شهید ملا برهان عالی

ملا برهان عالی
  • نام : ملا برهان عالی
  • تاریخ تولد : بهار 1332
  • محل تولد : روستای کانی سانان از توابع بخش مرکزی مریوان
  • تاریخ شهادت : 1388/6/21
  • محل شهادت : سنندج - ترور توسط عوامل مزدور

شهید ملا برهان عالی

 

نام پدر: ماموستا ملا محمد امین

تاریخ تولد: بهار 1332

محل تولد: روستای کانی سانان از توابع بخش مرکزی مریوان

محل شهادت: سنندج - ترور توسط عوامل مزدور

تاریخ شهادت: 1388/6/21

 

زندگینامه

 

ملا برهان عالی، فرزند ماموستا ملا محمد امین مشهور به ماموستای کانی سانان در بهار 1332 در روستای کانی سانان از توابع بخش مرکزی مریوان به دنیا آمد. مقدمات علوم دینی را به تدریج در مکتب پدر خویش فرا گرفت. چندی بعد، ضمن فراگیر اصولو مسائل دینی به سایر طلاب پرداخت. در سال 1351پس از اتمام تمامی سطوح دروس حوزوی با حضور علمای برجسته منطقه به صورت رسمی اجازه نامه افتاء در مذهب امام شافعی را دریافت کرد. پس از آن همچنان در کنار پدر خویش به تدریس علوم دینی و اقامه نماز جمعه و جماعت در روستا پرداخت تا آن که پس از مهاجرت پدرش به روستای بیاره، از سال 1360به صورت رسمی جانشین وی شد و کلیه مسئولیت های تدریس و اقامه نماز جمعه و جماعت را بر عهده گرفت. جنگ تحمیلی و بمباران پیاپی هواپیماهای بعث ، عاقبت موجب شد ماموستا برهان عالی، روستای زادگاه خود را ترک کند و به روستاهای دیگر مهاجرت کند، پس از آوارگی از روستایی به روستای دیگر، سرانجام در مریوان ساکن شد.

 

در مریوان علاوه بر عموم مسائل دینی به همکاری با آموزش و پرورش پرداخت و درس های بینش اسلامی، فلسفه و منطق را در مدارس و دبیرستان های مریوان به جوانان تعلیم داد. در سال 1376در امتحانات تعیین سطح دانشگاه الهیات دانشگاه تهران شرکت کرد و مدرک سطح دو (معادل کارشناسی ) را دریافت نمود در سال 1380 بار دیگر در امتحانات تعیین سطح موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد گشت و از پایان نامه خود با عنوان «ترجمه و تحقیق کتاب لب الاصول » دفاع کرد. ماموستا  برهان عالی از سال 1375تا زمان شهادت  در سنندج ساکن گشت، وی در کنار تدریس در آموزش و پرورش، امام جماعت مسجد حاج شیخ محمد محله آغه زمان بود.

 

در سال 1377به درخواست هیات امنای مسجد شهرک بهاران امامت جمعه مسجد نور را پذیرفتند. پس از آنکه مسجد جامع قبا در بهاران احداث شد به اقامه نماز جمعه به ترویج تعالیم دینی و وحدت اسلام پرداخت. خصوصاٌ به رونق و شکوه نمازهای تراویح و دعا شبهای قدر کمال بخشید تا جای که عوامل استکبار این رونق را برنتافتند و به امید آن که در و حدت اسلامی و دستاورد های با شکوه نظام اسلامی خدشه وارد کنند به ترور ماموستا برهان عالی روی آوردند و وی را به شهادت رساندند. لیکن ماموستا چنان روشنی در کار خلق کرده است که دست دشمنان اسلام برای همگان رو شد و با رفتن وی، چراغی که افروخته همچنان نور افشانی می کند و دلها ی مردم بیدار و آگاه است، مگر می توانید یاد و خاطره فرزانه ای را که شش بار روحانی کاروان شیفتگان کعبه بوده از دل ها دور کند؟

 

ملا برهان عالي امام جمعۀ مسجد قباي سنندج روز شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۸۸ برابر با ۲۲ رمضان المبارك ۱۴۳۰ حدود ساعت ۱۲ شب  پس از اتمام نماز تراويح افرادي ناشناس با مراجعه به درب منزلش و به بهانه پرسش سوال شرعي و ديني از منزل خارج و مورد حملۀ مسلّحانه قرار گرفت و به شهادت رسید.

 

فعالیت ها و خصوصیات اخلاقی و اجتماعی شهید

 

شهید برهان عالی یک جهان شور و سرزندگی بود پیوسته میان مدرسه و مسجد در تکاپو بود؛ همان موقع که به ذهن جستجو گر جوانان پاسخ می داد و آنان را از خزائن دانش خود بهرمند می ساخت به سوال های گه گاه تکراری مردم عادی با متانت و صبر گوش می داد و پاسخ های دلنشین می گفت ، استدلال های خود را با کلام بزرگان ادب نظیر حافظ و سعدی و محوی و نالی همراه می کرد تا مخاطب را روشنی بخشد و حلاوت بیفزاید. به عرفان و تصوف علاقه مند بود و بشر امروز را نیازمند جاذبه های تصوف می دانست تا بتواند تلخی های فن و آهن را بیفزاید در سلوک عرفانی تابع طریقت نقشبندیه بودند . به سبب روحیه مردمی که داشت در شورای روحانیت و شعبه حل اختلاف های مردمی دادگاه فعالیت های قابل توجهی داشت و خصم های بسیاری را دوست کرده بود .

 

شهید ملا برهان امام جمعه موقت سنندج و عضو شورای عالی افتاء و روحانیت مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در شب 22رمضان پس از اقامه نماز تراویح در مسجد قبا شهرک بهاران توسط افراد تندرو سلفی وابشته به دشمنان اسلام ترور و در سن 56 سالگی به فیض شهادت نائل گشت.

 

روحمان با یادشان شاد//