شهید ملا محمد عرب منبری

ملا محمد عرب منبری
  • نام : ملا محمد عرب منبری
  • تاریخ تولد : 1330/9/5
  • محل تولد : روستای نیر از توابع شهرستان کامیاران
  • تاریخ شهادت : 1362/4/14
  • محل شهادت : روستای نیر از توابع شهرستان کامیاران

شهید ملا محمدعرب منبری

 

نام پدر: رحمت الله

تاریخ تولد: 1330/9/5

محل تولد: روستای نیر از توابع شهرستان کامیاران

محل شهادت: روستای نیر از توابع شهرستان کامیاران

تاریخ شهادت: 1362/4/14

 

زندگینامه

 

پنجم آذماه 1330 رحمت الله منبری صاحب فرزندی شد که نامش را محمدعرب نهاد. پدر محمدعرب در روستای نیر از توابع شهرستان کامیاران، به کشاورزی و دامداری مشغول بود. وقتی محمدعرب پنج ساله شد پدرش را از دست داد، پس از فوت پرد مادرش ازدواج کرد و تربیت و پرورش محمدعرب بر عهده خواهر بزرگترش قرار گرفت.

 

محمدعرب برای فراگیری مقدمات علوم دینی نزد ملا امین منبری رفت، سپس در اطراف روستای نیر همچون پایگلان، وله ژیر، پشاآباد و آویهنگ رفت و از استادان و ملایان آن روستاها بهره مند شد. پس از کسب اجازه افتاء در مذهب امام شافعی به نیر بازگشت و ازدواج کرد و صاحب سه فرزند شد. وی امام جمعه و جماعت روستای نیر بود. پس از انقلاب اسلامی عضو شورای اسلامی آنجا نیز بود تا آن که در تاریخ 1362/4/14 به دست افراد ضد انقلاب به شهادت رسید.

 

فعالیت ها و خصوصیات اخلاقی و اجتماعی

 

سال 1357 همگام با مردم، به مبارزه علیه رژیم پهلوی پرداخت و از تهدیدات مأموران رژیم و عوامل فریب خورده آنان باکی نداشت.

محمدعرب امام جمعه و جماعت روستای نیر بود، در این مسئولیت قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به روشنگری اذهان مردم برای شناخت مفاسد دربار و ظلم های آنان پرداخت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، معاندان و ظالمانی را به مردم می شناساند که همچون گرگی در لباس میش، در پی نابودی و محو آثار اسلامی از زندگی مردم بودند. هم چنین ایشان عضو شورای روستا بودند و سبب آبادی روستا و رفاه مردم شده بودند.

 

افرد ضدانقلاب وی را تهدید کرده بودند که باید از نشر عقاید اسلامی و نیز از عمران و آبادانی روستا دست برداری وگرنه کشته می شوی. ملا محمدعرب منبری به راهی که برگزیده بود ایمان داشت، از این روی از تهدید افراد ضد انقلاب نهراسید.

 

افراد ضد انقلاب وقتی از تهدیدات خویش به نتیجه نرسیدند، روز چهاردهم تیر سال 1362 به منزلش حمله بردند و وی ر با زبان روزه و در مقابل چشمان مردم و برای تهدید آنان به شهادت رساندند.

 

مردم پیکر یاور و مدافع فداکار خود را در میان غم و اندوه، در مزار روستای نیر به خاک سپردند، اما یادش را همچنان در سینه خود نگاه داشتند و دلاوری، شجاعت و ایمانش را برای فرزندان خود نقل کرده و می کنند تا راهش ادامه داشته باشد.

 

روحمان با یادشان شاد/