شهید مسعود بهرامی‌ کمانگر ­

مسعود بهرامی‌ کمانگر ­
  • نام : مسعود بهرامی‌ کمانگر ­
  • تاریخ تولد : 1340/12/16
  • محل تولد : مریوان
  • تاریخ شهادت : 1363/12/16
  • محل شهادت : سرپل ذهاب

 شهید مسعود بهرامی‌ کمانگر ­

 نام پدر: ناصر

 تاریخ تولد: 1340/12/16

 محل تولد: مریوان

 تحصیلات: اول راهنمایی‌

 وضعیت شغل: بسیجی‌

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: بسیج

 تاریخ شهادت: 1363/12/16

 محل شهادت: سرپل ذهاب

 نحوه شهادت: اصابت ترکش

 محل دفن: گلزار شهدای‌ شهرستان همدان


 درنگ:

 شهید با سلام به امام زمان و امام خمینی‌ وصیت خود را آغاز می‌کند. وی‌ با آرزوی‌ پیروزی‌ رزمندگان و امید به زیارت کربلای‌ حسین( ع)، از هدف خود در پیشبرد مکتب اسلام می‌گوید. شهید در ادامه بازماندگان را به حفظ حجاب و پشتیبانی‌ از ولایت فقیه فراخوانده و انتخاب راه شهادت را بهترین راه موجود می‌داند. وی‌ با حلالیت طلبیدن از بازماندگان با آرزوی‌ طول عمر برای‌ امام وصیت را پایان می‌دهد.


وصیت نامه شهید مسعود بهرامی کمانگر

بسم الله الرّحمن الرحیم1

 با سلام و درود بر امام زمان و نائب بر حقش امام خمینی و به امید پیروزی هرچه بیشتر رزمندگان اسلام. و به امید زیارت کربلای حسینی آغاز می کنم این وصیت نامه خود را که در آن کلی سفارشات و اندرزهای یک شهید می باشد. من خود را کوچکتر از آن می دانم و به هیچ وجه حاضر نیستم که خود را بزرگ بدانم بلکه خود را مانند برادری کوچک از برای شما جلوه می دهم که هستم.

 باری تو ای برادر و خواهر مسلمان می دانی از برای چه این همه خون عزیزان شما ریخته می شود. می دانی2 آن برادر بسیجی چرا درس و کتاب را رها می کند و به سوی جبهه می رود. می دانی چرا این ملت ایران اینطور کمکهای شایان و قابل توجه به جبهه ها می کنند؟

 [ همه اش]3 به خاطر این است هدفی را دنبال می کنند و آن هدف پیشبرد مکتب است. مکتبی که از اولیا و انبیاء به جای مانده مکتبی که الهی است  و آن اسلام است و حال در معرض خطر است و اگر این عزیزان در جلوی دشمن نایس[ ت] ند و خون پاکشان را در این را[ ه] نریزند چه کسی باید این راه را ادامه دهد. باری از اینکه نتوانستم مأموریتی که به عهده داشتم [ به] خوبی4 انجام دهم [ ناراحتم]، ولی خوشنودم از این که شماها برادران و خواهران ایمانی راهم را ادامه می دهید:  و دیگر تنها انتظارم و انتظار سایر شهدا از شما این است که حجاب اسلامی را رعایت کنید زیرا تنها وسیله ای که استعمار می تواند با آن ملتی را به بازی بگیرد کشف حجاب است  و دیگر اینکه امام را تنها نگذارید و همیشه و در همه حال زباناً5 و عملاً پشتی[ ب] ان ولایت فقیه باشید همچنان که هستید [ خدای‌

 1 . وصیت در سه برگ مخصوص وصیت نامه تبلیغات تیپ انصارالحسین (ع) نوشته شده و ممهور به مهر بنیاد شهید انقلاب اسلامی‌ شهرستان مریوان است. با خط دیگری‌ در بین خطوط آمده:63/2208/اش

در برگ اول سخنی‌ از امام خمینی‌ تایپ شده و سپس شهید مشخصات خود را نوشته است:

 وصیت نامه هایی‌ که این عزیزان می‌ نویسند مطالعه کنید هفتاد سال عبادت کردید خدا قبول کند یک روز هم یکی‌ از این وصیت نامه ها را بگیرید و مطالعه و تفکر کنید.

 وصیت نامه مسعود بهرامی‌ کمانگر، فرزند ناصر، تیپ انصارالحسین ، تاریخ 63/11/17 ، آدرس همدان  بلوار آیت الله کاشانی‌ پشت آپارتمان های‌ بانک دهنی‌ اول کوچه آخوند سوپر حقیقت پلاک 9

 2 . در اصل وصیت: می‌ دانی‌ چرا

 3 . در اصل وصیت ناخواناست.

 4 . در اصل وصیت: بخوبی‌

 5 . در اصل وصیت: زبانناً

ادامه وصیت نامه

نخواسته]1 منحرف نشوند.

 تو ای پدر و مادرم من خود این راه را انتخاب کرده ام و امیدوارم که مورد عنایت خداوند متعال قرار بگیرید.

 در هر صورت حلالم کنید اگر کم یا کسری2 برای شما در زندگیتان [ به] وجود3 آورده ام بی نهایت معذرت می خوام و امیدوارم که خدا مرا ببخشد و شما را پاداش عنایت کند.

 از دوستانم یک به یک حلالیت می طلبم و امیدوارم که خدا مرا ببخشد و دیگر چیزی ندارم برای گفتن یا نوشتن. و همه شماها ( جمیع مسلمین در سراسر جهان) [ را] به خدا[ ی‌] تبارک و تعالی می سپارم.

 خدایا خدایا تا انقلاب مهدی، تو را به جان مهدی، حتی کنار مهدی خمینی را نگهدار.

 والسلام علیکم و رحمه4 [ الله] و برکاته

 [ مسعود بهرامی‌ کمانگر]

 1 . در اصل وصیت دو کلمه ناخواناست.

 2 . در اصل وصیت: کثری‌

 3 . در اصل وصیت: بوجود

 4 . در اصل وصیت: رحمته

اصل سند