شهید خداداد بهرامی‌ ­

خداداد بهرامی‌ ­
  • نام : خداداد بهرامی‌ ­
  • تاریخ تولد : 1340/7/18
  • محل تولد : روستای‌ کنگره از توابع شهرستان قروه
  • تاریخ شهادت : 1362/12/20
  • محل شهادت : کرمانشاه

 شهید خداداد بهرامی‌ ­

 نام پدر: علی‌

 تاریخ تولد: 1340/7/18

 محل تولد: روستای‌ کنگره از توابع شهرستان قروه

 تحصیلات: دیپلم تجربی‌

 وضعیت شغل: سرباز ارتش

 ارگان اعزام کننده: ارتش جمهوری‌ اسلامی ‌ایران

 تاریخ شهادت: 1362/12/20

 محل شهادت: کرمانشاه

 نحوه شهادت: اصابت ترکش خمپاره

 محل دفن: زادگاهش

 درنگ:

 شهید دارای‌ دو وصیت نامه است. وصیت اول با دعا برای‌ مدد خداوند به پیروزی‌ لشکر مسلمین آغاز نموده و از وضعیت کردستان غریب می‌گوید و تفرقه  بین شیعه و سنی‌ که از طریق استعمارگران و مکتب های‌ غیرتوحیدی‌ بر ملت تحمیل می‌شود. ایشان انجام فرایض دینی‌ را توصیه نموده و با آرزوی‌ شفای‌ بیماران، پیروزی‌ لشکر اسلام، مغفرت برای‌ گذشتگان و طول عمر امام وصیت را به پایان می‌برد. وی‌ امام حسین را معلم بزرگ شهادت دانسته و همگان را در برابر تجاوز دشمن به حمایت از وطن و ناموس فراخوانده و درخواست می‌کند که در صورت شهادت بر مزار وی‌ بنویسند: شهید گمنام.

وصیت نامه شهید خداداد بهرامی

بسم الله الرحمن الرحیم1

 اللهم و نصر جیوش المسلمین و عساکر الموحدین:2

 الهی خداوندا خالقا ای‌ معبود یکتایمان سپاس و ستایش تنها تو را سزا و بندگی و عبودیت تنها شایسته توست که هرچه هست و هرکه هست هیچند و معبود تنها تویی3 هرکه بندگی غیر تو را کرد خسران کرد و در حق خود ستم کرد: بار خدایا تنها تو را می پرستیم و تنها از تو یاری می جوییم4 ، چون تنها تویی5 خالق و تنها تو بی نیازی زیرا دیگران هم خود مخلوقند و هم نیازمند یاری تو! بار الهی تنها با یاد و نام توست که دل ها آرامش می یابند و یأس ها به امید مبدل می گردند و انسانها از تنهایی درمی آیند، و یار و یاوری عظیم از برای خود احساس می کنند. خدایا ما را یاری کن تا در راه بندگی و عبودیت تو لغزشی نکنیم و بندة شایسته و به تمام معنا باشیم و بتوانیم بندة شاکر و سپاسگزار در برابر اقیانوسی از نعمات شما باشیم، ان شاال[ ل] ه:

 برادران مسلمان کرد، شما خود بهتر می دانید که دین اسلام در کردستان غریب است و آن طور که باید و شاید در کردستان شناخته شود، [ شناخته] نشده است و این خواسته پلید استعمار جهانی بوده است که با تفرقه انداختن بین دو قشر مسلمان شیعه و سنی همواره خواسته است با تفرقه، نگذارد این دو قشر متحد شوند. زیرا اتحاد امت مسلمان به منزله مرگ استعمار و کوتاه کردن دست این چپاولگران از سر ملت های مسلم است. زیرا نخست وزیر استعمار پیر یعنی بریتانیا انگلستان در مجلس انگلستان قرآن را بر روی میز می کوبد و داد می زند تا وقتی که این کتاب در بین مسلمانان حکومت کند ما نخواهیم توانست که بر این ملت ها حکومت کنیم و آنان را استعمار کنیم6 ! شیعه و سنی و این اختلاف ب[ ه] وسیله استعمارگران در بین ما رواج پیدا کرده است. آخر ما یعنی شیعه و سنی که دارای یک دینی و یک خدا را می پرستیم و دارای کتاب مشترک یعنی قرآن هستیم

 1 . دو وصیت شهید در 4 برگ خط دار نوشته شده و ممهور به مهر بنیاد شهید انقلاب اسلامی‌ شهرستان قروه است. بالای‌ وصیت سه صفحه ای‌ شماره صفحه خورده است. در بین خطوط با خط دیگری‌ آمده: 1252/42  خداداد بهرامی‌ 62/41591.

