شهید ملا حبیب معاذی

ملا حبیب معاذی
  • نام : ملا حبیب معاذی
  • تاریخ تولد : 1295
  • محل تولد : روستای طاء در 35 کیلومتری شهرستان کامیاران
  • تاریخ شهادت : 1361/4/2
  • محل شهادت : محله شاطر آباد کرمانشاه

شهید ملا حبیب معاذی

 

نام پدر: شیخ مصطفی

تاریخ تولد: 1295

محل تولد: روستای طاء در 35 کیلومتری شهرستان کامیاران

محل شهادت: محله شاطر آباد کرمانشاه

تاریخ شهادت: 1361/4/2

 

زندگینامه

 

ملا حبیب الله معاذی، سال 1295 در روستای طاء متولد شد. روستای طاء در 35 کیلومتری شمال شرق شهرستان کامیاران واقع می باشد. پدرش شیخ مصطفی معاذی بود که به وی خواندن و نوشتن آموخت، حبیب الله پس از کسب این مقدمات، به روستای گلین نزد ملا عباس رفت و صرف و نحو عربی را فرا گرفت، سپس به عراق مهاجرت کرد و تا سن هجده سالگی در روستای رسولی قره داغ به تحصیل علوم دینی پرداخت. از آن پس به وطن بازگشت و ازدواج کرد. در بیست سالگی به سنت پدران خود به ریاضت و گوشه نشینی روی آورد و قدم در سیر و سلوک عرفانی نهاد و به تلطیف و پرورش روح مشغول گشت. پس از یک دوره سلوک، به میان جمع بازگشت و به نشر عقاید اسلامی پرداخت.

 

ملا حبیب الله معاذی با مشاهده فساد و تباهی که از سوی حکومت شاهنشاهی ترویج می شد، به مبارزه علیه رژیم روی آورد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به صیانت از ارزش های انقلاب اسلامی پرداخت، با افراد ضد انقلاب و گروهک های منحط به مبارزه برخاست. وعده هایشان را پوچ و بی اساس می دانست و مردم را از فریفته شدن برحذر می داشت. افراد ضدانقلاب تلاش کردند وی را خاموش کنند، بدین منظور وی را دستگیر و زندانی کردند و از مردم خواستند برای اعدام ملا حبیب الله معاذی رأی گیری کنند، در برابر پرتو درخشان خورشید می خواستند شمعی بیفروزند، که هرکه این می شنید خشمگین می شد، از این روی ناکام شدند و مجبور شدند شیخ را آزاد کنند.

 

بعد از آن هم از اذیت و آزار ملا حبیب الله دست برنداشتند؛ به اموال خصوص اش تعرض کردند و هر چه داشت به غارت بردند. ملا حبیب الله آواره شد و این بار عزم جزم کرد با همکاری سپاه و به همراه فرزندان و برخی یارانش به مبارزه مسلحانه علیه عناصر ضد انقلاب روی آورد. مقر گروهک پیکار را در طاء آتش زدند و عده ای از آنان را به هلاکت رساندند.

 

افراد ضد انقلاب، به خاطر آسیب های فراوانی که از مبارزات ملا حبیب الله معاذی دیده بودند کینه بسیاری از وی در دل داشتند، از این روی ملا حبیب الله مدتی در محله شاطر آباد کرمانشاه ساکن شد. لیکن محل اقامتش را شناسایی کردند تا آنکه دوم تیرماه 1361 هنگام نماز عشاء ملا حبیب الله معاذی را در منزلش و پیش چشمان خانواده اش با شلیک گلوله به شهادت رساندند. پیکر پاک شهید ملا حبیب الله معاذی در بهشت محمدی شهرستان سنندج به خاک سپرده شد.

 

افکار و خصوصیات اخلاقی و اجتماعی

 

تربیت عرفانی ملا حبیب الله معاذی سبب شده بود که سعه صدر بیابد و با تأسی از آیین متعالی اسلام، برای ایجاد وحدت میان مسلمانان تلاش کند، پس از پیروزی انقلاب اسلامی همراه هیأتی متشکل از هشتاد نفر از مردم و روحانیوین کردستن به خدمت امام خمینی در قم رفتند و با ایشان بیعت کردند.

 

وقتی گروهک ها در کردستان به دنبال ایجاد خودمختاری بودند، شهید معاذی این تفرقه افکنی را هم به زیان اسلام و هم به زیان کشور برشمرد و گفت بیشترین قربانی این فتنه جویی گروهک ها، مردم کردستان هستند. بدین سبب به افشای هویت شوم و افکار پلید آنان پرداخت.

 

شهید حبیب الله معاذی سخنان حضرت امیرالمؤمنین علی (ع)  نصب العین خود کرده بود که می فرمایند:« فإن يد الله علي الجماعة و اياكم و الفرقة فإن الشاذ من الناس للشيطان، كما أن الشاذ من الغنم للذئب» با اکثریت هم داستان شوید که دست خدا همراه جماعت است؛ و از تفرقه بپرهیزید که موجب آفت است. آنکه از سوی مسلمانان به یک سو شود بهره شیطان است؛ چنان که گوسفند چون از گله دور شود نصیب گرگ بیابان می شود.

 

اصرار شهید معاذی بر وحدت، همراه عشقی که به خاندان پیامبر اکرم (ص) داشت سبب شده بود که برخی افراد ضد انقلاب میان مردم شایع کنند که ایشان به مذهب تشیع روی آورده است تا نوعی تفرقه مذهبی ایجاد کنند، اما ناکام ماندند زیرا شهید معاذی بر نکته ها و اصول مشترک مذاهب اسلامی پای می فشرد و با تکیه بر مسائل مشترک، بنیان مرصوی را ایجاد کرد که دست هیچ فتنه گری قادر به سست کردن آن نخواهد بود.

 

شهید معاذی در حفظ خانواده و ایجاد امنیت و آرامش آن ها کوشش می کرد، از این جهت بود که گاهی هجرت می کرد تا گروهک ها نتوانند خانواده او را آزار دهند اگر نه جان خود را وقف اسلام و قرآن کرده بود و شهادت در راه خدا را بزرگترین سعادت می شمرد.

 

روحمان با یادشان شاد/