شهید احمد بازالهی

احمد بازالهی
  • نام : احمد بازالهی
  • تاریخ تولد : 1315/3/15
  • محل تولد : شهرستان سقز
  • تاریخ شهادت : 1358/6/2
  • محل شهادت : شهرستان سقز

شهید احمد بازالهی

 

استوار یکم شهید احمد بازالهی در پانزدهمین روز از خرداد ماه سال 1315 در شهرستان سقز دیده به جهان گشود. پدرش امان الله و مادرش گلچین نام داشت.

 

احمد تا پایان پایه ششم نظام قدیم به تحصیلش ادامه داد و با سپری شدن دوران نوجوانی در پانزدهم مهرماه سال 1337 به استخدام ارتش درآمد و با اتمام دوره آموزشی به عنوان درجه دار در لشکر 6 کردستان مشغول به خدمت شد.

 

شهید احمد بازالهی در سال 1339 سنت حسنه ازدواج را به جای آورد که ثمره ازدواج ایشان با خانم عزت فرهمند یک فرزند پسر و دو فرزند دختر می باشد.

 

احمد بعد از بیست سال خدمت در ارتش، در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی و با وجود این که لباس نظامی به تن داشت در کنار مردم بود. همسرش نقل می کند: وقتی مردم برای پیروزی انقلاب اسلامی بر پشت بام ها بانگ الله اکبر سر می دادند، همسرم نیز هم صدا با مردم بانگ الله اکبر سر می داد.

 

شهید بازالهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تیپ 2 لشکر 28 پیاده کردستان مشغول به کار شد و همزمان با حضور در کلاس های شبانه تا مقطع دبیرستان ادامه تحصیل داد.

 

استوار یکم شهید احمد بازالهی سرانجام در روز دوم شهریور ماه سال 1358 در درگیری با گروهک های ضد انقلاب در شهرستان سقز بر اثر اصابت گلوله به سینه اش به شهادت رسید و در گلزار شهدای زادگاهش به خاک سپرده شد.

 

لحظه شهادت به نقل از همسر شهید:

 

گروهک های ضد انقلاب شهر را محاصره کرده بودند و اضطراب و نگرانی همه وجودم را فرا گرفته بود. صدای گلوله از هر طرف به گوش می رسید. همسرم با اینکه در مرخصی به سر می برد و سلاح در دست نداشت؛ اما وقتی شنید گروهک های ضد انقلاب به پادگان ارتش حمله ور شده اند، لباس نظامی اش را به تن کرد و راهی پادگان شد که در بین راه پادگان به شهادت رسید.