 2 . ( پروردگارا پیروز گردان سربازان مسلمانان و لشکر یکتاپرستان را.)

 3 . در اصل وصیت: توئی‌

 4 . در اصل وصیت: می‌ جوئیم

 5 . در اصل وصیت: توئی‌

 6 . اشاره به سخن امام خمینی‌: از نخست وزیر اسبق خبیث دولت استعمارگر انگلستان نقل شده که تا قرآن بین مسلمین است ما نمی‌ توانیم در مقاصد خود پیشرفت کنیم. ( صحیفه امام، جلد 2 ، صفحه 396 / پیام به ملت ایران، نجف اشرف،50/8/21)

ادامه وصیت نامه

و قبله مان یکی است پیغمبرمان یکی است دیگر چه فرقی داریم پس ما اگر اتحادمان یکی باشد دیگر این استعمارگران نمی توانند بر ما حکومت کنند و این کار استعمارگران است که می گویند تفرقه بینداز و حکومت کن. زیرا با اتحاد امت مسلمان هیچ وقت زیر بار ظلم و ستم حکومت استعمار نمی رود و تنها مکتب و دین رهایی بخش در جهان فقط دین اسلام است زیرا هیچ مکتب مادی و سوسیالیستی و کمونیستی و غربی نتوانسته است نیازهای معنوی و اجتماعی برآورده نماید و همة جوانان و روشنفکران از این مکتب ها سر خورده اند و تنها دین و مکتب اید[ ه] آل برای انسان اسلام است چون مکتب های غیر توحیدی ساختة دست انسان است و انسان به آن صورت به کمال نرسیده است و همه چیز را نمی دانند. زیرا می‌ گویید1 همه چیز را همه گان دانند و همه گان هنوز به دنیا نیامده اند2 : ولی مکتب و دین اسلام ساخته دست انسان نیست، ساختة خداوند است که از طریق وحی به انبیاء و [ به وسیله] کتاب آسمانی دستورات سالم و همه جانبه در تمام زمینه ها برای بشر مقرر داشته است و یک دین و یک مکتب به تمام معنا و کامل است. از تمام لحاظ یعنی نظامی، اقتصادی  سیاسی  فرهنگی  اجتماعی  و اخلاقی  دستورات لازم و کامل برای انسان مقرر داشته است و وظایف انسان را مشخص و معلوم کرده است و نیازهای بشر را برآورده است از لحاظ نظامی با واجب کردن جهاد مسلمانان را موظف ساخته که هر وقت کشورها و امت های مسلمان مورد تجاوز قرارگرفت مسلمانان یعنی کسانی که توانایی3 جهاد دار[ ن] د در جهاد شرکت کند تا رفع تجاوز و ستم شود این از لحاظ نظامی، از لحاظ سیاسی با واجب کردن حج بعنوان یکی از فروع دین واجب است بر کسانی که توان رفتن به حج دارند هر سال یک بار این مراسم باشکوه تشکیل می شود و تمام مسلمان از سراسر دنیا در این اجتماع اسلامی شرکت می کنند و از اوضاع و احوال دیگر برادران مسلمان خود در بلاد دیگر باخبر شوند و اگر گرفتاری داشته باش[ ن] د در رفع آن کوشش کنند این از لحاظ سیاسی، از لحاظ اقتصادی اسلام همواره به کار و کوشش به کشاورزی و صنعت و دیگر فعالیت های سالم اهمیت زیادی داده است و همواره تنبلی و سستی و کاهلی را نکوهش کرده است تا انسان بتوانند با کار و کوشش نیازهای زندگی خود را برآورده نمایند و با واجب کردن زکات و خمس برای کسانی که توانایی کار کردن را ندارند از این طریق زندگی آنان را تأمین شود این هم مختصری

