شهید ملا مختار کمانگر

ملا مختار کمانگر
  • نام : ملا مختار کمانگر
  • تاریخ تولد : 1330
  • محل تولد : روستای تفین از منطقه ژاورود مریوان
  • تاریخ شهادت : 1360/8/12
  • محل شهادت : جاده لون سادات کامیاران

شهید ملا مختار کمانگر

 

نام پدر:؟

تاریخ تولد: 1330

محل تولد: روستای تفین از منطقه ژاورود مریوان

محل شهادت: جاده لون سادات کامیاران

تاریخ شهادت:1360/8/12

 

زندگینامه

 

مختار کمانگر در روستای تفین از منطقه ژاورود مریوان به دنیا آمد، پدرش وی را به دبستان روستای تفین فرستاد. مختار پس از گذراندن پنجم دبستان، برای کسب علوم دینی به مناطق مختلف غرب کشور سفر کرد. محضر عالمانی چون ملا محمد امین غفاری، ملا توفیق و ملا برهان مردوخی را درک کرد و از محضر ملا سید علی حسینی اجازه ترویج و آموزش مذهب تسنن گرفت.

 

امامت جمعه و جماعت روستای تفین و گواز را بر عهده داشت و به تبلیغ و تعلیم آموزه های دینی مشغول بود. ملا مختار به سبب معافیت پزشکی از خدمت سربازی معاف شد. در سال های پایانی حکومت پهلوی به شعارنویسی و نصب پرده های مختلف حاوی شعارهای اسلامی و انقلابی در مسجد پرداخت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به عضویت گروه پیشمرگان کرد مسلمان درآمد، و همچنان در لباس روحانیت به افشای هویت گروهک ها و افکار باطل آنان پرداخت.

 

ایشان برای ارتقاء شناخت و مبارزه خود علیه گروهک ها و به سائقه میل باطنی خویش به زیارت امام خمینی شتافت.

ملا مختار برای تبلیغات اسلامی، مدام به مناطق مختلف سرکشی می کرد؛ وقتی در تاریخ 1360/8/12 همراه عده ای از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دیدن ماموستا سید علی حسینی، از کامیاران به سوی روستای لون سادات می رفت، اتومبیل حامل ایشان روی مین های به کارگذاشته شده توسط دژخیمان حزب دمکرات می رود و ملا مختار کمانگر و همرزمانش به شهادت می رسند. پیکر پاک ملا مختار در زادگاهش روستای تفین به خاک سپرده می شود.

 

ملا مختار از ازدواجش صاحب دو فرزند می شود ولی پس از شهادتش فرزندانش نیز از وفات می کنند و تنها یادگار به جا مانده از شهید ملا مختار کمانگر، پاکی، ایمان و مقاومت اوست که یاد وی را همچنان در دل ها زنده نگه می دارد.

 

خصوصیت اخلاقی و اجتمای

 

ملا مختار همواره در کنار مردم بود و خود را در غم و شادی مردم شریک می دانست. با اعمالش الگوی دقیق و مناسبی برای مردم مسلمان کرد بود که مردم با دیدن سیره وی در ایمان خویش ثابت قدم می شدند و فریب خوردگان با مشاهده کردار وی تحت تأثیر قرار می گرفتند و بسیاری که هنوز قلبشان دچار حجاب های ظلمانی نشده بود با دیدن ایمان و صفای باطنش به راه راست هدایت می شدند.

 

خطبه ها و سخنرانی هایش کتاب زنده ای بود که مردم را به شور و وجد می آورد و به نیکی رهنمون می ساخت. از بدو تأسیس مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور به عضویت آن درآمد و در راه آموزش معارف اسلامی بسیار تلاش کرد. ملا مختار بزرگترین آرزویش شهادت در راه خدا بود که بدان دست یافت.

 

پیام شهید

 

انقلاب اسلامی حرکت آرمانی است که تمامی مظلومان و بی پناهان چشم به راه ان بوده اند؛ حکومت مستضعفان است؛ مصداق بارزی است از وعده حق تعالی که می فرماید:« وَنُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ»، از این روی باید در حفظ و حراست آن کوشید همچنان باید به دستگیری محرومان و مستضعفان پرداخت تا ایمانشان به انقلاب اسلامی بیشتر شود.

 

روحمان با یادشان شاد/