شهید سیدسعید احمدی‌

سیدسعید احمدی‌
  • نام : سیدسعید احمدی‌
  • تاریخ تولد : 1344/3/9
  • محل تولد : روستای‌ آله کبود از توابع
  • تاریخ شهادت : 1360/9/16
  • محل شهادت : روستای‌ کوپه قران بیجار

شهید سید سعید احمدی

 

پاسدار شهید سید سعید احمدی فرزند سیّد جلیل و سیّده فرخ در روز نهم خرداد ماه سال 1344 در روستای آله­ کبود از توابع بخش چنگ الماس شهرستان بیجار گروس پا به عرصه­ گیتی نهاد.

 

سید سعید در روستایی که مردمانش از طریق کشاورزی و باغ­ داری امرار معاش می کردند و غالب ساکنین آن از سادات بزرگوار بودند رشد و نمود یافت. سید سعید در میان خانواده ا­ی متدیّن و تحت سرپرستی پدری دلسوز و مادری مهربان و در فضایی پاک ایّام طفولیّت را پشت سر نهاد و با رسیدن به سن هفت سالگی در مدرسه روستا ثبت نام کرد و با موفّقیّت تحصیلات ابتدائی را به پایان رساند. در همان دوران تحصیل در مقطع ابتدایی با حضور در کلاس­های قرآن کریم با این کتاب حیات­بخش و آیات نورانی آن آشنایی پیدا کرد.

 

به علّت عدم امکان ادامه تحصیل در روستا و مشکلات معشیتی سید سعید از ادامه تحصیل بازماند و هم­چون سایر هم سن و سالانش در کنار پدر و سایر اعضای خانواده مشغول به کار شد. سید سعید نوجوانی بیش نبود که با اتمام فصل کار در روستا برای کمک به معشیت خانواده به تهران می رفت و بعدها در شهر قم مشغول به کار شد.

 

سید سعید در شهر قم با آرمان­های امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی آشنا شد و بعد از آن با عشق و علاقه­ ای خاصّ از انقلاب اسلامی طرفداری می کرد و هرگاه به روستا مراجعت می نمود از امام و انقلاب برای مردم روستا سخن می گفت.

 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سید سعید همواره دغدغه­ پاسداری از انقلاب اسلامی را در دل داشت، اما به علّت سن و سال کم از پذیرش ایشان در سپاه خودداری می کردند و در نهایت با اصرار زیاد و با انگیزه­ دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی در سال 1359 لباس رزم به تن کرد و در صف سبزپوشان سپاه قرار گرفت.

 

سید سعید بسیار رئوف و مهربان بود. در بین جوانان روستا به دین ­داری شهرت داشت. او نه تنها در خانواده، بلکه در میان روستا هم از محبوبیّت خاصّ برخوردار بود. با تمام وجود به امام و انقلاب اسلامی عشق می ورزید و با وجود سن و سال کم خیلی زود با آرمان­های معمار کبیر انقلاب اسلامی آشنا شد و در مسیر انقلاب اسلامی قرار گرفت.

 

شهید سید سعید احمدی سرانجام پس از چندین ماه فعّالیّت در سپاه و حضور در چندین عملیات در روز شانزدهم آذر ماه سال 1360 در حالی که شانزده بهار بیشتر از زندگی اش سپری نشده بود، در روستای کوپه­ قران در حد فاصل شهرستان بیجار و تکاب به دست مزدوران استکبار جهانی شربت گوارای شهادت را سر کشید و پیکر غرق به خونش پس از تشییع در میان حزن و اندوه فراوان در زادگاهش به خاک سپرده شد.

 

فرازهایی از وصیت نامه شهید سید سعید احمدی

 

بسمه تعالی

 

« الله اکبر، الله اکبر، خمینی رهبر »

 

پدر و مادرم! در صورت شهادت ساده ترین تشییع جنازه را برایم انجام دهید. برایم گریه نکنید و بر سر مزارم قرآن بخوانید. هرکجا که خود می دانید و قسمت شد مرا دفن کنید. همیشه گوش به فرمان رهبر انقلاب باشید. دستورات امام را با دل و جان اجرا کنید.

 

خواهرم سعی کن همیشه حجاب اسلامی را رعایت کنی و یک خواهش دیگر دارم و آن اینکه سعی کن قرآن را یاد بگیری. برادرانم سعی کنید اسلام را فراموش نکنید و هیچ گاه و در هر وضعیتی نماز را ترک ننمایید.

 

 پاسدار سید سعید احمدی

 

   

 

 

  نام پدر: سیدجلیل

  تاریخ تولد: 1344/3/9

 محل تولد: روستای‌ آله کبود از توابع

 شهرستان بیجار

 تحصیلات: پایان دوره ابتدایی‌

 وضعیت شغل: پاسدار

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌

 تاریخ شهادت: 1360/9/16

 محل شهادت: روستای‌ کوپه قران بیجار

 نحوه شهادت: اصابت گلوله

 محل دفن: زادگاهش

درنگ:

 شهید با نام خدا وصیت خود را آغاز نموده و از پدر و مادرش می‌خواهد در صورتی‌ که به افتخار شهادت رسید ساده ترین مراسم را برای‌ وی‌ بگیرند. وی‌ بازماندگان را به اجرای‌ دستورات امام و حفظ حجاب و یادگیری‌ قرآن و اقامه نماز دعوت نموده و از آنها می‌خواهد همیشه در راه اسلام باشند. ایشان در پایان بازماندگانش را درباره حقوق مادی‌ شهید مختار می‌داند.

وصیت نامه شهید سید سعید احمدی
وصیت نامه شهید

بسمه تعالی1

 الله اکبر     خمینی رهبر

 پدر و مادرم، در صورت افتخار شهادت ساده ترین تشی[ ی] ع جنازه را برایم انجام دهید. گریه برایم نکنید و سر قبرم قرآن بخوانید و یا بدهید بخوانند. هرکجا که خود می دانید و قسمت شد مرا دفن کنید و همیشه گوش [ به] فرمان2 رهبر(امام خمینی) باشید. دستورات امام را از دل و جان3 اجرا کنید. خواهرم سعی کن همیشه4 حجاب اسلامی را رعایت کنی و یک خواهش دیگر دارم و آن اینکه سعی کن قرآن را یاد بگیری. برادرانم سعی کنید اسلام را فراموش نکنید و هیچ گاه و در هر وضعیتی نماز را ترک ننمایید5. اگر حقوق و یا ماهیانه ای به من تعلق گرفت خودتان بهتر می دانید. از مال دنیا چیزی ندارم که قابل ذکر باشد. جز این وصیتی ندارم والسلام.

 پاسدار سید سعید احمدی

 1 . وصیت تایپی‌ است و ممهور به مهر بنیاد شهید بیجار بوده و به ضمیمه برگه تأیید وصایا، تایپی‌ بودن آن به تأیید پدر و برادر شهید رسیده است.

 2 . در اصل وصیت: بفرمان

 3 . داخل متن تایپی‌ کلمات با خودکار نوشته شده است. « از دل و جان »

 4 . داخل متن تایپی‌ کلمه با خودکار اضافه شده است. « همیشه »

 5 . در اصل وصیت: ننمائید

 اصل سند