شهید ملا محمود محمدی(سقز)

ملا محمود محمدی(سقز)
  • نام : ملا محمود محمدی(سقز)
  • تاریخ تولد : 1319
  • محل تولد : روستای تخت، منطقه تیلکو از توابع شهرستان سقز
  • تاریخ شهادت : 1363/3/26
  • محل شهادت : روستای تخت، منطقه تیلکو از توابع شهرستان سقز

شهید ملا محمود محمدی(سقز)

نام پدر: گلمحمد

تاریخ تولد: 1319

محل تولد: روستای تخت، منطقه تیلکو از توابع شهرستان سقز

محل شهادت: روستای تخت، منطقه تیلکو از توابع شهرستان سقز

تاریخ شهادت: 1363/3/26

 

زندگینامه

 

شهید ملا محمود محمدی، سال 1319 در روستای تخت در منطقه تیلکو از توابع شهرستان سقز به دنیا آمد، پدرش گلمحمد از کشاورزان زحمت کش و صافی ضمیر روستای تخت بود. تحصیلات ابتدایی خود را از نه سالگی آغاز کزد، پس از فراگیری مقدمات، برای کسب معلومات دینی به شهرها و روستاهای متعددی در کردستان سفر کرد. پانزده ساله که شد پدر و مادرش را از دست داد و تحت تکفل برادرانش قرار گرفت.

 

ملا محمود محمدی برای تکمیل تحصیلاتش به عراق رفت. پس از بازگشت، امام جمعه و جماعت روستای تخت گشت. سال 1350 اجازه افتاء در مذهب امام شافعی را دریافت کرد.

 

هنگام اوج گیری انقلاب اسلامی به روشنگری اذهان عمومی پرداخت و به افشای فساد و بی دینی و ویرانی ها و محرومیت های ناشی از حکومت پهلوی پرداخت و آنان را علیه ظلم و تباهی حکومت تحریک می کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز ماهیت گروهک ها و اهداف شوم آنان را برای مردم آشکار می ساخت و برای دفع حیله های گروهک ها در اسلام ستیزی، به تعلیم قران و احکام الهی به جوانان روی آورد.

 

گفتارها و کردارهای ملا محمود محمدی برای افراد ضد انقلاب گران آمد، بدین سبب غروب 1363/3/26 به منزاش در روستای تخت حمله کردند، وی و همسرش را به شهادت رساندند. مزار آنان در روستای تخت است.

 

خصوصیات اخلاقی و اجتماعی

 

نماز و دعا، دو مونس همیشگی وی بودند. نوشته ای از شهید بر جای مانده است که نام ها و صفات خداوند را از منابع متعدد گرد آورده است، آنگاه موارد استعمال آنها را روشن ساخته است که نشان می دهد به هنگام حاجت و نیاز روی به درگاه خدا می آورده و حاجت خویش را از وی می طلبیده است.

مهربان و صمیمی بود، در نگاهش لطف و دوستی بود که پرسنده را امیدوار می ساخت. مردم روستای تخت وی را یار و یاور همیشگی خود می شمردند، هر مشکلی برایشان پیش می آمد به وی مراجعه می کردند. اسباب صلح و دوستی وی را فراهم می کرد و بر ایمان آنان می افزود. بدی ها و فتنه ها را روشن می ساخت، فساد حکومت پهلوی را به انان گوشزد می کرد و همان دم وعده الهی را برای تحقق حکومت حق یادآور می شد؛ بدین صورت، اذهان عمومی را برای قیام علیه طاغوت و ایجاد حکومت اسلامی آماده می ساخت.

در راه احیا و حفظ ارزش های اسلامی از هیچ کوششی دریغ نمی کرد، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به مقابله با گروهک های ملحد و مزدور اجنبی پرداخت، وقتی این گروهک ه روستای محل سکونت ملا محمود را اشغال کردند وی به مبارزه ادامه داد، از این روی برای سازماندهی بهتر به روستای گل تپه در نزدیکی روستای تخت مهاجرت کرد و در آنجا به مبارزه خویش ادامه داد.

ایمانش به اسلام و اطمینانش نسبت به حکومت اسلامی سبب شده بود که از چیزی باک و هراس نداشته باشد، جان باختن دراین راه را سعادت و رستگاری بزرگ می دانست که در منبر گفته بود:«راستی هیچ سعادتی برتر از شهادت در راه خدا نیست». هم چنین شهید بزرگوار دمی از طلب علم و آگاهی فارغ نبود و پیوسته در پی آموختن حقایق اسلامی بود و هرچه را می آموخت به دیگران تعلیم می داد. کلاس های درسش در روستای تخت در تمامی فصول دایر بود و تعطیلی نداشت.

 

روحمان با یادشان شاد/