شهید آزاد خودسوز

آزاد خودسوز
  • نام : آزاد خودسوز
  • تاریخ تولد : 1349/5/8
  • محل تولد : روستای دله ‌مرز از توابع شهرستان مريوان
  • تاریخ شهادت : 1368/5/29
  • محل شهادت : روستای دوسینه شهرستان بانه

شهید آزاد خودسوز

 

سرباز شهید آزاد خودسوز در روز هشتم مردادماه سال 1349 در روستای دله ‌مرز از توابع شهرستان مريوان در خانواده‌ای مذهب متولد شد. پدرش غنی نام داشت و به کار کشاورزی مشغول بود و مادرش بانو خاور به امور خانه رسیدگی می کرد.

 

به دلیل مشکلاتی که سد راه آزاد و خانواده اش بود، هیچ گاه نتوانست وارد مدرسه شود و به همین خاطر خیلی زود به کمک به پدرش شتافت. آزاد علاوه بر کار کشاورزی برای دیگران هم کار می کرد تا کمک خرج خانواده اش باشد.

 

آزاد برای دفاع از مرزهای ایران اسلامی و مقابله با گروهک های ضد انقلاب، همکاری خود را با پاسداران انقلاب اسلامی آغاز کرد. ایشان همواره در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی کوشا بود. خوش خلقی و برخورد مناسب با مردم و اطرافیان باعث شده بود، آزاد از جایگاه مناسب اجتماعی در میان مردم برخوردار باشد.

 

سرباز شهید آزاد خودسوز پس از جان فشانی های بسیار سرانجام در روز بیست و نهم مردادد ماه سال 1368 در روستای دوسینه شهرستان بانه در درگیری با گروهک های ضدانقلاب و بر اثر اصابت گلوله به سر و سینه اش به شهادت رسید و پیکر مطهرش در زادگاهش به خاک سپرده شد.

 

آزاد فردی متدين، صادق و نيكوكار بود و با مردم به مهربانی برخورد می ‌كرد و بعد از شهادت پدرش در سال 1365 مسئوليت خانواده را بر عهده گرفت. همواره در تلاش بود تا بتوانند مخارج زندگی خانواده‌اش را تأمين كند. آزاد پس از مدتی به خدمت مقدس سربازی فراخوانده شد و خدمات شايسته‌ای را از خود به یادگار گذاشت. آزاد سربازی شجاع و دلير بود و در عمليات‌های متعدد عليه عوامل ضدانقلاب شركت می کرد و چون پدرش سال ها قبل در سردشت و به دست نیروهای ضد انقلاب به شهادت رسیده بود، با انگیزه بیشتری در برابر نیروهای ضدانقلاب قد علم می کرد.