 1 . در اصل وصیت: می‌ گوئید

 2 . در اصل وصیت: نیاآمده اند ( اشاره به سخنی‌ از بزرجمهر دارد)

 3 . در اصل وصیت: توانائی‌

ادامه وصیت نامه

بود از لحاظ اقتصادی، از لحاظ فرهنگی فرهنگ غنی اسلام هیچ کمبودی ندارد و از تمام جهات کامل و بی نقص است فرهنگی است سالم و انسان را به سوی کمال سوق می دهد و انسان را از سقوط و انحطاط1 باز می دارد این هم از لحاظ فرهنگی، از لحاظ اجتماعی اسلام به انسان ها و مسلمانان سفارش می نماید که با هم رابطه حسنه داشته باشند و با هم خوشرفتار [ باشند]2 و همواره در فکر همدیگر باشند در رفع گرفتاری های همدیگر بکوشند و دستورات اسلام را در این زمینه رعایت [ نمایند]3 . از لحاظ اخلاقی هم اسلام رهنمودهای درست و صحیح فرموده است و افراد مسلمان همواره دارای اخلاق خوب و درست هستند و از زشتی ها و گناهان و اعمال نامشروع به دور هستند این هم از لحاظ اخلاقی. دین اسلام کلاً تنها دین اسلام در جهان است و تنها شاگردان این مکتب هستند که ب[ ه] سوی کمال صعود4 می نمایند و از سقوط و انحطاط5 رهایی می یابند پس چه خوب است که ما دارای این مکتب عزیز و کامل هستیم در شناخت صحیح آن کوشش کنیم تا زرق و برق های ظاهری دیگر مکتب ها ما را نفربند و ما را منحرف نسازد و در گرداب گناه و فساد سقوط نکنیم و تنها مکتب اسلام است که ما را در دنیا و آخرت به سوی فلاح و رستگاری رهنمود می کنند و ما را سعادتمند می سازد و در پایان از خداوند یکتا خواستاریم که به ما توفیق عنایت [ فرماید]6 که هرچه بیشتر به دستورات اسلام آشنا شویم و دین اسلام را ب[ ه] طور صحیح درک کنیم و در انجام فرایض دینی کوشا باشیم و از خداوند رحمان خواستاریم که نصرت و یاری خود را شامل حال رزمندگان اسلام نماید و به خدمتگزاران اسلام توفیق خدمت هرچه بیشتر عنایت کند.

 و در پایان دست دعا برمی داریم و عاجزانه و با خلوص نیت و با سرا پا وجود از درگاه خدا [ ی‌] حسین و تمام شهیدان دعا می کنیم که خداوندا به خون پاک حسین و تمام شهیدان اسلام را پیروز بگردان. خداوندا به خون ناحق ریخته فرزند زهرا رزمندگان و لشکریان اسلام را با کمک های غیبی خود یاری و پیروز بگردان. خداوند ما را جزء بندگان صالح و لشکریان خود قرار بده.

1 . در اصل وصیت: انحطات

 2 . در اصل وصیت: باشید

 3 . در اصل وصیت: نمائید

 4 . در اصل وصیت: سعود

 5 . در اصل وصیت: انحطات

 6 . در اصل وصیت: فرمائید

ادامه وصیت نامه

خداوندا به آبروی فاطمه زهرا عمر رهبر ما [ را] این نائب بر حق امام زمان را طولانی بگردان.

 خداوندا دشمنان اسلام و ایران را نابودشان بگردان.

 خداوندا به حق خداوندی خود اموات و پدران و مادران این حاضرین را [ بیامرز]1.

 خداوندا بیماران و دردمندان را در هرکجا هستند شفای عاجل عنایت بفرما.

 خداوندا ما را از وسوسه های شیطانی محفوظ و ما را در را انجام دادن فرایض دینی یاری و کمک بفرما.

 خداوندا به حق حسین و تمام شهیدان از گناهان ما درگذر و ما را بیامرز و حسین شهید را در قیامت شفاخواه ما قرار بده.

