شهید محمدصادق احمدی‌

محمدصادق احمدی‌
  • نام : محمدصادق احمدی‌
  • تاریخ تولد : 1347/1/2
  • محل تولد : روستای‌ بهارلو از توابع شهرستان قروه
  • تاریخ شهادت : 1362/1/28
  • محل شهادت : روستای‌ هزارقلعه مریوان

 شهید محمدصادق احمدی‌ 

 نام پدر: صفرعلی‌

 تاریخ تولد: 1347/1/2

 محل تولد: روستای‌ بهارلو از توابع شهرستان قروه

 تحصیلات: تا پایان دوره ابتدایی‌

 وضعیت شغل: پاسدار

 وضعیت تأهل: متأهل

 ارگان اعزام کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌

 تاریخ شهادت: 1362/1/28

 محل شهادت: روستای‌ هزارقلعه مریوان

 نحوه شهادت: اصابت ترکش

 محل دفن: زادگاهش


درنگ:

 شهید با اشاره به آیه 20 سوره توبه و آیه 169 سوره آل عمران وصیت خود را آغاز می‌کند. شهید خود را از سربازان امام زمان می‌نامد و از مسئولیت خطیری‌ می‌گوید که در جهاد راه خدا بر دوشش احساس می‌کند. وی‌ به حفظ جبهه ها و دعای‌ برای‌ امام و رزمندگان را از بازماندگانش می‌خواهد. شهید در پیامی‌ بازماندگانش را به همراهی‌ با امام، گریه نکردن بر شهید و پرداخت احسان و صدقه فرا می‌خواند. وی‌ به مادرش تربیت صحیح فرزندانش را سفارش می‌کند.


وصیت نامه شهید محمدصادق احمدی
بسم الله الرحمن الرحیم1

 الَّذینَ آمَنوا وَ هاجَروا وَ جاهَدوا فی سَبیلِ اللهِ بأموالهِم وَ اَنفُسِهِم اَعظَمُ دَرَجَه عِندَاللهِ وَ اولئِکَ هُمُ الفائِزون.2

 کسانی که به پروردگارشان ایمان آوردند و برای برقراری دین الله از دیارشان هجرت می کنند و برای بقا3 و پایداری قرآن با جان و مالشان در راه خدا جهاد می کنند بزرگترین درجه و مقام را نزد خداوند کریم دارند[ به] راستی4 آنان رستگار دو عالمند. وَ لَاتَحسَبَنَ الَّذینَ قُتِلوُا فی سَبیلِ اللهِ اَمواتاً بَل اَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقُون5 هرگز گمان نکنید آنهایی که در راه خدا شهید شده اند مرده اند، نه بلکه آنها زنده اند و نزد پروردگارشان روزی می خورند. من سرباز امام زمان حضرت مهدی( عج) و پاسدار خون شهیدان از صدر اسلام تاکنون می باشم امیدوارم امام زمان این نوکر را قبول کند و خداوند مرا جزو رستگاران دو عالم گرداند. ان شاءالله ما در این زمان و مقطع مسئول از دوشمان سنگینی افکنده و راه حلی نداریم جز دو راه یا این که حسین وار با تمامی وجودمان در راه خدا جهاد کنیم و رفتن را انتخاب کنیم و به شهدا بپیوندیم یا اینکه یزید گونه یعنی حقیر بمانیم و بخوریم و بخوابیم و هیچ گونه حرکت(هجرتی‌) نداشته باشیم و در برابر خون شهدای اسلام مسئول باشیم و خداوند ما را از دوزخیان قرار دهد. موقع هجرت من رسیده است می خواهم هجرت کنم و در راه خدا جهاد نمایم ولی می بینم در سر راه این مسئولیت سرهایی6 که همچون حیوانات دارند ضربه می زنند و ما باید طوری باشیم دست آنها از اسلام کوتاه کنیم و باید از هر جهت شکر کنیم. و در پیام من به همه برادران و عزیزان که جبهه ها را پر کنند و جبهه ها را گرم نگهدارند و هجوم به طرف جبهه ها بیاورند و ان شاءالله هم خداوند بزرگ پیروزی نصیب ملت ایران کند و همیشه امام و رزمندگان و اسیر و شهیدان و مفقودین و آیت الله منتظری را دعا کنند. و پیامم به خانواده خودم این است که انقلابی خودشان و یک لحظه امام یادتان نرود و مادر عزیزم اگر می خواهی من خوشحال بشوم امام را دعا کن و رزمندگان را دعا کن و همیشه یاد شهدا باش و بچه ها را خوب تربیت کن شما را به خدا سپرده ام چون خداوند منان گفته هرکس شهید شود و طرفداری خانه شهید را به عهده می گیرم. امیدوارم باقر و عیسی را از درس و تربیت آنها بیشتر در فکرشان باش و امیدوارم زیاد برای من نگران نباشید و گریه زیاد کنید، چرا باید گریه کنید اما گریه در جای خودش و بیشتر به مزارم آمدی صدقه بده و احسان بده برای من ان شاءالله، اکنون امیدوارم بچه ها را خوب تربیت کنی و از خداوند متعال می خواهم تربیت آنها را خودش در اختیارش بگیرد و امیدوارم مادر عزیزم شما و مادر بزرگانم رقیه و[؟]7 و برادرانم و خواهرانم ربابه و فاطمه و معصومه جان و باقر جان و عیسی‌ جان مرا با جان دل حلال کنید و از مادرم می خواهم از صورت بچه هایم و معصومه و هنگام بوسیدن فکر بچه های‌ شهیدان هم باشد و مشهدی‌ عزیز و مشهدی‌ محمد ابراهیم وکلای‌ ما هستند و برای خیر من از مال خودم خرج کند والسلام.

 1 . وصیت در برگ آرم دار تعاونی‌ رزمی‌ تیپ بیت المقدس ( شهید افیونی‌) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ است و با خودکار مشکی‌ و در سه برگ نوشته شده است. در بین خطوط با خط دیگری‌ آمده 66/868  در برگ اول سخنی‌ از امام خمینی‌ تایپ شده و سپس شهید مشخصات خود را نوشته است: وصیت نامه هایی‌ که این عزیزان می‌ نویسند مطالعه کنید هفتاد سال عبادت کردید خدا قبول کند یک روز هم یکی‌ از این وصیت نامه ها را بگیرید و مطالعه و تفکر کنید. وصیت نامه برادر محمدصادق احمدی‌، تیپ بیت المقدس 662 ، گردان صاحب الزمان، تاریخ 66/1/23 آدرس قروه سنندج، روستای‌ بهارلو منزل محمّدصادق احمدی‌ فرزند صفرعلی‌، [ محل امضا]

2 . در اصل وصیت : سوره توبه، آیه 20 / کسانی‌ که ایمان آورده و هجرت نموده و با مال و جانشان در راه خدا جهاد کرده اند نزد خدا از همه بلندمرتبه ترند و اینانند که نیکبخت خواهند بود.

 3 . در اصل وصیت: بقاء

 4 . در اصل وصیت: براستی‌

 5 . در اصل وصیت: سوره آل عمران، آیه 169 / البته نپندارید که شهیدان راه خدا مردند بلکه زنده به حیات ابدی‌ شدند و در نزد خدا متنعّم خواهند بود.

 6 . در اصل وصیت: سرهائی‌

7 . در اصل وصیت یک کلمه ناخواناست.

اصل سند