شهید ملا محمد امینی

ملا محمد امینی
  • نام : ملا محمد امینی
  • تاریخ تولد : نوروز 1334
  • محل تولد : روستای تمربگ از توابع بخش ایران خواه شهرستان سقز
  • تاریخ شهادت : 1361
  • محل شهادت : میاندوآب

شهید  ملا محمد امینی

 

نام پدر: ؟

محل تولد: روستای تمربگ از توابع بخش ایران خواه شهرستان سقز

تاریخ تولد: نوروز 1334

محل شهادت: میاندوآب

تاریخ شهادت: 1361

 

زندگینامه

 

محمد امینی، نوروز 1334 در روستای تمربگ از توابع بخش ایران خواه شهرستان سقز چشم به جهان گشود، پدرش کشاورز بود که به رغم بضاعت اندکش، فرزندش محمد را نزد مدرسان علوم دینی تمربگ برای فراگیری دانش فرستاد.

 

محمد ضمن آموختن علوم دینی، در امتحانات متفرقه مدارس دولتی نیز شرکت کرد و موفق شد دیپلم بگیرد. محمد امینی غیر از امام جماعت تمربگ و روستاهای دیگر به نوجوانان قرآن می آموخت. وی در سال 1355 در روستای چناره سقز ازدواج کرد و صاحب دو پسر و یک دختر شد.

 

برای پیروزی انقلاب اسلامی به وسع خود کوشید و بعد از انقلاب به افشای نیات ضد انقلاب  پرداخت و چهره کریه آنان را برای مردم آشکار و روشن ساخت. دو سال نیز در روستای میتو در نهضت سوادآموزی فعالیت کرد.

 

اجازه افتاء او در مذهب امام شافعی، سال 1360 تأیید شد. سال 1361 افراد حزب منحله دمکرات، با نیروای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی میاندوآب درگیر شده بودند، پس از اتمام درگیری افراد گروهک مذکور، ملا محمد امینی را به سبب همکاری با نیروهای جمهوری اسلامی از منزلش ربودند و به شهادت رساندند.

 

خصوصیات اخلاقی و اجتماعی شهید

 

شهید امینی مردی زحمت کش و قناعت پیشه بود. هیچ گاه در پی جمع کردن ثروتی نامشروع برنیامد، آنچه را هم از راه حلال به دست می آورد ملک خاص خود نمی شمرد، بلکه از آن در را دستگیری ضعیفان و یتیمان صرف می کرد. سعی بسیار می کرد که کسی از او آزرده خاطر نشود. همواره لبخندی بر لب داشت و از درهم بودن پرهیز می کرد. با مهربانی و شفقت می خواست حتی فریب خوردگان گروهک ها را به سوی اسلام و حقیقت بازگرداند؛ البته برخی از آنان که هنوز قلبشان تیره نشده بود از راه باطل خویش بازگشتند.

 

روحمان با یادشان شاد/