شهید ملاهاشم کریم پاوه

ملاهاشم کریم پاوه
  • نام : ملاهاشم کریم پاوه
  • تاریخ تولد : 1301
  • محل تولد : یکی از روستاهای شهر پاوه
  • تاریخ شهادت : 1360/4/20
  • محل شهادت : یکی از روستاهای شهر پاوه

شهید ملاهاشم کریم پاوه

 

نام پدر: مشهدی خان

تاریخ تولد: 1301

محل تولد: یکی از روستاهای شهر پاوه

محل شهادت: یکی از روستاهای شهر پاوه

تاریخ شهادت:1360/4/20

 

زندگینامه

 

سید هاشم کریم پاوه، مشهور به خلیفه سید هاشم، سال 1301 در یکی از روستاهای شهر پاوه به دنیا آمد، پدرش مشهدی خان نام داشت. خانواده سید هاشم دچار فقر و تنگدستی بودند و ناچار شدند به روستای علی آباد یلغوز آغاج از توابع شهرستان دهگلان مهاجرت کنند.

 

سید هاشم به تحصیل علوم اسلامی پرداخت و از سوی شیخ کامل نقشبندی مقام خلیفه ای یافت.خلیفه سید هاشم، به صورت مخفیانه کلاس آموزش قرآن راه اندازی کرد و کلام خداوند متعال را به نوجوانان آموزش می داد. علیه رژیم پهلوی قیام کرد که بدان سبب دستگیر و محاکمه شد، شش ماه حبس را تحمل کرد، پس از آزادی از زندان به مطالعه علوم دینی ادامه داد. دفتر ثبت ازدواج و تلاق تأسیس کرد و به رتق و فتق امور مسلمین پرداخت لیکن به سبب مبارزاتش علیه حکومت شاهنشاهی، دفترش بسته شد.

 

با اوج گیری انقلاب اسلامی، شور و هیجان وی نیز برای پیروزی انقلاب اسلامی شدت یافت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور شعبه دهگلان درآمد و به افشای ماهیت پلید گروهک ها پرداخت و برای خنثی کردن تبلیغات آنان به عمران و آبادانی روستای محل سکونتش همت ورزید.

 

افراد ضد انقلاب اقدامات خلیفه سید هاشم را مانعی بزرگ برای خود تلقی کردند و بدین سبب شب بیست ام تیر ماه سال 1360 وی را مقابل درب منزلش مورد ضرب و جرح قرار داده، سپس با شلیک گلوله وی را به شهادت رساندند، نامه ای بر سینه اش نهادند و گریختند.

 

پیام شهید

 

 

در سخنرانی های خود، حکومت اسلامی را هدیه الهی می دانست و معتقد بود که باید از آن محافظت کرد، از این روی خطاب به مردم گفته است:« خداوند منعم است و به بندگان خود نعمت عطا می کند، بندگان نیز باید شکر نعمت را ادا کنند تا خداوند بر نعمت هایش بیفزاید. خداوند به این سپاس گزاری نیازی ندارد، مراد از شکر نعمت فقط شکرگزاری زبانی نیست بلکه حفظ نعمت و استفاده صحیح از آن، خود نوعی شکرگزاری است از این روی، بکوشید تا نعمت حکومت اسلامی را که خداوند به شما ارزانی کرده است، حفظ کنید! در برابر توطئه های دشمن هوشیار باشید! برای ایمن شدن از فتنه های دشمن به تکیه گاه مطمئن و پناهگاه امن یعنی قرآن کریم روی بیاورید! ببینید وعده های کاذب دشمن چقدر با قرآن منافات دارد، در آن صورت در باطل بودن آن شک نخواهید کرد. با شرافت زندگی کنید! به خاطر امن و راحت بودن دو روزه دنیا، ایمان خویش را بر باد ندهید! در مقابل تهدیدها و زور و فشار ضد انقلاب هیچ گاه تسلیم نشوید! اگرهم در این راه کشته بشوید شهید خواهید بود و رستگار دو جهان خواهید گشت، إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ».

 

روحمان با یادشان شاد/