک چشمانت را بگیری. اما تأسف نخور چون تنها جسم من در نزد شما نیست اما روحم زنده است. اگرچه آنطوری2 که باید و شاید وظیفه فرزندیم را نسبت به شما انجام ندادم. اما ان شاءا... عوض همه اینها در نزد حضرت زهرا روسفیدت می کنم.

 

 مادرجان، پس مرا حلال کن و پدرجان، شما هم همینطور باید مرا ببخشید. چون حالا تازه موقع آن بود که عوض همه زحماتت را درآورم. اما پدرجان، خودت بهتر می دانی که اسلام در خطر است. پس شما هم مرا حلال کن. و اما برادرانم، شما که همیشه به من می گفتید : درست را بخوان و برو[ به] دانشگاه. چه دانشگاهی بهتر از اینجا ( جبهه) می دانید، دانشگاهی که معلمش حسین و درسش شهادت و شهامت است. و من می خواهم تا آخرین قطره خونم در این دانشگاه بمانم و خوب درس شهادت و شهامت را بیاموزم. و برادرانم امیدوارم که همچنین که تا حالا در صحنه جنگ بوده اید از این ب[ ه] بعد هم باشید.

 ان شاءا...

 [ وصیت نامه ای‌ دیگر]

 بسم الله الرحمن الرحیم

 و چند دعا:

 خدایا، بار الها، پروردگارا، معبودا، معشوقا، مولایم من ضعیف و ناتوان که تحمل درد از دست دادن پاهایم را ندارم، چگونه تحمل عذاب تو را می توانم بکنم. خدیا، مرا ببخش و از گناهان من درگذر.

 تو کریم و رحیم هستی. خدایا، های و هوی بهشت را می بینیم، چه غوغایی که حسین به پیشواز یارانش آمده، چه صحنه ای!

 فرشتگان ندا می دهند که همرزمان ابراهیم، همراهان موسی، همدستان عیسی، هم کیشان، محمد( ص)، همسنگران علی، همفکران حسین، همگامان خمینی از سنگر کربلا

 1 . در اصل وصیت: رحا.

 2 . در اصل وصیت: انطوری‌.

 

ادامه وصیت نامه

 

آمده اند، چه شکوهی.

 خدایا، به محمد( ص) بگو که پیروانش حماسه آفریدند، به علی بگو که شیعیانش قیامت ب[ ه] پا کردند، و به حسین( ع) بگو خونش در رگها همچنان می جوشد، بگو از آن . خونها این سروها رویید1 . ظالمان سروها را بریدند اما بازهم رویید2.

 خدایا می دانی چه می کشیم، پنداری که چون شمع ذوب می شویم، ما از مردن نمی هراسیم، اما می ترسیم بعد از ما ایمان را سر ببرند. و اگر سوزیم هم روشنایی می رود، و جای خود رادوباره به شب می سپاریم، پس چه باید کرد.

 از یک سو باید شهید شویم تا آینده بماند، هم باید امروز شهید شویم، تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود.

 عجب دردی! چه می شد امروز شهید می شدیم و فردا زنده می شدیم تا دوباره شهید شویم.

 آری همه یاران سوی مرگ رفتند، در حالی که نگران فردا بودند. من با امام میثاق بسته ام و به او وفادارم، زیرا او به اسلام و قرآن3 وفادا[ ر] است و اگر چندین بار مرا بکشند و زنده کنند از او دست نخواهم کشید.

 خدایا، جندا... را که با سوگند به ثارا...، در سنگر روح ا...، برای شکست عدوا...، و استقرار حزب ا...، صحنه ساز حکومت جهانی بقیه ا... است، حمایت کن.

 ان شاءا...

 1 . در اصل وصیت: روئید.

 2 . در اصل وصیت: روئید.

 3 . در اصل وصیت: قران.