شهید ملا عبیدالله محمدی

ملا عبیدالله محمدی
  • نام : ملا عبیدالله محمدی
  • تاریخ تولد : 1319
  • محل تولد : یکی از روستاهای شهرستان مهاباد
  • تاریخ شهادت : 1365/10/19
  • محل شهادت : بمباران - درمحله بلوار شهرستان سقز

شهید ملا عبیدالله محمدی

 

نام پدر: ملا محی الدین

تاریخ تولد: 1319

محل تولد: یکی از روستاهای شهرستان مهاباد

محل شهادت: بمباران - درمحله بلوار شهرستان سقز

تاریخ شهادت: 1365/10/19

 

زندگینامه

 

عبیدالله محمدی، سال 1319 در یکی از روستاهای شهرستان مهاباد به دنیا آمد. پدرش ملا محی الدین محمدی امام جماعت روستا بود و کشاورزی می کرد. قرائت قرآن کریم را از پدرش آموخت، آنگاه به مهاباد رفت و از دانش استادان آن شهر استفاده کرد، سپس به شهر بوکا رفت و موفق به دریافت اجازه افتاء و تدریس در مذهب امام شافعی شد. سپس به زادگاهش بازگشت و ازدواج کرد که حاصلش شش فرزند است. پس از آغاز جنگ تحمیلی، جوانان و فرزندان خود را به حضور در جبهه تشویق می کرد.

 

ملا عبیدالله محمدی برای ارشاد و هدایت مردم و انجام مسائل مذهبی مدتی در شهر سقز ساکن شد؛ نوزدهم دیماه 1365 در محله بلوار شهرستان سقز، مقابل درب منزلش بر اثر ترکش بمباران هوایی نیروهای عراقی به شهادت رسید و پیکر پاکش در گلزار شهدای شهر بوکان به خاک سپرده شد.

 

خصوصیات اخلاقی و اجتماعی

 

ملا عبیدالله محمدی انسانی مهربان و مردم دوست بود و با همگان به مهربانی و عطوفت برخورد می کرد، مردم را به رعایت اخلاق و انجام دادن فرائض دینی تشویق می کرد. هیچ وقت از امر به معروف و نهی از منکر غفلت نکرد، صادق و درستکار بود، بیشتر وقت به تلاوت قرآن و مطالعه تفسیر قرآن مشغول بود، از غیبت تنفر داشت و به بدگویی و غیبت کسی گوش نمی داد و در مناسبت های مختلف به نزدیکان و آشنایان خود هدیه می داد.

 

روحمان با یادشان شاد.