شهید ملا مصطفی مردوخی

ملا مصطفی مردوخی
  • نام : ملا مصطفی مردوخی
  • تاریخ تولد : 1335/1/25
  • محل تولد : روستای دزلی سروآباد
  • تاریخ شهادت : 1358/7/26
  • محل شهادت : پل سنته شهرستان سقز

شهید ملا مصطفی مردوخی

 

نام پدر: ملا عبدالکریم

تاریخ تولد: 1335/1/25

محل تولد: روستای دزلی سروآباد

محل شهادت: پل سنته شهرستان سقز

تاریخ شهادت: 1358/7/26

 

زندگینامه

 

ملا مصطفی مردوخی، بیست و پنجم فروردین 1335 در روستای دزلی دیده به جهان گشود. دزلی از روستاهای سروآباد می باشد که در پنجاه کیلومتری جنوب مریوان قرار گرفته است. پدرش ملا عبدالکریم مردوخی از روحانیون سرشناس کردستان بود که عمر خویش را وقف ترویج دین اسلام و خدمت به مردم کرده بود. مصطفی تا ده سالگی نزد پدرش به آموختن قرآن و تعلیمات دینی مشغول بود.

 

ملا مصطفی مردوخی برای فرا گرفتن صرف و نحو، منطق و تکمیل تحصیلات دینی خویش، به شهرهای مریوان، سقز، بانه و مهاباد سفر کرد و مقدمات علم فقه را نیز نزد ملا شفیع در سقز آموخت و گواهی افتاء و تدریس در مذهب امام شافعی را دریافت کرد، وی در تحصیلات مدرسه نیز موفق به کسب مدرک سیکل شد.

 

سربازی و آغاز مبارزه با حکومت پهلوی

 

ملا مصطفی وقتی هجده ساله شد، از ستم و فسادی که در حکومت پهلوی شایع بود آگاهی یافت و آرزو می کرد سایه شوم ستم پایان یابد. وی را به زور به سربازی بردند و در پادگان عجب شیر، آموزش نظامی دید، پس از آن از بخت نیک به مشهد مقدس اعزام شد و در آنجا با روحانیون مبارزی آشنا شد که وی را در مبارزه با ستم و بی دینی حکومت شاهنشاهی مصمم تر ساخت، عزمش را استوار ساخت تا آنکه از پادگان گریخت.

 

وقتی سربازی را رها کرد به کردستان آمد؛ در این زمان شیوه مبارزه را آموخته بود و هم آگاهی اش از مفاسد حکومت بیشتر شده بود. از این روی مردم را از فساد و بی دینی کسانی که زمام امور را دست داشتند آگاه می ساخت، عکس ها و اعلامیه های امام خمینی(ره) را در منطقه پخش می کرد و مردم را با نهضت ایشان آشنا می ساخت.

 

فعالیت های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با هوش و درایتی که داشت افراد پراکنده ای را که به انقلاب اسلامی علاقمند بودند نظام بخشید و گردان پیشمرگان کرد مسلمان را پی ریزی و فرماندهی کرد. حضور ملا مصطفی در صف این مجاهدین آنان را به شور و هیجان می آورد و در مقابله با گروهک ها مصمم تر می ساخت.

 

ملا مصطفی برای افشای هویت واقعی چهره کریه گروهک هایی که بازیچه اجنبی بودند تلاش بسیار کرد؛ هدفش آن بود که مانع از آن شود که گروهک های ملحد، جوان های کرد را با وعده های پوشالی و فریبنده به دام اندازد، وی توانسته بود بسیاری از فریب خوردگان را از نیمه راه بازگرداند و به صراط مستقیم راهنمایی کند( در صراط مستقیم ای دل کسی گمراه نیست).

 

اخلاق و افکار

 

ملا مصطفی مردوخی فقر را رنج و شکستگی می شمرد؛ از این روی دستگیری و کمک به محرومان را در سرلوحه کارهای خویش قرار می داد و آشکار و نهان از آنان دلجویی می کرد و نسبت به آن ها گشاده دست بود.

 

در شجاعت و دلیری زبان زد همه بود، خصوصأ در مقابل ستم ایستادگی می کرد و از بیان حق باکی نداشت، در همه کارهایش از قران و سیره پیامبر و اولیاءالله پیروی می کرد، یتیم نوازیش را همه دیده بودند.

 

شهید از زبان والدین

 

مادرش درباره خلق و خوی شهید چنین می گوید:« مصطفی همیشه از من دلجویی می کرد و می گفت: مادر جان! در صورتی که من شهید شدم و نزد خداوند بازگشتم برایم گریه نکنید، چون من برای خداوند می جنگم و مقصودم رضای اوست. به یاد دارم که مصطفی هنگام نوازش یتیمان به قدری متأثر می شد که اشک از چشمانش جاری می شد. ایشان همیشه به یتیمان سلام می کرد و از آنان دلجویی می کرد».

 

مرحوم ملا عبدالکریم مردوخی پدر شهید ملا مصطفی، سال ها امام جمعه شهر مریوان بود و درباره فرزندش چنین نوشته است: «انسانی خود ساخته بود و ترس از کسی جز خداوند نداشت، متواضع و فروتن بود؛ زیرا از کودکی با قرآن بزرگ شده بود. با ایمان و درستکار بود، الگویش پیامبر اکرم (ص) بود، بسیار باهوش بود، به نهضت امام خمینی سخت عشق می ورزید و از فریب کاران طاغوت روی گردان بود، در راه انقلاب اسلامی و برای حفظ آن تا آخرین قطره خونش مبارزه کرد و به شهادت رسید».

 

نحوه شهادت

 

ملا مصطفی، فرمانده گردان پیشمرگان کرد بود، چند روزی از ازدواجش گذشته بود که برای دریافت حقوق نیروهای تحت امرش به مأموریت رفت. هفدهم مهرماه 58 از کرمانشاه به سنندج آمد و شب در منزل یکی از اقوامش میهمان بود اما افراد گروهک کومله وی را شناسایی کرده بودند، شب هنگام یک گروه 28 نفره کومله، خانه را محاصره کردند، وقتی مهاجمان تهدید کردند خانه را آتش می زنیم؛ ملا مصطفی برای آنکه به دیگران آسیبی نرسد- چون فقط وی را طلب می کردند- شجاعانه تسلیم شد، هرچند عمق کینه ضد انقلاب را نسبت به خودش می دانست و مطمئن بود که رفتنش، بازگشتی در پی نخواهد داشت. تسلیمش مایه سرافرازی وی بود زیرا برای حفظ جان دیگران از جان خویش گذشت.

 

ملک آزادگی آباد که چون پرچم فتح          گر به خاکم بنشانید سرافراخت مرا

 

افراد کومله ملا مصطفی را همراه مدارک و اسلحه اش به اسرات بردند. ملا مصطفی هشت شبانه روز زیر شکنجه بود، گروهک کومله از بیم مردم و یارانش دائم از نقطه ای به نقطه دیگر نقل مکان می کردند تا آنکه وی را به شهادت رساندند.

 

مردم، پیکر سوخته و شکنجه شده شهید ملا مصطفی مردوخی را در تاریخ 1358/7/26 در نزدیک پل سنته شهرستان سقز یافتند، مردم منطقه همراه خانواده اش پیکر سوخته و خونین شهید ملا مصطفی مردوخی را در زادگاهش دزلی به خاک سپردند. شهید ملا مصطفی وقتی به شهادت رسید پانزده روز بود که ازدواج کرده بود.

 

روحمان با یادشان شاد.