شهید ایرج نصرت زاد

ایرج نصرت زاد
  • نام : ایرج نصرت زاد
  • تاریخ تولد : 1312/5/3
  • محل تولد : گیلان
  • تاریخ شهادت : 1359/1/31
  • محل شهادت : سنندج

شهید ایرج نصرت زاد

 

شهید ایرج نصرت زاد در سومین روز از مرداد ماه سال 1312 در گیلان به دنیا آمد. 16 ساله بود كه به دبیرستان نظام رفت و پس از اتمام دوران دبیرستان وارد دانشكده افسری شد. پس از پایان دوره دانشكده به شیراز رفت و ضمن گذراندن دوره زرهی در مركز پیاده و هوا برد شیراز به خدمت مشغول شد. او تمام دوره های علمی و رزمی ارتش مانند؛ دانشكده فرماندهی و ستاد، پدافند، رنجری، چتربازی و مربی پرش را در طول خدمت سپری نمود. با پیروزی انقلاب اسلامی و پس از ناآرامی های كردستان، عازم سنندج شد و به مبارزه با ضد انقلاب مزدور مشغول شد.
 

در فروردین ماه سال 1358 ضد انقلاب به پادگان سنندج حمله كرد و پادگان به محاصره كامل آنها درآمد .پس از این اتفاق، عناصر ضد انقلاب به تدریج اداره شهر را در دست گرفتند. ارتش در این زمان اجازه درگیری نداشت و تنها ابتكار و شجاعت انقلابی شهید ایرج نصرت زاد، فرمانده تیپ 1 لشكر 28 سنندج، حكایت از حضور ارتش جمهوری اسلامی در آن منطقه داشت و مانع از سقوط پادگان شد.

 

وی افراد گردانش را با یك آرایش نظامی ـ ورزشی خاصی به داخل شهر می برد و با انجام دادن تمرینات صحرایی شهر را دور می زد و گاهی سنگرهای ضد انقلاب را ویران می ساخت و آنها جرأت هیچ اقدامی نداشتند. شهید  نصرت زاد پس از جلب نظر اعضاء كمیسیون دفاعی در شمال سنندج پاسگاه فرماندهی برقرار كرد و پرسنل را به بیرون از پادگان برد. فرمانده پادگان سرهنگ صدری بود، اما میدان عمل در دستان شهید نصرت زاد كه دارای روحیه بالای نظامی و انقلابی بود، قرار داشت.
 

روز سی و یكم فروردین ماه سال 59 گردان به سوی سقز به راه افتاد. چند كیلومتر دورتر عده ای از ضد انقلاب با لباس ارتشی در مقابل گردان ظاهر شدند و سرهنگ كه در پیشاپیش گردان حركت می كرد، با این فكر كه آنها خودی هستند به چند قدمی شان رفت؛ ولی آنها با تیراندازی سرهنگ را زخمی و اسیر نمودند.

 

شهيد نصرت زاد در مدت اسارت، مورد شديدترين شكنجه ها قرار گرفت و وقتي از او خواسته شد كه با بي سيم دستور تخليه و واگذاري پادگان سنندج را صادر نمايد، با شجاعتی بی نظير بانگ بر آورد «من سرهنگ ستاد ايرج نصرت زاد، جانم فداي ايران، درود بر رهبر انقلاب، جاويد باد ارتش جمهوري اسلامي ايران، زنده باد فرماندهان گردان تيپ يك، خدا حافظتان». منافقين خائن كه از پيام او سخت عصباني و ناراحت شده بودند او را در همان لحظه به شهادت رسانند.