 خداوندا به حق حسین این رهبر عالیقدر و این قلب تپندة مستضعفان جهان را تا انقلاب مهدی طول عمر عنایت بفرما

 خداوندا رزمندگان ما را نصرت عطا بفرما خداوندا صدامیان کافر را نابودشان بگردان دعای [ همیشگی]2 ما خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار از عمر ما بکاه و بر عمر او بیفزا.

  و[ ال] سلام علیکم 61/11/12 خداداد بهرامی

 [ وصیت نامه ای‌ دیگر]

 بسم الله الرحمن الرحیم3

 ( وَلاتَحسَبنَّ الَّذینَ قُتِلوُا فِی سَبیلِ الله اَمواتاً بَل اَحیاءٌ عِندَ رَبِّهم یُرزَقوُن)4

 ( مپنداری[ د] آنان که در راه خدا کشته شده اند مرده اند بلکه آنان زنده اند و در نزد خدای خود روزی می خورند) قرآن کریم

 سپاس خداوند یکتا را که ما را آفرید و نعمت های بی شمار خود را در حق ما [ ارزانی]5 داشت و انسان را اشرف مخلوقات قرار داد تا مسئولیت بزرگ انسان بودن و جانشین و خلیفه بودن خدا را در زمین برعهده گیرد حال با تمام وجود از معبود دلها و خالق یکتا خواستاریم که چگونه زیستن و چگونه مردن را ب[ ه] ما بیاموزد. حال که تصمیم گرفته ایم

 1 . در اصل وصیت: بیآمرز

 2 . در اصل وصیت: همیشه گی‌

 3 . در اصل وصیت: بسم الله الراحمن الراحیم

 4 . در اصل وصیت: سوره آل عمران، آیه 169 / البته نپندارید که شهیدان راه خدا مردند بلکه زنده به حیات ابدی‌ شدند و در نزد خدا متنعّم خواهند بود.

 5 . در اصل وصیت: آرزانی‌

ادامه وصیت نامه

تا راهی دیار شهیدان گردیم و در خط سرخ شهادت گام نهیم از خداوند خواستاریم که ایمانی راسخ و ب[ ه] ما عطا فرماید تا با گام های مصمم تا آخرین قطره خون خود در راه رضای او و پاسداری از آرمان شهیدان از پا ننشینیم آری تصمیم نهایی را می گیر[ ی] م و خود را از قید و بند تمام علایق دنیوی رها می سازیم تا آزاد باشیم و به تمام غیر خدا لا می گوییم تا بنده واقعی خدا باشیم و این چند کلمه به عنوان وصیت می نویسم به مادرم:

 مادر اگر من شهید شدم بر شهادت من گریه و زاری مکن بلکه افتخار کن که توانسته ای فرزندی تحویل اسلام و ایران بدهی تا در راه دین و میهن جان خود را فدا کند و من راه خود را انتخاب کرده ام و از معلم بزرگ شهادت امام حسین( ع) آموخته ام که [ هیهات من الذله]1 محال است ظلم را ببینم و در پناه ظلم به زندگی خفت بار تن در دهیم و اینک که دشمن به وطن و ناموس ما تجاوز کرده و ما همچنان آسوده باشیم. به کنج خلوت بخزیم و نظاره گر این همه ویرانی و کشتار بی رحمانه کودکان و زنان و مردان باشیم و آسوده باشیم و سرانجام این قطره قطره خون شهیدان اقیانوسی خواهد گشت و تمام ظالمان و جباران تاریخ را غرق خواهد کرد و وصیت من به برادرانم این است بر من تأسف نخورید بلکه همواره طرفدار حق باشید و در راه خدا گام بردارید و هم نشین ظلم و ناحق نگردی[ د] و اگر من شهید شدم و اگر قبری داشتم بر سنگ قبرم بنویسید سرباز گمنام و مرا فراموش نکنی[ د] و گه گاه بر مزارم بیای[ ی] د و فاتحه ای بخوانی[ د] و پیام را این است امام را دعا کنید: و[ ال] سلام [ علی‌] من تبع الهدی‌ خدا یار [ و] یاورتان.

 خداداد بهرامی

 1 . در اصل وصیت: هی هات من ضله

اصل سند