شهید فیروز ابراهیمی‌

فیروز ابراهیمی‌
  • نام : فیروز ابراهیمی‌
  • تاریخ تولد : 1344/1/5
  • محل تولد : روستای‌ میدان مظفرخان از توابع شهرستان بیجار
  • تاریخ شهادت : 1362/1/2
  • محل شهادت : جاده بیجار- سنندج

 شهید فیروز ابراهیمی‌  

 نام پدر: ابوالفضل

 تاریخ تولد: 1344/1/5

 محل تولد: روستای‌ میدان مظفرخان از توابع شهرستان بیجار

 تحصیلات: در حد خواندن و نوشتن

 وضعیت شغل: بسیجی‌

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: بسیج

 تاریخ شهادت: 1362/1/2

 محل شهادت: جاده بیجار- سنندج

 نحوه شهادت: اصابت گلوله

 محل دفن: زادگاهش


 درنگ:

 شهید با سلام به پدر و مادر خود از آرزوی‌ شهادت می‌گوید. شهید، مادر را به صبر بر مرگ فرزند خویش خوانده و او را بشارت می‌دهد که به زودی‌ عازم زیارت کربلا می‌شود. شهید بازماندگان را به ادای‌ دیون معنوی‌ و خواندن نمازهای‌ قضای‌ خود خوانده و با اشاره به آیه 4 سوره صف از آ نها می‌خواهد که امام را تنها نگذارند. در انتها از عشق به مبارزان در برابر دشمن می‌گوید و با شعری‌ وصیت را به پایان می‌برد.


وصیت نامه شهید فیروز ابراهیمی
متن وصیت نامه

بسم الله الرحمن الرحیم 1

 وصیت نامه شهید فیروز ابراهیمی « سپاه پاسداران انقلاب اسلامی » 16/4/[?]2. سلام مادر و پدر عزیزم من به شهر شهادت آمدم 3 که یکی از شاهدان باشم. امروز به این آرزوی خودم رسیدم. چون من دیگر نزد شما نیستم بلکه در نزد خدای خود می باشم. چون من شهید شده ام مادر تنها بعد از شهادت من چند چیز 4 [ را] از تو می خواهم که امیدوارم برایم انجام بدهی، یکی اینکه از طرف من از تمام دوستان و فامیل برای من حلالیت بطلبید و دیگر اینکه زیاد بی تابی نکنی. و اگرچه مادران نمی توانند بی تابی نکنند ولی مادر این هم از آرزوی‌ من است که باید برای من انجام بدهی. مادر، من و دیگر هم رزمانمان شهید می شویم و این را بدانید که شما [ به] زودی 5 زود به زیارت قبر امام حسین( ع) مشرف می شوید. مادر اگر من نتوانستم به زیارت قبر امام حسین بیایم، از طرف من هم قبر امام حسین را زیارت کنی. اگر یک وقت، جنازه من [ به] دست 6 شما نرسید مبادا ناراحت باشی چون جنازه من که در خاک[؟] 7 باشد، بدان که سنگری است محکم برای دیگر برادرانم. پدر و مادر و برادرانم تقی و یوسف و ایوب و خواهرانم بهناز و برادر کوچکم و[ همچنین] از آنها برایم حلالیت بگیرید و از تمام فامیل برایم حلالیت بگیرید. پدر و مادر به تقی بگویید نمازهای قضای مرا بخواند. من امام خود را شناختم و به یاری او آمدم و مبادا که دیگر برادرانم امام را تنها بگذارند چون امروز اسلام به تک تک ما احتیاج دارد و امام این اسطوره مقاومت، مبادا که تنها باشد.«انَِّ اللهَ یُحِب الَّذیِنَ یُقاتِلوُنَ فِی سَبیِلِه صَفَّاً کِاَنَّهُم بُنیَانٌ مَرصوُصٌ»8 خداوندا دوست می دارم جنگ آورانی که مانند دژ نفوذ ناپذیر در برابر دشمن می جنگند.

 شهیدم من شهیدم من / خدارا روسفیدم من/ به کام خود رسیدم من/ ندیدم گر تو را مادر/خداحافظ خداحافظ/ شدم من گر [ به] خون 9 غلتان[؟] 10 در نالان گلستان می‌شود ایران/ ندیدم گر تو را مادر حلالم کن دم آخر/ بیا مادر ز غم سوزی‌[؟] 11 / آخر تو را روزی‌ که نزدیک است پیروزی‌/ ندیدم گرتو را مادر حلالم کن/ بیا مادر نمی بینم تو را دیگر. فیروز ابراهیمی‌

 والسلام.

 1 . وصیت در یک برگ طرح دار بدون خط با خودکار مشکی‌ نوشته شده و به دلیل کم رنگ شدن جوهر خودکار ناخوانا است. مهر روی‌ وصیت نیز ناخواناست.

 2 . در اصل پاک شدگی‌.

 3 . در اصل وصیت: آمدمدم

 4 . در اصل وصیت: چیزو

 5 . در اصل وصیت: بزودی‌

 6 . در اصل وصیت: بدست

 7 . در اصل پاک شدگی‌

 8 . سوره صف، آیه 4 / خدا آن مومنان را که در صف جهاد کافران مانند سد آهنین همدست ( و در عهد باوفا) و پایدارند بسیار دوست میدارد.

9 . در اصل وصیت: بخون

 10 . در اصل پاک شدگی‌

 11 . در اصل پاک شدگی‌

اصل سند