شهید ملا محمود محمدی(بانه)

ملا محمود محمدی(بانه)
  • نام : ملا محمود محمدی(بانه)
  • تاریخ تولد : 1296/4/20
  • محل تولد : روستای آرمرده شهر بانه
  • تاریخ شهادت : 1363/3/15
  • محل شهادت : بمباران هوایی بانه

شهید ملا محمود محمدی(بانه)

 

نام پدر: ملا علی

تاریخ تولد: 1296/4/20

محل تولد: روستای آرمرده شهر بانه

محل شهادت: بمباران هوایی بانه

تاریخ شهادت: 1363/3/15

 

زندگینامه

 

محمود محمدی، بیستم تیرماه 1296 در روستای آرمرده شهر بانه به دنیا آمد. پدرش ملا علی محمدی به وی در کودکی قرائت قران کریم آموخت، ملا محمود مقدمات تحصیل را در آرمرده فرا گرفت، سپس برای تکمیل تحصیل دینی به نقاط مختلف کردستان سفر کرد و مدتی نیز در کشور عراق تحصیل کرد و به اجازه افتاء در مذهب امام شافعی دست یافت؛ گواهی مذکور را وزارت آموزش و پرورش در سال 1353 تأیید کرده است. پس از کسب اجازه افتاء به موطن خویش بازگشت و ازدواج کرد و در روستای بله که چمپاراو امام جماعت بود و به نشر عقاید و معارف اسلامی پرداخت.

 

ایشان معیشت خانواده اش را از طریق کشاورزی فراهم می کرد، پس از انجام قانون اصلاحات ارضی از روستا به شهر هجرت کرد و برای امرار معاش به بزازی مشغول شد؛ اما همچنان به مطالعه و نشر معارف اسلامی در میان مردم مشغول بود، مردم سلیمان بیگ از وی خواستند امامت جماعت آنان را بر عهده بگیرد، وی نیز اجابت کرد. ملا محمود علاوه بر انجام امور مذهبی و تعلیمات دینی، به ارشاد سیاسی و روشنگری اذهان مردم مشغول بود.

 

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مردم را به حفظ و نگهداری انقلاب اسلامی تشویق می کرد و به مقابله با اشرار و گروهک ها مشغول بود  به همین دلیل شش ماه در حبس و تحت شکنجه گروهک های کومله گرفتار آمد تا آنکه تحت فشار مردم، گروهک ها مجبور به آزادی وی شدند.

 

پس از تشکیل مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور برای گسترش فعالیت های اسلامی بدان پیوست، چهار سال مسئول شعبه بانه بود و در سازمان دهی روحانیون انقلابی بسیار تلاش می کرد.

 

وی شاگردان بسیاری را پرورش داد که برخی از آنان منشأ خدمات بسیاری گشته اند. مشاهیر آنان عبارت است از: ماموستا خدایی امام جمعه بانه، ملا عبدالله سعیدی، ملا محمد امین معروفی، ملا قادر قادری امام جمعه پاوه و مرحوم ملا حسن محمودی.

 

ملا محمود، غیر از تربیت شاگردان در حاشیه برخی کتاب هایش یادداشت هایی نوشته است که نشانه غور و عمق مطالعات اوست، یادداشت های منظمی نیز در موضوعات مختلف به عنوان کتاب و رساله از وی بر جای مانده است.

 

ملا محمود محمدی مدتی نیز امام جمعه بانه بود، روز 1363/3/15 به هنگام شرکت در مراسم بزرگداشت پانزده خرداد، بر اثر بمباران هواپیماهای عراقی در پارک شهر بانه به شهادت رسید، پیکر پاکش را در گلزار شهدای بانه به خاک سپردند. از شهید ملا محمود چهار دختر و پنج  پسر به یادگار مانده است.

 

خصوصیات اخلاقی و اجتماعی

 

ملا محمود محمدی از هوش و پشتکار سرشاری برخوردار بود، زمانی هم برای امرا معاش خود، مجبور بود به کشاورزی و دامداری بپردازد از مطالعه غافل نبود؛ در کنار کارهای خود به مطالعه و تحقیق ادامه داد؛ کتاب نوشت و به تربیت شاگردان همت گمارد.

 

بیشتر اوقات خود را در مسجد می گذراند؛ نمازهایش را به موقع می خواند، دیگران را نیز بدان تشویق می کرد. غرور و کبر نداشت و نسبت به مردم متواضع بود، وجودش لبریز از محبت و خلوص بود، هرگاه مشکلی برای اهل محل پیش می آمد تکیه گاه و امیدشان بود. کودکان نیز از لطف و محبتش بهره مند بودند ؛ به آن ها مجال می داد تا سخن بگویند؛ تمرینی بود تا شخصیت مناسبی بیابند.

 

در برابر سختی ها صبر و شجاعت می ورزید و از گفتن حق، و تکذیب باطل پرهیز نداشت، وقتی افراد گروهک کومله وی را دستگیر کردند هر چه شکنجه و آزارش دادند که دست از مبارزه بردارد، ناکام ماندند و ملا محمود برای حفظ جان و منافع دنیا، دین خود را نفروخت.

 

نسبت به تحصیل زنان نظر موافق داشت و در دوره ای که تحصیل دختران رایج نبود خانواده ها را تشویق می کرد که دختران خود را برای تحصیل، به مدارس بفرستند. خودش نیز در این زمینه پیشقدم بود، از این روی دخترانش به تحصیل پرداختند و صاحب فضل و فضیلت شدند.

 

ملا محمود محمدی پیوند محکمی با دعا داشت؛ به درگاه خداوند تضرع می کرد و حاجات خود را فقط از وی طلب می کرد، مردم نیز به سبب اخلاص و صفای باطنی اش او را شفیع خود می ساختند، هرگاه مشکل بزرگی داشتند یا بیماری لاعلاج در بستر داشتند از ملا محمود می خواستند که برایشان دعا کند و از خداوند شفا و فرج کند.

 

آثار و افکار

 

یادداشت هایی در حاشیه کتاب ها یا به صورت برگه های متفرقه لای کتاب هایش باقی مانده است که باید بلند نظری به همت خویش آن ها را استخراج و طبقه بندی کند. علاوه بر آن ها، چند کتاب رساله از ایشان به یادگار مانده است که قابلیت چاپ و نشر دارد. برای نمونه از ایشان کتابی موجود است درباره ریشه های انقلاب اسلامی که عوامل و زمینه های پیدایش انقلاب اسلامی را با تحلیل منطقی بررسی کرده است و در فصل آخر کتاب به بررسی افکار بنیانگذار انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) و مبانی حکومت اسلامی ایران پرداخته است. در رساله ای نیز به نقد فکر و فلسفه مارکسیستی پرداخته است.

 

شهید ملا محمود محمدی، علاقه بسیاری به مطالعه تاریخی و حوادث اجتماعی دوره معاصر داشت، از این روی در دو کتاب جداگانه به نقد بررسی دو فرقه بابیت و بهایت پرداخته است و نقش استعمار غرب و خصوصأ بریتانیا را در پیدایش این فرقه ها تبیین کرده است. رساله ای نیز درباره مسائل ارث در فقه امام شافعی نوشته است.

 

روحمان با یادشان شاد.